Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

edit 

(το βιαστικό διάβασμα... βλάπτει)

 

α) Δύο είναι οι ΜΘΧ.

β) Αντίστοιχα και εδώ δύο.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Κατα την εκτιμηση μου οι ΜΘΧ ειναι 2, στην περιπτωση σου διαχωριζονται σε απωλειες ΜΘΧ απο τους πλευρικους σου τοιχους (αυτους που βρισκονται  σε επαφη με τον διαδρομο-κλιμακοστασιο) και σε απωλειες ΜΘΧ απο το δαπεδο σου διοτι βρισκεται ανωθεν του υπογειου σου.

 

Στο κελυφος δλδ θα βαλεις μια σειρα ΜΘΧ και θα υπολογισεις την επιφανεια του κατακορυφου τοιχου και θα βαλεις και μια αλλη σειρα που ονομασε την απωλειες δαπεδου και εκει θα βαλεις την επιφανεια του δαπεδου σου ανωθεν του ΜΘΧ. Απλα να θυμηθεις να βαλεις b 90 το ενα και b 180 το αλλο.

 

Ελπιζω να βοηθησα !

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση ΠΕΑ σε διαμέρισμα 9όροφης πολυκατοικίας που έχει κεντρική θέρμανση με Φ.Α. που ούτε ο ενοικιαστής ούτε ο ιδιοκτήτης έχουν κάποια ιδέα για το λέβητα (διότι εδώ και 3 χρόνια δεν ανάβει λόγω μη πληρωμής κοινοχρήστων),

τι βάζουμε σαν ισχύ και απόδοση λέβητα;

Link to comment
Share on other sites

 Κάνεις επίσκεψη στο λεβητοστάσιο, φωτογραφίζεις τον Λέβητα ,βλέπεις το μοντέλο , διαβάζεις το ταμπελάκι του που αναφέρει την ισχύ του και ψάχνεις μετά στο διαδίκτυο να βρείς τα τεχνικά χαρακτηριστικά του (βαθμό απόδοσης κλπ). 

Φαντάσου οτι επειδή πρόκειται για πολυκατοικία , αύριο-μεθαύριο θα κάνει και κάποιος άλλος συνάδελφος ΠΕΑ εκεί οπότε θα ναι περίεργο να μην συμφωνούνε η ισχύς και ο βαθμός απόδοσης του ίδιου Λέβητα.

Οπότε εσύ για να είσαι σωστός επιμένεις να δείς ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το λεβητοστάσιο. 

Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη, ξέχασα να πω ότι δεν έχουν καν τα κλειδιά!

 

Θα αναπροσαρμόσω πάντως την τιμολογιακή πολιτική μου: Πιο ακριβά ΠΕΑ στα διαμερίσματα, πιο φτηνά στις μονοκατοικίες. Τελικά αυτές είναι πιο εύκολες.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Μου χει τύχει και σε μένα αυτή η περίπτωση..Τότε ειχα βρει γνωστο μου στην ΕΠΑ και του πα να βρει τον φακελο της οικοδομης οπως και εκανε και μου δωσε καποια στοιχεια απο την μελετη που ειχε κατατεθει.

Αλλιως μπορεις να θεωρησεις οτι το σπιτι δεν θερμαινεται πλεον απο το κεντρικο συστημα θερμανσης φυσικου αεριου, που απ οτι μου λες ισχυει, οποτε βαλε θερμανση κτηριου αναφορας να τελειωνεις !

Φανταζομαι για ενοικιο ειναι ετσι ? Κανεις δεν μπορει να σου πει τιποτα..Γτ και στην πραγματικοτητα τους τελευταιους χειμωνες δεν χρησιμοποιειται το συστημα θερμανσης αυτο..Σωστα ?

Αλλα η απορια μου ειναι τελευταιο πατωμα αυτοι εκει περα πως την παλευουνε ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα σου.

Μισά από τα διαμ/τα της πολ/κίας ανήκουν σε ένα άτομο που τα νοικιάζει σε φοιτητές. Έχει μόνωση. Πολλά είναι ξενοίκιαστα, άλλα είναι τόσο "χωμένα" και μικρά που ένας φοιτητής που βράζει το αίμα του αντέχει.

Ο διαχειριστής πριν από 3 χρόνια τους έκλεψε κι από τότε δεν ανάβουν την κεντρική θέρμανση.

Βγάλε άκρη.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

edit 

(το βιαστικό διάβασμα... βλάπτει)

 

α) Δύο είναι οι ΜΘΧ.

β) Αντίστοιχα και εδώ δύο.

 

 

Κατα την εκτιμηση μου οι ΜΘΧ ειναι 2, στην περιπτωση σου διαχωριζονται σε απωλειες ΜΘΧ απο τους πλευρικους σου τοιχους (αυτους που βρισκονται  σε επαφη με τον διαδρομο-κλιμακοστασιο) και σε απωλειες ΜΘΧ απο το δαπεδο σου διοτι βρισκεται ανωθεν του υπογειου σου.

 

Στο κελυφος δλδ θα βαλεις μια σειρα ΜΘΧ και θα υπολογισεις την επιφανεια του κατακορυφου τοιχου και θα βαλεις και μια αλλη σειρα που ονομασε την απωλειες δαπεδου και εκει θα βαλεις την επιφανεια του δαπεδου σου ανωθεν του ΜΘΧ. Απλα να θυμηθεις να βαλεις b 90 το ενα και b 180 το αλλο.

 

Ελπιζω να βοηθησα !

 

 

Ευχαριστώ! Πρέπει δηλαδή πάντα όσες είναι οι διαχωριστές επιφάνειες να είναι και οι ΜΘΧ;

 

Έχει λογική αυτό βέβαια, αλλά από την άλλη σκέφτομαι αν οι μθχ δηλαδή το κλιμακοστάσιο με την αποθήκη του ισογείου είναι ενιαίοι χώροι (δηλ δεν διαχωρίζονται από πόρτα) δεν μπορώ να θεωρήσω έναν μθχ; Δεν νομίζω ότι με επηρεάζει καπου στα αποτελέσματα του ΠΕΑ. Έχω άδικο;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, θα μπορούσες να έχεις ένα ΜΘΧ και δύο διαχωριστικές.

Ας πούμε διαμέρισμα 1ου που εκτείνεται και πάνω από το κλιμακοστάσιο.

(Αυτό είχα καταλάβει στην αρχή)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.