Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Πάνο η κατανάλωση πετρελαιου για ΖΝΧ το καλοκαιρι ειναι ελάχιστη, λιγο πετρέλαιο να σου εχει μείνει βγαζεις το καλοκαιρι. Το help του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ λεει οτι οταν έχεις κοινο λεβητα μια χαρά τον βάζεις για ΖΝΧ το καλοκαιρι, απλά οριζεις μονάδα λέβητα για το καλοκαιρι με υπερδιαστασιολογηση.

"Σε περίπτωση που η μονάδα λέβητα - καυστήρα είναι κοινή τόσο για τη θέρμανση χώρων, όσο και για την παραγωγή ζεστού νερού χρήσης, ο βαθμός απόδοσης της μονάδας που λαμβάνεται υπόψη στους υπολογισμούς παραμένει ο ίδιος κατά τη χειμερινή περίοδο και για τις δύο χρήσεις (θέρμανση χώρων και παραγωγή Ζ.Ν.Χ.). Αντίθετα, κατά τη θερινή περίοδο στην περίπτωση αποκλειστικής χρήσης της μονάδας λέβητα - καυστήρα για την παραγωγή Ζ.Ν.Χ. ο βαθμός απόδοσης μειώνεται σημαντικά και εκτιμάται μέσω της ίδιας διαδικασίας, υπερδιαστασιολόγησης με Pgen την υπολογιζόμενη μέγιστη απαιτούμενη θερμική ισχύ για παραγωγή Ζ.Ν.Χ., όπως δίνεται στη σχέση 4.10. της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. 20701-1. Σ' αυτήν την περίπτωση ο λέβητας - καυστήρας ορίζεται ως δύο μονάδες λέβητα - καυστήρα, εκ των οποίων η μια καλύπτει το φορτίο για Ζ.Ν.Χ. τους χειμερινούς μήνες (περίοδο θέρμανσης κλιματικής ζώνης) και η δεύτερη καλύπτει το φορτίο του Ζ.Ν.Χ. για τους υπόλοιπους μήνες με το χαμηλότερο βαθμό θερμικής απόδοσης.

 

Αυτο που λες το γραφει αν δεν υπάρχει δυνατότητα το λέβητα να το χρησιμοποιεις ΜΟΝΟ για το ΖΝΧ π.χ. θερμοσιφωνας διπλης/τριπλης ενεργειας σε διαμερισμα πολυκατοικιας που τροφοδοτειται απο ένα κυκλωμα της θερμανσης χωρις αυτονομια σε σχεση με τα κυκλωματα των σωματων. Δε θα δουλεψεις το λεβητα το καλοκαιρι, γιατι θα ζεσταθουν και τα σωματα.

Edited by gaskouk
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω την περίπτωση ενός εξοικονομώ που θέλει να κάνει θερμομόνωση στη στέγη

Είναι κεραμοσκεπή επί κεκλιμένης ξύλινης στέγης μη ορατή από το διαμέρισμα αφού είναι ταβανωμένη με ξύλο ραμποτέ…

Αναρωτιέμαι με τι U πρέπει να βάλω για τον υπολογισμό της υπάρχουσας κατάστασης , σκαφτόμουν να βάλω 4,25 από τον πίνακα 3.4β ή αλλά έτσι δεν λαμβάνω υπόψη τη θερμική αντίσταση του ενδιάμεσου στρώματος αέρα…. Έχει κάποιος αντιμετωπίσει ανάλογη περίπτωση?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι διαμέρισμα νομίζω 3.7 από τον ίδιο πίνακα. Το 4.25 θα το έπαιρνες αν η στέγη ήταν εμφανής χωρίς ραμποτέ.

Αν είναι μονοκατοικία νομίζω ότι πρέπει να περιγράψεις το ξύλο ραμποτέ σαν διαχωριστική επιφάνεια και την "ψυχρή" στέγη σαν ΜΘΧ. Τουλάχιστον έτσι το είχα κάνει εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση. Βέβαια υπάρχει ένα θέμα το κατά πόσο η στέγη είναι αρκετά στεγανή σε κυκλοφορία αέρα για να θεωρηθεί ΜΘΧ. Αλλά και αν τη θεωρήσεις εξωτερικό αέρα πάλι υποβιβάζεις υπερβολικά το κτίριο (κάτι αντίστοιχο όπως με τα συρόμενα κουφώματα).

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, στην ενότητα 2.2. της 1ης ΤΟΤΕΕ λέει πως ψευδοροφή που διαχωρίζεται από το θερμαινόμενο χώρο με δομικό στοιχείο που δεν είναι θερμομονωμένο λαμβάνεται ως τμήμα της θερμικής ζώνης. Οπότε θα ληφθεί υπόψη στον θερμαινόμενο όγκο και ο χώρος μεταξύ της της στέγης και του ταβανώματος. Σ' αυτή την περίπτωση νομίζω πως θα πρέπει στο υπάρχον κτίριο να πάρει την τιμή για "Κεραμοσκεπή επί κεκλιμένης ξύλινης στέγης" και στη συνέχεια στο σενάριο να υπολογίσει τη θερμομονωμένη πλέον στέγη σαν δομικό στοιχείο, αγνοώντας το στρώμα αέρα μεταξύ ραμποτέ και στέγης. Αυτό νομίζω προσωπικά.

Πάντως μπερδεύει αυτό που γράφει "και που συνδέονται λειτουργικά με μια θερμική ζώνη", όπως και αυτό που γράφει στην 2.5 της 2ης ΤΟΤΕΕ, ότι δηλαδή "αν ο χώρος είναι κατοικήσιμος (σοφίτα)".

Πάντως αν είχα να κάνω με νέο κτίριο, στον έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας θα συνυπολόγιζα στον όγκο V και τον όγκο μεταξύ θερμονωμένης στέγης και ταβανώματος, άσχετα από ο αν αυτός ήταν κατοικήσιμος ή όχι.

 

@gaskouk

Αυτο που λες το γραφει αν δεν υπάρχει δυνατότητα το λέβητα να το χρησιμοποιεις ΜΟΝΟ για το ΖΝΧ π.χ. θερμοσιφωνας διπλης/τριπλης ενεργειας σε διαμερισμα πολυκατοικιας που τροφοδοτειται απο ένα κυκλωμα της θερμανσης χωρις αυτονομια σε σχεση με τα κυκλωματα των σωματων. Δε θα δουλεψεις το λεβητα το καλοκαιρι, γιατι θα ζεσταθουν και τα σωματα.

Δεν ξέρω αν είχαν αυτό κατά νου όταν το έγραφαν αυτό, αλλά μου φαίνεται σωστό το σκεπτικό σου.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνο, ξαναδιαβάζοντας το κομμάτι που αναφέρεις νομίζω ότι έχεις δίκιο. Αρχικα πίστευα ότι αναφέρεται στην κλασική ψευδοροφή (π.χ. γυψοσανίδα σε μαγαζιά), αλλά εφαρμόζεται μια χαρά και στην περίπτωση του συναδέλφου. Βέβαια πιστεύω ότι δεν είχαν αυτό στο μυαλό τους όταν το έγραφαν και ότι υποβιβάζει υπερβολικά ένα κτίριο αγνοώντας τη συμβολή της στέγης σαν ενδιάμεσο χώρο και ότι η τιμή που δίνει ο πίνακας είναι πολύ αυστηρή. Εξάλλου και στο ΚΘΚ υπήρχε αν θυμάμαι καλά ένας μειωτικός συντελεστής 0.8 λόγω ύπαρξης στέγης.

Δηλαδή στο σενάριο το κτίριο θα έχει μικρότερο θερμαινόμενο όγκο από το αρχικό κτίριο έτσι;

Σε νέα κτίρια, στα όποια αναφέρεται και η 2η ΤΟΤΕΕ, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, αφού κριτήριο είναι το που τοποθετείται η θερμομόνωση για καθορίσει τον όγκο του κτιρίου, οπότε στην περίπτωση που έχεις θερμομόνωση στην πλάκα και "ψυχρή" στέγη, είναι ξεκάθαρο ότι θα αγνοήσεις τον όγκο της στέγης και θα τον λάβεις σαν ΜΘΧ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν βγάζεις το U της οροφής κάτω από κεραμοσκεπή, χρησιμοποιώντας το Ru έχεις ήδη συμπεριλάβει το στρώμα αέρα ανάμεσα στη σκεπή και την οροφή σου. Οπότε δεν ξαναβάζεις στους υπολογισμούς σου την σκεπή ως μθχ. Ετσι νομίζω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.