Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα, μερικές ερωτήσεις ακόμα..

Για την έκδοση ΠΕΑ θα πρέπει

1. να πάρω Α/Α έργου από το σύστημα αμοιβών ΤΕΕ, (να κάνω και οριστική υποβολή; )

2. να το καταχωρήσω στο buildingcert,

3. να βγάλω απο εκεί xml και

4. να συνεχίσω μετά στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ; 

 

1*[για κατοικία 1963 με Ε κυριων χωρων 105τμ επιλέγω "κατοικίες με ΣΕ 0.60 ή ενεργειακή επιθεώρηση στους χώρους?] 

 

Όταν τελικά (κ αν..) εκδόσω το ΠΕΑ, κόβω ΑΠΥ με ίδια ημερομηνία;Και η κατάθεση της αμοιβής θα πρέπει να γίνει την ίδια μέρα;

 

ελπίζω να μη βγαίνω εκτός θέματος με τις ερωτήσεις!

ευχαριστώ!! 

Edited by lenia_s
Link to comment
Share on other sites

Δεν επιλέγεις το ΣΕ 0,60 αλλά ενεργειακή επιθεώρηση σε τμήμα κατοικίας.

 

Στην θέση σου θα έβαζα την συμφωνηθείσα αμοιβή να ταυτίζεται με την αμοιβή που βγάζει το εξοικονομώ.

Link to comment
Share on other sites

Πατάς το κουμπί «ΧΡΗΣΗ ΠΛΗΡΟΥΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΚΕΙΜΕΝΟΥ» κάτω δεξιά και μετά κάνεις επισύναψη του αρχείου σου.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Επισυνάπτω επεξηγηματική φωτογραφία.

 

.... κάτι κάνω λάθος, ή μπλοκάρει το εμαιλ από εδώ που βρίσκομαι ...  

Edited by MaZ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ! 

 

Κάνω ΠΕΑ με το λογισμικό του ΤΕΕ. Εχω κατεβασει την εκδοση την τελευταια 1.31. Ειναι μερες τώρα που μου βγάζει συνεχως το ιδιο μηνυμα σε πολλα πεα και οταν παταω εκτελεση δεν με αφηνει να προχωρησω!!!  Πειτε μου σας παρακαλω το αντιμετωπίζει κανεις απο εσας!!!! Δυστυχως δεν εχω δουλεψει σε αλλο λογισμικο και αναγκαζομαι και κάνω τα ΠΕΑ με αυτο αλλα πραγματικά εχω απηυδήσει. 

 

Τα τ. συνολικά και ωφελιμη και ιδια να τα βαλω που ειναι λαθος οταν εχω μθχ , και παλι το ιδιο μηνυμα μου βγαζει!!! 

 

Βοηθεια παρακαλω!!!!

 

post-9582-0-50594900-1520421306_thumb.png

post-9582-0-84306800-1520421415_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ! 

 

Κάνω ΠΕΑ με το λογισμικό του ΤΕΕ. Εχω κατεβασει την εκδοση την τελευταια 1.31. Ειναι μερες τώρα που μου βγάζει συνεχως το ιδιο μηνυμα σε πολλα πεα και οταν παταω εκτελεση δεν με αφηνει να προχωρησω!!!  Πειτε μου σας παρακαλω το αντιμετωπίζει κανεις απο εσας!!!! Δυστυχως δεν εχω δουλεψει σε αλλο λογισμικο και αναγκαζομαι και κάνω τα ΠΕΑ με αυτο αλλα πραγματικά εχω απηυδήσει. 

 

Τα τ. συνολικά και ωφελιμη και ιδια να τα βαλω που ειναι λαθος οταν εχω μθχ , και παλι το ιδιο μηνυμα μου βγαζει!!! 

 

Βοηθεια παρακαλω!!!!

To ελυσα! ειχε προβλημα το λογισμικο και το εφτιαξα με τις οδηγιες του ΤΕΕ. Δν το ειχα σκεφτει νωριτερα και εχασα τοσο χρονο....

Link to comment
Share on other sites

Στα σεναρια του πεα για εξοικονομω βαζετε προσαύξηση +0,20 αν προβλεψετε θερμοπροσοψη και μονωση δαπέδων;;πως πιανουμε μετα το u που οριζει ο κενακ 0'40-και 0,45??

Link to comment
Share on other sites

To ελυσα! ειχε προβλημα το λογισμικο και το εφτιαξα με τις οδηγιες του ΤΕΕ. Δν το ειχα σκεφτει νωριτερα και εχασα τοσο χρονο....

lenaki85 πως το έλυσες??? Γιατί εμένα μου βγάζει μονίμως το μνμ οτι υπάρχει 1 λάθος (δεν έχει οριθεί τ'ύπος κτιρίου -νέο,παλιό,κλπ) και δε μπορώ να δω την ενεργειακή κατάταξη κλπ παρά μόνο αν το ανεβάσω στο buildingcert! διαδικασία που απαιτεί πολύ έξτρα χρόνο φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

σε κτιριο με ΟΑ 1960 εγινε αλλαγη εσωτερικης διαρρυθμισης με ΕΕΜΚ το 2015, στο διαμερισμα του ισογειου. Στο ΠΕΑ θα πρεπει να αναφερθει η ΕΕΜΚ;

Επισης, στην ιδιοκτησια του διαμερισματος ανηκει(50%) και υπογεια αποθηκη (ανεξαρτητος χωρος). Η αποθηκη πρεπει να συμπεριληφθει στην ενεργειακη επιθεωρηση και στο ΠΕΑ; (τοσο τα τμ της για τον συνολικο χωρο, οσο και τα χαρακτηριστικα για τον προσδιορισμο της ενεργειακης αποδοσης)

ευχαριστω!

Edited by lenia_s
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να αναφερθεί η ΕΕΜΚ, μιας και αφορά σε εσωτ. διαρρύθμιση

Αν το δάπεδο του ισογείου εφάπτεται μ.θ.χ. θα περιγραφεί (σε επαφή με κοινόχρ. μ.θ.χ.)

Θα περιέγραφες και την αποθήκη στο ΠΕΑ μόνο στην περίπτωση μονοκατοικίας με υπόγειο β.χ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.