Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ναι ναι σωστά, τότε έχω την διαχωριστή έδαφος με β=180 και την διαχωριστική τοίχο προς κλιμακοστάσιο με β=90... Αυτό έλεγα και εγώ.

 

Ευχαριστώ και πάλι..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχω περίπτωση οικίας που πρόκειται να πωληθεί και μου ζήτησαν ΠΕΑ.

 

Από τα σχέδια είδα πως είναι <50 τετραγωνικά και τους είπα δεν χρειάζεται αλλά ο συμβολαιογράφος το ζητάει.

 

Σύμφωνα με Ν4122/2013, Άρθρο 12, παράγραφος 7: Η έκδοση ΠΕΑ για όλες τις κτηριακές μονάδες ανεξαρτήτως εμβαδού είναι υποχρεωτική από 1.1.2016 και μετά.

 

Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο ή ο συμβολαιογράφος παραλογίζεται;

 

Αν επιμείνει να βγάλω ΠΕΑ; Το σύστημα το δέχεται;

Link to comment
Share on other sites

Εάν και στην εφορία το έχουν δηλωμένο μικρότερο των 50, ο συμβολαιογράφος παραλογίζεται. 

Εσύ δεν έχεις πρόβλημα να βγάλεις ΠΕΑ έστω και για 1τμ ακίνητο

Link to comment
Share on other sites

 Αφού επιμένει ο άνθρωπος βγάλτο ! Το σύστημα το δέχεται κανόνικά, κάνεις κανονικά την μελέτη σου , το xmlακι σου και το ανεβάζεις στο buildingcert

 

 Αλλά έτσι και αλλώς έχω την εντύπωση οτι όταν πρόκειται για μεταβίβαση το ΠΕΑ πρέπει να εκδίδεται ανεξαρτήτως των τετραγωνικών και οτι η απαλλαγή του <50 ισχύει μόνο για μισθωτήρια συμβόλαια .

 

Αλλά και λάθος εντύπωση να έχω πάλι βγάλε το ΠΕΑ αφου σε λιγότερο απο 1,5 χρόνο θα είναι υποχρεωτικό για όλα τα τετραγωνικά μέτρα.

 

Με σιγουριά ξέρω οτι όταν πρόκειται για γονική παροχή δεν ζητάνε ΠΕΑ, αν είσαι σε αυτή την περίπτωση..

Edited by gianni_k
Link to comment
Share on other sites

To βάζω και εδώ γιατί ίσως είναι κατάλληλότερο thread (το έιχα στο"συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ). Παρακαλούνται οι admin να διαγράψουν, όποιο κρίνουν ότι πρεπει.

 

 

Καλημέρα,

 

 Δύο ερωτήματα:

 

1) Έστω ότι έχω μονοκατοικία με ισογειο αποθήκη μόνο (ΜΘΧ), 1ο και 20 όροφο. Η μονοκατοικία έχει σύστημα θέρμανσης με λέβητα, που βρίσκεται στην αποθήκη και το δίκτυο διανομής διέρχεται μέσω αυτής κατακόρυφα προς 1ο και 2ο όροφο, αμόνωτο. Ουσιαστικά το κομμάτι που διέρχεται μέσα στον απόθήκη (ΜΘΧ) είναι 2 μέτρα. Το θεωρούμε τοπικό σύστημα και άρα χωρίς απώλειες δικτύου ή κεντρικό με απώλειες;

 

2) Όταν για το ζνχ χρησιμοποιούμε ταχυθερμαντήρα (π.χ. επίτοιχος φ. αερίου) σε εξωτερικό χώρο, λαμβάνετε απώλειες αποθήκευσης σε εξ. χώρο, δεοδομένου ότι δεν έχουμε αποθήκευση ζνχ (ή σε εξαιρετικές περιτπώσεις ένα buffer tank 2lt που δεν μπορεί να θεωρηθεί αποθήκευση) ή μόνο τις απώλειες του εναλλάκτη;

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Σκιάσεις ορίζοντα λόγω δένδρων (π.χ. συστοιχία απο κυπαρίσσια) λαμβάνετε;

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.