Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Μου έτυχε πρώτη φορά κτήριο στο οποίο δεν είναι εμφανείς οι κολώνες (μάλλον έχει τοιχεία με πάχος ίσο με του τοίχου) και δεν υπάρχει διαθέσιμος ο ξυλότυπος. Δεν φαίνεται πουθενά που αρχίζει η κολώνα και που ο τοίχος.

 

Τι κάνετε σε αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτίριο είναι μετά το 1999 θέλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ξυλότυπο. Αν δεν τον έχει ο ιδιοκτήτης, ψάξε στην πολεοδομία.

Για τα πριν, εφαρμόζεις τα ποσοστά της ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Η απαίτηση για ξυλότυπο για μετά του 1999 από που προκύπτει;

Σε ποια ΤΟΤΕΕ βρίσκονται τα ποσοστά; Τις έχω διαβάσει και τις 4 ΤΟΤΕΕ 2-3 φορές αλλά μάλλον μου έχει ξεφύγει το συγκεκριμένο σημείο.

 

Η συγκεκριμένη περίπτωση που μου έχει τύχει είναι του 1985 και σκεφτόμουν αν είναι σωστό να πάρω για το σύνολο της πλευρικής επιφάνειας U=0.70 (πίνακας 3.5, ΤΟΤΕΕ 20701-1) και να μην περάσω τις κολώνες

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Πάρε από πίνακες ποσοστό φέροντος οργανισμού, όπως λέει ο tetris

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα, ευχαριστώ.

 

Πάντως σε κτήρια προ του 1979 δεν υπάρχει λόγος να περάσω τις κολώνες αφού ο συντελεστής θερμοπερατότητας είναι ο ίδιος για τους τοίχους και για τις κολώνες.

Αν π.χ. οι τοίχοι έχουν επιφάνεια 75 και οι κολώνες 25, είτε τα πάρω χωριστά είτε συνολικά 100τ.μ., το αποτέλεσμα στους υπολογισμούς θα είναι ακριβώς το ίδιο (επιμεριστική ιδιότητα το λέγαμε στα μαθηματικά).

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα, ευχαριστώ.

 

το U όμως έχεις αποφασίσει θα το πάρεις από την μελέτη? ή την αμφισβητείς και θα το πάρεις αμόνωτο ή πλημελλώς ?

Link to comment
Share on other sites

Το ένα κτήριο που μελετάω είναι προ του 55 το κτήριο. Στον ΚΕΝΑΚ δεν έχω δει δυστυχώς πρόβλεψη για πέτρινους τοίχους 60cm. Ναι μεν προσφέρουν κάποια μόνωση αλλά καθώς δεν υπάρχει το σχετικό πιστοποιητικό θα πάρω τις τιμές από τον πίνακα 3.4α.

 

Το άλλο είναι με άδεια προ του 85, οπότε θα το θεωρήσω και με προδιαγραφές κανονισμού θερμομόνωσης. Δεν υπάρχουν πιστοποιητικά για τα υλικά οπότε ότι βλέπω περνάω στα φύλλα υπολογισμού με τις χειρότερες επιτρεπτές προδιαγραφές του κανονισμού θερμομόνωσης.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε κτήρια προ του 1979 δεν υπάρχει λόγος να περάσω τις κολώνες αφού ο συντελεστής θερμοπερατότητας είναι ο ίδιος για τους τοίχους και για τις κολώνες.

 

Δεν νομίζω συνάδελφε να είναι έτσι όπως τα λες

 

Για δες λίγο καλύτερα το πίνακα 3.4α στη σελίδα 47 της ΤΟΤΕΕ 1

Για Φ.Ο. επιχρισμένο και απο τις 2 πλευρές έχει U = 3.40 και για τοίχο μπατικό ή δικέλυφο (συνήθης πρακτική τότε) U = 2.20

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.