Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Παιδιά μια απορία που έχω τώρα που μπορούμε να εκδόσουμε ΠΕΑ χωρίς ΦΕ.. Βλέπω λέβητα Wolf 29-37 kW πχ σε μια περίπτωση που έχω. Εγώ πλέον πρέπει να κάνω μια εκτίμηση της πραγματικής ισχύς για να εισάγω στο πρόγραμμα αν έχω καταλάβει σωστά; 

Για τον βαθμό απόδοσης οκ η ΤΟΤΕΕ είναι ξεκάθαρη. Αν εγώ από άλλα ΦΕ που έχω δω ότι η πραγματική ισχύς θα είναι περίπου στα 20kW με βάση αυτή θα ελέγξω για υπερδιαστασιολόγηση ή με βάση την ονομαστική; Γιατί στα 20kW και κάτω ο συντελεστής υπερδιαστασιολόγησης είναι πάντα 1 οπότε κάνει αρκετή διαφορά αυτή η λεπτομέρεια..

Link to comment
Share on other sites

Μου ζητήθηκε Πεα για κατάστημα/αποθήκη που δεν είναι θερμαινόμενος χώρος.Θα κάνω τους υπολογισμούς μου κανονικά σαν να είναι θερμαινόμενος χώρος με θεωρητικό σύστημα θέρμανσης?Και σε σχέση με τις κατοικίες τι αλλάζει με τα καταστήματα,μόνο η μελέτη φωτισμού?

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατάστημα ή αποθήκη; Αν στην αυτοψία δεις ότι είναι αποθήκη δεν εκδίδεις ΠΕΑ. Αν δεις ότι είναι κατάστημα που δεν θερμαίνεται προχωράς κανονικά και βάζεις θεωρητικό σύστημα στη θέρμανση και στα άλλα συστήματα που δεν υπάρχουν.

 

Οι χοντρές διαφορές είναι ο φωτισμός και ο αερισμός στον τριτογενή τομέα αλλά θέλει πολύ προσοχή σε όλα, πχ δίκτυα διανομής, κτλ που έχουν και αυτά διαφορές σε σχέση με τις κατοικίες. Εγώ προτείνω κάθε τι που συμπληρώνεις να ρίχνεις και μια ματιά στην ΤΟΤΕΕ τι προβλέπει για τριτογενή τομέα..

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, βγαζω ΠΕΑ σε διαμερισμα που ειχε θερμανση με λεβητα πετρελαιου και στο σεναριο προτεινω θερμανση με ΑΘ 7kW. Στους πινακες απαιτήσεις-κατανάλωση μου δινει ενεργειακές απαιτήσεις μεγαλύτερες απο την κατανάλωση. (πχ ετησια εν απαιτηση για θερμανση 131,7-ετησια ενεργειακη καταναλωση για θερμανση 40,4). ειναι φυσικολογικο αυτο λογω χαμηλης καταναλωσης ενεργειας απο Α/Θ ή κανω κατι λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

μου έχει τύχει διαμέρισμα, το οποίο έχει λέβητα, ο οποίος από μόνος του καλύπτει τα φορτία κατά τον τύπο του Pgen. Έχουν επίσης ενεργειακό τζάκι, πρόσφατα τοποθετημένο, το οποίο χρησιμοποιούν τοπικά, καθώς δεν έχουν κάνει δίκτυο για όλο το διαμέρισμα, (για να γλυτώσουν μερεμέτια). Τέλος έχουν και 3 A/C τα οποία πάλι καλύτουν σχεδόν πλήρως τα φορτία. Το διαμέρισμα βγάζει Pgen 12,5 και τα 3 A/C μαζί έχουν capacity 11,5.

Από πληροφορίες του ιδιοκτήτη, ως προς την συμπεριφορά του χρήστη, ανάβουν τον καυστήρα για να ζεστάνουν όλο το διαμέρισμα και το ενεργειακό τζάκι όταν κάθονται στο σαλόνι.

Τα A/C τα έχει για το καλοκαίρι.

Από τις πράξεις, μου βγαίνει πιο οικονομικό να χρησιμοποιούν τα A/C και να τσοντάρουν λίγο με το τζάκι, στον βαρύ χειμώνα, καθώς ο καυστήρας είναι μεγάλος και έχει και δίκτυο αμόνωτο.

Ποιος είναι ο σωστός τρόπος να κάνω το ΠΕΑ; Σύμφωνα με την χρήση του χρήστη ή με τον βέλτιστο τρόπο των συστημάτων που έχει;

 

έντιτ 1

Όπως το δουλεύουν το διαμέρισμα, βγαίνει Ε, βία Δ, αν είχα φύλλο ελέγχου του καυστήρα. Αν χρησιμοποιήσουν τα A/C βγαίνει Γ, οπότε είναι είναι παράμετρος σημαντική αυτές τις μέρες.

 

έντιτ 2

γενικά στον ΚΕΝΑΚ υπάρχει η φιλοσοφία ότι ο χρήστης κάνει ότι χειρότερο (εξαίρεση οι τέντες το καλοκαίρι)
ισχύει το ίδιο και όταν έχεις 2-3 συστήματα θέρμανσης εγκατεστημένα για να διαλέγεις;

Τείνω να επιλέξω την πραγματική χρήση. Υπάρχει κάτι που διαλέγουμε τυπικά σε τέτοια περίπτωση;

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα στην ΔΚ3, ότι τα A/C είναι μάλλον εφεδρικά, εφόσον υπάρχει σύστημα που είναι σε πραγματική χρήση και καλύπτει όλο το διαμέρισμα. Λαμβάνω υπόψη το σύστημα που είναι σε μόνιμη χρήση και μπορεί να καλύψει το διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, άνω ένα ΠΕΑ για διαμέρισμα τελευταίου ορόφου πολυκατοικίας του 1979 το οποίο έχει από πάνω πλάκα σκυροδέματος και πιο πάνω κεκλιμένη στέγη (δημιουργείται ένας αποθηκευτικό χώρος ύψους 2μ κάτω από κεραμοσκεπή). Εγώ θεωρώ ότι όλα είναι χωρίς θερμομόνωση και παίρνω τις τιμές του Πίνακα 3,5. Το θέμα μου (κλασσικά...) είναι αν το κέλυφος σταματάει στην πλάκα ή στη στέγη και άρα τι U θα πάρω και αν θα συνυπολογίζω και τον όγκο της στέγης....

Λέω να πάρω  U οριζόντιας οροφής κάτω από μη θερμομ. στέγη = 3,70 και να μην ασχοληθώ με όγκο στέγης...τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις ΤΟΤΕΕ 2, ογκομέτρηση κτιρίου σελ 48836 αλλά και 48811, η λογική είναι πως θεωρούμε κέλυφος (επομένως και ωφέλιμο όγκο) μέχρις εκεί όπου έχει τοποθετηθεί θερμομονωτική στρώση. Στην περίπτωση σου καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις ότι δεν υπάρχει θερμομόνωση ούτε στην πλάκα μπετόν, ούτε στην κεκλιμμένη στέγη.

Υποψιάζομαι επειδή λες ότι χρησιμοποιείται ως αποθηκευτικός χώρος η σκεπή, ότι υπάρχει οπή στην πλάκα που συνδέει τους δύο χώρους.

Επίσης δες και την ερωτοαπάντηση του τεε εδώ.

Από τα παραπάνω που γράφω θα λάμβανα υπόψη στον όγκο της θ.ζ. , και τον ογκο μέσα στην σκεπή δεχόμενος ότι υπάρχει κυκλοφορία αέρα μεταξύ των δύο χώρων.

Ο όγκος της στέγης είναι < ή > του 10% του όγκου της θ.ζ. ?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα έχω δει όλα αυτά και στην ΤΟΤΕΕ 2 και την ερωταπάντηση, απλά το θέμα είναι που είναι η θερμομόνωση...στην δική μου περίπτωση όπου εγω θεωρώ ότι οπύτε η πλάκα ούτε η στε΄γη έχει θερμομόνωση...και που ο όγκος της στέγης σίγουρα είναι >10% του όγκου της θ.ζ. δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα για διαμέρισμα να βάλω και τον όγκο της στέγης...διαφέρει πολύ άραγε το αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.