Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ό,τι έχει θερμομόνωση (πολύ,λίγη, ανεπαρκή, κλπ κλπ δεν μας νοιάζει) χρειάζεται +0,2 στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Εγώ βάζω και στο μονωμένο δώμα προσωπικά γιατί πάλι υπάρχουν θερμογέφυρες. Το +0,2 δεν χρειάζεται όταν δεν υπάρχει καθόλου θερμομόνωση (αμόνωτα) ή όταν υπάρχει κέλυφος θερμοπρόσοψης παντού (εξωτερικά εννοείται άρα καθόλου θερμογέφυρες).  

 

Ευχαριστώ πολύ έτσι το έκανα και εγώ. Το ίδιο σκέφτηκα και εγώ και στο δώμα έβαλα +0.2

 

Και μία ακόμα ερώτηση. Οταν έχω δισωλήνιο με x αριθμό στηλών, τότε στην ισχύ του δικτύου διανομής δεν βάζω την ίσχυ του λέβητα την ονομαστική (αν δεν υπάρχει ΦΕ) δια των αριθμό των κλάδων επί τον συντελεστή ng2 (υπερδιαστασιολόγησης). Η δεν τον λαμβάνω υπόψη αυτόν;

Link to comment
Share on other sites

panosges μπορείς να βγάλεις τμήματα σε κάθε περίπτωση σε ένα ακίνητο εφόσον νοούνται ως "κτιριακές μονάδες" του 4122. Εάν όχι δεν μπορείς.

Καταλαβαίνεις ότι σε μίσθωση δεν περνάει ο λογιστής 4 ΠΕΑ στο TAXIS. 1 περνάει συνολικά. Σε πώληση θα μπορούσε να περάσει και 4 ΠΕΑ.

Το καλύτερο θα ήταν να εκδωθεί στο κτίριο.

Αν συνέβαινε αυτό δε θα είχαν νόημα και οι τάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ έτσι το έκανα και εγώ. Το ίδιο σκέφτηκα και εγώ και στο δώμα έβαλα +0.2

 

Και μία ακόμα ερώτηση. Οταν έχω δισωλήνιο με x αριθμό στηλών, τότε στην ισχύ του δικτύου διανομής δεν βάζω την ίσχυ του λέβητα την ονομαστική (αν δεν υπάρχει ΦΕ) δια των αριθμό των κλάδων επί τον συντελεστή ng2 (υπερδιαστασιολόγησης).Σωστά, αλλά ng1 είναι ο υπερδιαστασιολόγησης και λαμβάνεις υπόψη και τον ng2 της μόνωσης. Δες βοήθεια ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ: Η συνολική θερμική ισχύς την οποία μεταφέρει το δίκτυο διανομής είναι η εγκατεστημένη θερμική ισχύς της μονάδας παραγωγής επί το συνολικό συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης και μόνωσης λέβητα. Η δεν τον λαμβάνω υπόψη αυτόν; Τον λαμβάνεις υπόψη έμμεσα γιατί μέσω αυτής της τιμής που εισάγεις στην ισχύ του δ.δ. μετά βρίσκεις από τον πίνακα 4.11 τις απώλειες του δ.δ. και έτσι προκύπτει ο β.α. του δ.δ.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Διαμερισμα προ ΚΕΝΑΚ με κουφωματα ξυλινα μονα, θερμανση λεβητα πετρελαιου που δε χρησιμοποιετιαι και ενργειακο τζακι συνδεδεμνο με σωματα καλοριφερ, οροφη πλακα και απο κατω διαμερισμα που θερμαινεται μου βγαινει Γ. Ψυξη εχει 4 Α.Θ και ΖΝΧ τριπλης ενεργειας με ηλιακο. Σας φαινεται φυσιολογικο? 

ΜΕ το παλιο προγραμμα ειμαι σιγουρη θα εβγαινε Ε, Ζ. Το εχω παθει ξανα με αλλο κτιριο. 

Να σημειωσω οτι δοκιμασα να μην βαλω καθολου το τζακι σαν ειδος θερμανσης και μου βγαινει παλι Γ. Αν το βαλω και το τζακι και το λεβητα πετρελαιου μου βγαινει Β+ !!! 

 

Στην βοηθεια του προγραμματος αναφερει οτι : 

  Σε περίπτωση που στο κτήριο υπάρχουν εφεδρικά τοπικά συστήματα θέρμανσης (π.χ. τζάκι, ηλεκτρικό σώμα καλοριφέρ) δεν δηλώνονται. Σε περίπτωση που τα τοπικά συστήματα καλύπτουν τμήμα του κτηρίου ή όλο το κτήριο γιατί δεν υπάρχει άλλο συμβατικό σύστημα για τη θέρμανση χώρων, τότε δηλώνονται ως κανονικά συστήματα θέρμανσης. 

 

Ποιο ειναι το σωστο να δηλωσω και τα δυο με μισο συντελεστη καλυψης φορτιου? 

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι, αν ο λέβητας είναι συνδεδεμένος με τα σώματα και είναι σε κατάσταση που μπορεί να λειτουργήσει, τότε βάζεις μόνο το λέβητα.

 

Αν δεν είναι συνδεδεμένος, βάζεις το τζάκι.

 

Αν η πλάκα είναι αμόνωτη και μένα δεν μου φαίνεται σωστό το Γ. (οι τοίχοι τι μόνωση έχουν???)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

@pirsogiannis ναι το ng1 εννοούσα συγνώμη το ng2 της μόνωσης ήταν μονάδα για αυτό δεν το ανέφερα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το #5285, καταρχήν συμφωνώ με τον antloukidis. Θα πώ κάτι γενικά και ας το πάρουμε όλοι καλοπροαίρετα.

Ας ξεφύγουμε λίγο από την λογική: "πόσο βγαίνει το πρόστιμο του πελάτη στο αυθαίρετο" και "τί κατηγορία βγαίνει το ΠΕΑ"...Εμάς να μας νοιάζει να είναι σωστή η δουλειά μας. Καταλαβαίνω βέβαια πώς ρώτησε η συναδελφος.Κάτι της τζίνισε με την ΚΑΤ Γ. Επαναλαμβάνω το λέω καλοπροαίρετα...Στο δια ταύτα:

Το κτίριο είναι προ ΚΕΝΑΚ, αλλά είναι με ΚΘΚ? Το κέλυφος του και η οροφή του είναι μονωμένα?Τί έλαβες υπόψη σου ? Θέλω να πω πως η παράμετρος ιδιαίτερα της οροφής είναι ιδιαίτερα κρισιμη..Λες: "θερμανση με λεβητα πετρελαιου που δε χρησιμοποιεται".

Αυτό είναι μια συνήθεια ή μια κατάσταση? Τί εννοω.. Εάν υπάρχει λέβητας, δίκτυο διανομής, σώματα συνδεδεμένα δεν σε νοιάζουν τα υπόλοιπα. Ο λέβητας θα είναι το κύριο σύστημα σου και μόνο αυτον θα λάβεις υπόψη. Μην ξεχνάμε ότι εάν συνυπάρχουν δύο κύρια συστήματα που καλύπτουν έκαστο αυτόνομα την θ.ζ. , οι ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ λένε ότι θα λάβεις υπόψη αυτό με τον καλύτερο β.α.

Άρα μάλλον τον λέβητα, εκτός κι αν αυτός είναι σε άθλια κατασταση, και το ενεργειακό τζάκι ,το συνδεδεμένο με σώματα, έχει υψηλότερο β.α. από τον κατασκευαστή του.Επίσης δεν ειναι εύκολο εάν κάποιος δεν δει το xml να κρίνει εάν υπάρχει κάτι περίεργο. Πχ: οι απώλειες των δ.δ. είναι περασμένες σωστά? Οι αποδόσεις των κλιματιστικών? Ακόμη κι ένας αναριθμητισμός να γίνει σε αυτά, κάλλιστα μπορεί να σου κάνει την "ζημιά".

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Διαμερισμα προ ΚΕΝΑΚ με κουφωματα ξυλινα μονα, θερμανση λεβητα πετρελαιου που δε χρησιμοποιετιαι και ενργειακο τζακι συνδεδεμνο με σωματα καλοριφερ, οροφη πλακα και απο κατω διαμερισμα που θερμαινεται μου βγαινει Γ. Ψυξη εχει 4 Α.Θ και ΖΝΧ τριπλης ενεργειας με ηλιακο. Σας φαινεται φυσιολογικο?  Αφύσικο είναι :smile: Μόνο και μόνο οτι έχεις λέβητα που δεν λειτουργεί (για χ,ψ λόγους) άρα ΔΕΝ έχεις και φύλλο ελέγχου ... ο β,α,απο μόνο του πάει 0,85 (για σύνηθες λέβητα) που πολλαπαλσιαζόμενος επι nskθ * ng1 * ng2 = 0,65 με 0,70 !!!! Άρα αποκλείεται να σου βγάζει κατηγορία Γ !!!!  .... Εσυ κάτι έχεις περάσει λάθος ...

ΜΕ το παλιο προγραμμα ειμαι σιγουρη θα εβγαινε Ε, Ζ. Το εχω παθει ξανα με αλλο κτιριο. 

Να σημειωσω οτι δοκιμασα να μην βαλω καθολου το τζακι σαν ειδος θερμανσης και μου βγαινει παλι Γ. Αν το βαλω και το τζακι και το λεβητα πετρελαιου μου βγαινει Β+ !!! 

 

Στην βοηθεια του προγραμματος αναφερει οτι : 

  Σε περίπτωση που στο κτήριο υπάρχουν εφεδρικά τοπικά συστήματα θέρμανσης (π.χ. τζάκι, ηλεκτρικό σώμα καλοριφέρ) δεν δηλώνονται. Σε περίπτωση που τα τοπικά συστήματα καλύπτουν τμήμα του κτηρίου ή όλο το κτήριο γιατί δεν υπάρχει άλλο συμβατικό σύστημα για τη θέρμανση χώρων, τότε δηλώνονται ως κανονικά συστήματα θέρμανσης. 

 

Ποιο ειναι το σωστο να δηλωσω και τα δυο με μισο συντελεστη καλυψης φορτιου? Απο τη στιγμή που έχεις λέβητα, υπολογίζεις αυτά που έγραψα πρίν (χωρίς φύλλο ελέγχου) και σίγουρα θα πάεις Ε ... Ζ ... Η !!! Αν έχει επαρκή ή ανεπαρκή μόνωση στους τοίχοτς και πάσχει μόνο στο τομέα της θέρμανσης τότε πιθανόν να βγεί Δ ή Ε !

 

edit

Τον αερισμό στα ξύλινα κουφώματα τον έχεις βάλει (που σίγουρα απο τις χαραμάδες θα περνάνε ελέφαντες :smile: ) ?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω λέβητα πετρελαίου με:

  • Ισχύ εισόδου(Αέριο) : 49(Max) - 16.2(Min)
  • Ισχύ εισόδου(Αέριο + Πετρέλαιο): 38.7(Max) - 16.4(Min)
  • Ισχύ εξόδου: 34.9(Max) - 15.0 (Min)

πως βρίσκω την ονομαστική ισχύ? εχει κανείς καμια ιδέα?

post-106932-0-69595300-1521044330_thumb.jpg

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ : ΣΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΘΕΣΕΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ ΕΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ.

ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ 10Τ.Μ. ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΟΙΧΟΙ ΤΟΥ ΕΦΑΠΤΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΜΟΡΟΥΣ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΑ/ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΕΣ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ (ΜΘΧ).

ΟΙ ΔΥΟ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΡΟΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ - ΣΑΛΟΝΙ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ

ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΔΙΕΙΣΔΥΣΗ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ ΟΥΤΕ Φ.Φ. ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕΓ ΤΩΝ 4Μ.

ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΤΟΙΧΟΙ-ΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΘΧ.

Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΩ ΩΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ..

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.