Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

astrolavos να είναι αυτός ?

αυτός στην ιστοσελίδα είναι 30000 θερμίδες (34.9 kW).

αλήθεια, οι διπλοί (πετρέλαιο, αέριο) με τί καύσιμο εισάγονται? ένα από τα δύο, οποιοδήποτε?θα μου πεις, το πραγματικό που καταναλώνουν μάλλον..

βασικά γκούγκλαρε τον μήπως με το μοντέλο (ferroli gn 1.03)  βρεις και κανά προσπέκτους του (ιταλικός είδα είναι).

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ : ΣΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΘΕΣΕΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ ΕΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ.

ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ 10Τ.Μ. ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ.

ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΟΙΧΟΙ ΤΟΥ ΕΦΑΠΤΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΜΟΡΟΥΣ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΑ/ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΕΣ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ (ΜΘΧ).

ΟΙ ΔΥΟ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΡΟΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ - ΣΑΛΟΝΙ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ

ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΔΙΕΙΣΔΥΣΗ ΑΕΡΑ ΑΠΟ ΚΟΥΦΩΜΑΤΑ ΟΥΤΕ Φ.Φ. ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕΓ ΤΩΝ 4Μ.

ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΤΟΙΧΟΙ-ΤΟΙΧΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΘΧ.

Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΩ ΩΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ..

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Φίλε μου πώς θα βγάλεις ΠΕΑ κατάστημα μέσα σε ξενοδοχείο? Δεν γίνεται. Πάει με όλη την χρηση.

Υ.Γ= Αυτο να θεωρήσεις ως επαφη αέρα κλπ για να έχεις κάπου διείσδυση....ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ!!!

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Στον έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας σε περίπτωση προσθήκης σε βιοτεχνικό κτίριο όπου εξετάζουμε μόνο την επέκταση οι τοίχοι με το υφιστάμενο λαμβάνονται σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα, σαν την περίπτωση όμορου κτιρίου, σωστά; Τι συμβαίνει όμως όταν έχουμε την οροφή της επέκτασης κάτω από τη στέγη του υφιστάμενου κτιρίου; Ισχύει και σ' αυτή τη περίπτωση το U<0,35 οπότε αποκλείουμε την περίπτωση να μπει ψευδοροφή;  

Edited by tasosi
Link to comment
Share on other sites

astrolavos να είναι αυτός ?

αυτός στην ιστοσελίδα είναι 30000 θερμίδες (34.9 kW).

αλήθεια, οι διπλοί (πετρέλαιο, αέριο) με τί καύσιμο εισάγονται? ένα από τα δύο, οποιοδήποτε?θα μου πεις, το πραγματικό που καταναλώνουν μάλλον..

βασικά γκούγκλαρε τον μήπως με το μοντέλο (ferroli gn 1.03)  βρεις και κανά προσπέκτους του (ιταλικός είδα είναι).

Σε ευχαριστώ πολύ pirsogianni. Τα χαρακτηριστικά ταιριάζουν και λογικά είναι ένα πιο πρόσφατο μοντέλο. Ο δικός μου είναι του 1997. Δεν μπόρεσα να βρω το ακριβές μοντέλο που έχω στο ιντερνετ. Αλλά μιας και μου βρήκες αυτόν, θα πάω με τονομαστική τα 34.9 KW που έχει και ως ισχύ εξόδου ο δικός μου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πώς θα βγάλεις ΠΕΑ κατάστημα μέσα σε ξενοδοχείο? Δεν γίνεται. Πάει με όλη την χρηση.

Υ.Γ= Αυτο να θεωρήσεις ως επαφη αέρα κλπ για να έχεις κάπου διείσδυση....ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ!!!

οκ ευχαριστώ γι αυτό ρώτησα

 

πάντως για το ιστορικό δεν είναι κατάστημα το οποίο χρησιμοποιεί το ίδιο το ξενοδοχείο αλλα το εκμισθωνει σε ιδιώτη για να πουλάει σουβενίρ (σαπουνάκια, αγαλαμτάκια κλπ.) ....

οκ όχι ότι έχει σημασία αλλα λέμε τώρα

 

απλά δεν μου προέκυπτε ξεκάθαρα απο κάπου ότι δεν μπορούσα να το βγάλω και είπα να ρωτησω εδώ

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

post-9582-0-12273400-1521098130_thumb.jpgpost-9582-0-68649400-1521098064_thumb.jpgpost-9582-0-54281700-1521098069_thumb.jpgpost-9582-0-01337800-1521098075_thumb.jpgpost-9582-0-37922700-1521098081_thumb.jpgpost-9582-0-61158800-1521098088_thumb.jpgpost-9582-0-30926400-1521098096_thumb.jpgpost-9582-0-55187700-1521098105_thumb.jpgpost-9582-0-09582800-1521098113_thumb.jpgpost-9582-0-09582800-1521098113_thumb.jpgpost-9582-0-58324200-1521098120_thumb.jpgpost-9582-0-12273400-1521098130_thumb.jpg

 

Διαμερισμα προ ΚΕΝΑΚ με κουφωματα ξυλινα μονα, θερμανση λεβητα πετρελαιου που δε χρησιμοποιετιαι και ενργειακο τζακι συνδεδεμνο με σωματα καλοριφερ, οροφη πλακα και απο κατω διαμερισμα που θερμαινεται μου βγαινει Γ. Ψυξη εχει 4 Α.Θ και ΖΝΧ τριπλης ενεργειας με ηλιακο. Σας φαινεται φυσιολογικο?  Αφύσικο είναι :smile: Μόνο και μόνο οτι έχεις λέβητα που δεν λειτουργεί (για χ,ψ λόγους) άρα ΔΕΝ έχεις και φύλλο ελέγχου ... ο β,α,απο μόνο του πάει 0,85 (για σύνηθες λέβητα) που πολλαπαλσιαζόμενος επι nskθ * ng1 * ng2 = 0,65 με 0,70 !!!! Άρα αποκλείεται να σου βγάζει κατηγορία Γ !!!!  .... Εσυ κάτι έχεις περάσει λάθος ...

ΜΕ το παλιο προγραμμα ειμαι σιγουρη θα εβγαινε Ε, Ζ. Το εχω παθει ξανα με αλλο κτιριο. 

Να σημειωσω οτι δοκιμασα να μην βαλω καθολου το τζακι σαν ειδος θερμανσης και μου βγαινει παλι Γ. Αν το βαλω και το τζακι και το λεβητα πετρελαιου μου βγαινει Β+ !!! 

 

Στην βοηθεια του προγραμματος αναφερει οτι : 

  Σε περίπτωση που στο κτήριο υπάρχουν εφεδρικά τοπικά συστήματα θέρμανσης (π.χ. τζάκι, ηλεκτρικό σώμα καλοριφέρ) δεν δηλώνονται. Σε περίπτωση που τα τοπικά συστήματα καλύπτουν τμήμα του κτηρίου ή όλο το κτήριο γιατί δεν υπάρχει άλλο συμβατικό σύστημα για τη θέρμανση χώρων, τότε δηλώνονται ως κανονικά συστήματα θέρμανσης. 

 

Ποιο ειναι το σωστο να δηλωσω και τα δυο με μισο συντελεστη καλυψης φορτιου? Απο τη στιγμή που έχεις λέβητα, υπολογίζεις αυτά που έγραψα πρίν (χωρίς φύλλο ελέγχου) και σίγουρα θα πάεις Ε ... Ζ ... Η !!! Αν έχει επαρκή ή ανεπαρκή μόνωση στους τοίχοτς και πάσχει μόνο στο τομέα της θέρμανσης τότε πιθανόν να βγεί Δ ή Ε !

 

edit

Τον αερισμό στα ξύλινα κουφώματα τον έχεις βάλει (που σίγουρα απο τις χαραμάδες θα περνάνε ελέφαντες :smile: ) ?

 

Dib για του λόγου του αληθες σου παραθετω ολα τα αποτελεσματα!!!! Ολα τα εχω βάλει και το τζακι τελικα δεν το εβαλα καθολου! Πραγματικα δεν ξερω τι συμβαινει! Απο κατω το διαμερισμα εχει αλλο διαμερισμα που θερμαινεται αρα αδιαβατικη μεταβολη και δεν δηλωνω δαπεδο. Εκτος κ αν εχω κανει σε αυτο λαθος. Στεγη εχει ξυλινη με κεραμιδι αμονωτη. Τοιχοι πληρως αμονωτοι. 

 

Και το ιδιο προβλημα εχω και σε ακομα ενα παρομοιο ΠΕΑ. Ολα Γ !  Κατι κανω λαθος αλλα τι δεν μπορω να βρω! 

Edited by lenaki85
Link to comment
Share on other sites

attachicon.gif10.jpgattachicon.gif1.jpgattachicon.gif2.jpgattachicon.gif3.jpgattachicon.gif4.jpgattachicon.gif5.jpgattachicon.gif6.jpgattachicon.gif7.jpgattachicon.gif8.jpgattachicon.gif8.jpghttp://www.michanikos.gr/public/style_images/master/attachicon.gif 9.jpghttp://www.michanikos.gr/public/style_images/master/attachicon.gif 10.jpg

Dib για του λόγου του αληθες σου παραθετω ολα τα αποτελεσματα!!!! Ολα τα εχω βάλει και το τζακι τελικα δεν το εβαλα καθολου! Πραγματικα δεν ξερω τι συμβαινει! Απο κατω το διαμερισμα εχει αλλο διαμερισμα που θερμαινεται αρα αδιαβατικη μεταβολη και δεν δηλωνω δαπεδο. Εκτος κ αν εχω κανει σε αυτο λαθος. Στεγη εχει ξυλινη με κεραμιδι αμονωτη. Τοιχοι πληρως αμονωτοι.

Κάτι παίζει με τους β.α. της θέρμανσης για δίκτυο και τερματικές, δεν μπορώ να δω καθαρά δτις φωτό απο το κινητό μου. Βαλε χειροκίνητα 0.86 β.α. δικτύου και 0.89 στις τερματικές και τρεξτο ξανά.

 

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@lenaki85 δεν έχεις συμπληρώσει τις πηγές ενέργειας σε θέρμανση - ψύξη - ζνχ

 

Επίσης το άθροισμα των ψυχόμενων χώρων πρέπει να είναι 0,5 της θερμικής ζώνης ... εσυ έχεις βάλει 3 * 0,125 = 0,357 < 0,5 !

 

Συμπλήρωσε τα και τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

lenaki δες σίγουρα αυτά που σου λένε οι akaliak και dib.

με τον β.α. των τερματικών σε θέρμανση και ψύξη κάτι παίζει, τί είναι όλα αυτά τα δεκαδικά.

έχει ανέβει patch της έκδοσης 1.31 του τεεκενακ, η οποία διορθώνει κάποια πράγματα, αναφέρει τί διορθωνει.είναι εδώ

παρεπιπτόντως αν και υπάρχει εξτρα θέμα, μήπως να ανέβαινε και στις ειδήσεις γιατί αρκετός κόσμος το αγνοεί? εγώ χτες το είδα και πρέπει να έχει βγει από τις 4/3.

επίσης lenaki λές ξύλινη στέγη αμόνωτη αλλά έχεις βάλει 3.05 που είναι του δώματος.

εάν έχεις αμόνωτη "κεραμοσκεπή επί κεκλιμμένης ξύλινης στέγης" από πίνακα 3.5.β,  πας σε 4.25.

εάν έχεις "οριζόντια οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη" από τον ίδιο πίνακα πας σε 3.70.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πώς θα βγάλεις ΠΕΑ κατάστημα μέσα σε ξενοδοχείο? Δεν γίνεται. Πάει με όλη την χρηση.

Υ.Γ= Αυτο να θεωρήσεις ως επαφη αέρα κλπ για να έχεις κάπου διείσδυση....ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ!!!

 

Το ΠΕΑ μπορεί να εκδοθεί με τη χρήση της κτιριακής μονάδας αν όντως νοείται ως κτιριακή μονάδα. ΄Αν είναι δωμάτιο όχι δε γίνεται.

Αν ας πούμε διακριτό τμήμα του ισογείου χρησιμοποιείται ως κατάστημα τότε μπορεί να εκδοθεί εάν ισχύει ότι νοείται ως τμήμα του 4122.

Δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.