Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

 Αφού επιμένει ο άνθρωπος βγάλτο ! Το σύστημα το δέχεται κανόνικά, κάνεις κανονικά την μελέτη σου , το xmlακι σου και το ανεβάζεις στο buildingcert

 

 Αλλά έτσι και αλλώς έχω την εντύπωση οτι όταν πρόκειται για μεταβίβαση το ΠΕΑ πρέπει να εκδίδεται ανεξαρτήτως των τετραγωνικών και οτι η απαλλαγή του <50 ισχύει μόνο για μισθωτήρια συμβόλαια .

 

Αλλά και λάθος εντύπωση να έχω πάλι βγάλε το ΠΕΑ αφου σε λιγότερο απο 1,5 χρόνο θα είναι υποχρεωτικό για όλα τα τετραγωνικά μέτρα.

 

Με σιγουριά ξέρω οτι όταν πρόκειται για γονική παροχή δεν ζητάνε ΠΕΑ, αν είσαι σε αυτή την περίπτωση..

Ο Νομος περι εξαιρεσης απο απαιτηση ΠΕΑ αναλογως τετραγωνικων ισχυει για καθε χρηση και οχι μονο για μισθωσεις.

Σε ενα σωρο πωλησεις μικρων διαμερισματων εχω συμμετασχει ως Μηχανικος και δε μου ζητηθηκε ποτε ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Σκιάσεις ορίζοντα λόγω δένδρων (π.χ. συστοιχία απο κυπαρίσσια) λαμβάνετε;

Κανονικα θα πρεπει να "σπασεις" την επιφανεια σου σε τοσα κομματια οσα ειναι και τα κυπαρισσια ουτως ωστε τα ενδιαμεσα τμηματα αυτων να τα θεωρησεις ελευθερα οριζοντιας σκιασης και να εισαι ακριβεστερος μεσα σε εναν κανονισμο full απο παραδοχες  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη εχω σε πεα ανοιγμα στην οροφη στο δωμα (ακριβως επανω απο το κλιμακοστασιο) διπλό υαλοπίνακα. πως περναει αυτο στην επιθεωρηση ?

Link to comment
Share on other sites

αρα στις διαφανεις επιφανειες κανονικα αλλα με κλιση ο. συναδελφε χρησιμοποιω ενα λογισμικο που στις διαφανεις επιφανειες δεν με αφηνει να αλλαξω κλιση. θα το κανω μεσα στο τεεκενακ. σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

έχει ποτέ κάνενας Συνάδελφος συναντήσει κλιματιστικά FIJI. FIJI, ούτε FUJI, ούτε FUJITSU, αλλά FIJI. Ομολογώ ότι δε βρήκα κάτι στο διαδίκτυο. Μόνο κάποιον στην Κεφαλονιά, που τα εμπορεύεται, χωρίς περαιτέρω στοιχεία. Επισυνάπτω ενδεικτική φωτό, γιατί μιας και βρήκα ταμπελάκι, γιατί εάν δεν το έβρισκα δεν πρόκειται να έβρισκα κανένα στοιχείο απ' ότι αντιλαμβάνομαι - εκτός και εάν γνωρίζει κάτι κάποιος Συνάδελφος - μήπως και τα συναντήσει κανένας Συνάδελφος χωρίς ταμπελάκι. Συλλεκτικά κομμάτια. Ενδεχομένως και αβαβά κομμάτια.  

 

post-46561-0-31028300-1413455824_thumb.jpg
 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα έχω ξαναπετύχει. ;)

 

και το καρτελάκι (άσχετα αν τηρεί ότι γράφει) είναι πλήρες.

Link to comment
Share on other sites

για επιθεωρηση διαμερισματος εσωτερικου με μικρη οψη στον ακαλυπτο,μπορω να βαλω μια εξωτερικη φωτο της προσοψης  του κτιριου στο πιστοποιητικο,(γιατι ειναι αδυνατον να βγαλω φωτογραφια της οψης του ακαλυπτου)? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.