Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

καλησπερα σας

να ρωτησω αν εχει τύχει σε κάποιον 

εκανα οριστική υποβολη πεα και ξεχασα να βαλω κοστος επεμβάσεων σεναριου

ειναι λόγος ανάκλισης η το δίνω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Μια  οριζόντια  ιδιοκτησία  υπόγειος  χώρος   ανεξάρτητος  που δεν  έχει  ούτε  ψύξη,  ούτε θέρμανση   και  δεν  χρειάζεται  ΠΕΑ  , σε  πιο  νόμο αναφέρεται  αυτό,  που   μπορώ  να  βρω ότι  δεν  χρειάζεται   ΠΕΑ; 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κάνω μετά από καιρό ένα ΠΕΑ στο οποίο έχω και ΜΘΧ. Συγκεκριμένα ισόγειο κατάστημα με υπόγεια αποθήκη τα οποία διαχωρίζονται με πόρτα.

Σκέφτομαι έτσι να τα μελετήσω ως μία θερμική ζώνη το ισόγειο σε επαφή με ΜΘΧ το υπόγειο και να περιγράψω και το ΜΘΧ. Νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό. Αυτό το οποίο με μπέρδεψε λίγο και θέλω τη βοήθεια σας, έχει να κάνει με τη διείσδυση αέρα στο υπόγειο. Βρήκα ένα αρχείο από το παράδειγμα που είχαμε κάνει στα σεμινάρια πριν χρόνια και στην διείσδυση αέρα του υπογείου (παρόμοια περίπτωση και το παράδειγμα εκείνο) ο εκπαιδευτής την έχει ορίσει ως (1*Εμβαδο*Ύψος) ή ουσιαστικά (1*Όγκο).

Πώς προκύπτει αυτό; Γιατί δε το θυμάμαι καθόλου...

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.