Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Έχουν επικοινωνία οι δύο χώροι, με οπή όπως υπέθεσα?

Κάνε μια δοκιμή δημιουργώντας ένα σενάριο, για να δεις διαφορές ανάμεσα στις δύο θεωρήσεις (με τον όγκο και χωρίς τον όγκο της στέγης.)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά υπάρχει το κεντρικό κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας που οδηγεί στο χώρο της στέγης. Οπή από το διαμέρισμα προς τη στέγη δεν υπάρχει, όχι....πάντως θα κάνω μία δοκιμή να δω τι διαφορές βγάζει.

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

σελ 48698 ΦΕΚ, πιν. 3.24

" Για τα πιστοποιημένα κουφώματα σύμφωνα με το πρότυπο EN 12207 επιλέγεται η τιμή της διείσδυσης από τον πίνακα που αντιστοιχεί στην κλάση/κατηγορία που αναγράφεται στην πιστοποίηση και δε γίνεται διαχωρισμός για πόρτες και παράθυρα."

Για κατηγορία 4: 0.50 m3/ h/ m2.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα έχω δει όλα αυτά και στην ΤΟΤΕΕ 2 και την ερωταπάντηση, απλά το θέμα είναι που είναι η θερμομόνωση...στην δική μου περίπτωση όπου εγω θεωρώ ότι οπύτε η πλάκα ούτε η στε΄γη έχει θερμομόνωση...και που ο όγκος της στέγης σίγουρα είναι >10% του όγκου της θ.ζ. δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα για διαμέρισμα να βάλω και τον όγκο της στέγης...διαφέρει πολύ άραγε το αποτέλεσμα?

Γιατι δε βαζεις ΜΘΧ τη στεγη?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα έχω δει όλα αυτά και στην ΤΟΤΕΕ 2 και την ερωταπάντηση, απλά το θέμα είναι που είναι η θερμομόνωση...στην δική μου περίπτωση όπου εγω θεωρώ ότι οπύτε η πλάκα ούτε η στε΄γη έχει θερμομόνωση...και που ο όγκος της στέγης σίγουρα είναι >10% του όγκου της θ.ζ. δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα για διαμέρισμα να βάλω και τον όγκο της στέγης...διαφέρει πολύ άραγε το αποτέλεσμα?

 

Εαν θεωρήσεις στέγη με διάκενο αέρα και υπολογίσεις τα U? Και να μπεί στον όγκο και η στέγη.

Link to comment
Share on other sites

 Kι αν πω ότι έχω οριζόντια οροφή κάτω από ΜΘΧ ο οποίος είναι εκτός όγκου διαμερίσματος? 2,90/2=1,45? είναι λάθος? Βασικά ο χώρος της στέγης είναι πολύ μεγάλος και θεωρώ ότι δεν μπορεί να συμπεριληφθεί στη ζώνη....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι,

Σε μονοκατοικία (μεζονέτα) στην οποία έχει τακτοποιηθεί η σοφίτα μπορώ να βγάλω ΠΕΑ μόνο για τη σοφίτα; Στο Ε9 εμφανίζεται σε ξεχωριστή γραμμή, όμως δεν έχω κάποιο στοιχείο οτι υπάρχουν οριζόντιες ιδιοκτησίες. Η μονοκατοικία στο συμβόλαιο αγοράς, πρίν κατασκευαστεί η αυθαίρετη σοφίτα, αναφέρεται ξεκάθαρα πως δεν διαθέτει οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε παρόμοια περίπτωση έβγαλα αλλά η σοφίτα ήταν τελείως ανεξάρτητη δηλαδή είχε ξεχωριστή είσοδο και δεν επικοινωνούσε με τον κάτω όροφο ( πχ με εσωτερική σκάλα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.