Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Έχω διαμέρισμα 1ου ορόφου.Στο ισόγειο, ένα τμήμα καταλαμβάνεται από την κεντρική είσοδο της πολυκατοικίας και ένα άλλο από, κλειστό χώρο στάθμευσης και κατάστημα (κατά την οικοδομική άδεια) το οποίο κατάστημα όμως έχει μετατραπεί και αυτό όπως διαπίστωσα σε χώρο στάθμευσης.

 

Το ισόγειο πρέπει να το δηλώσω στο πρόγραμμα ως ΜΘΧ ή αρκεί να λάβω συγκεκριμένο συντελεστή θερμοπερατότητας (προς ΜΘΧ) για το δάπεδό μου;

 

Μία γρήγορη συμβουλή παρακαλώ γιατί είμαι εκτός γραφείου και δεν έχω μπροστά μου τις ΤΟΤΕΕ.

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δύο επιλογές

- Βάζεις όλο το δάπεδο σε επαφή με κλιμακοστάσιο

- Το διαχωρίζεις (εν μέρει επαφή με κλιμακοστάσιο κι εν μέρει με μθχ), αλλά θα πρέπει να περιγράψεις και το μθχ.

Δεν νομίζω πως οι δύο λύσεις παρουσιάζουν σημαντική διαφορά ως προς το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Στην ΤΟΤΕΕ 20701-1, σελίδα 19 αναφέρει ότι, ειδικά κατά την ενεργειακή επιθεώρηση τμήματος κτηρίου και μόνον, όταν αυτό εφάπτεται σε ΜΘΧ, τότε θεωρείται κατά παραδοχή ότι εφάπτεται με τον εξωτερικό αέρα και λαμβάνουμε το ήμισυ του συντελεστή θερμοπερατότηταςτων δομικών στοιχείων. 

 

Αυτήν την προσέγγιση θα σκολουθήσω. Ευχαριστώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ΤΟΤΕΕ 20701-1, σελίδα 19 αναφέρει ότι, ειδικά κατά την ενεργειακή επιθεώρηση τμήματος κτηρίου και μόνον, όταν αυτό εφάπτεται σε ΜΘΧ, τότε θεωρείται κατά παραδοχή ότι εφάπτεται με τον εξωτερικό αέρα και λαμβάνουμε το ήμισυ του συντελεστή θερμοπερατότητας των δομικών στοιχείων. 

 

Αυτήν την προσέγγιση θα σκολουθήσω. Ευχαριστώ.

 

Edited by JasonK
Link to comment
Share on other sites

Αν οι τρεις χώροι (κλιμακοστάσιο, νόμιμος κλειστός χώρος στάθμευσης και κατάστημα που αυθαίρετα έχει μετατραπεί σε κλειστό χώρο στάθμευσης) είναι συνεχόμενοι (με ενδιάμεσες διαχωριστικές τοιχοποιίες), τότε όλο το δάπεδο του ισογείου, μπορεί να παρθεί με την απλοποιητική παραδοχή Uδαπ. προς μ.θ.χ./2.

Ωστόσο, θα μπορούσε κάποιος να πει πως το τμήμα του δαπέδου προς το κατάστημα με αυθαίρετη αλλαγή χρήσης είναι αδιαβατικό, καθώς το κατάστημα θεωρείται θερμαινόμενος χώρος.

Προσωπικά, αν έβλεπα γκαραζόπορτα και τοιχοποιία στη θέση των από την άδεια προβλεπόμενων ανοιγμάτων του καταστήματος, τότε θα το θεωρούσα και αυτό μ.θ.χ.

Αν όχι και απλά ο ιδιοκτήτης του το χρησιμοποιούσε σαν πάρκινγκ, τότε θα το θεωρούσα "κατάστημα", οπότε αδιαβατικό δάπεδο σε εκείνο το τμήμα.

Οι λαλακίες και το "έλλειμμα" (αδιαφορία το λέω εγώ) της νομοθεσίας με τους "θεωρητικά θερμαινόμενους, λόγω χρήσης, χώρους"... Αφού -υποτίθεται- ότι την επιθεώρηση την κάνουμε για την κατάσταση που υπάρχει εκείνη τη στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση υαλοπετασματος, π.χ. σε γυάλινο κτήριο γραφείων, θεωρώ κέλυφος το υαλοπετασμα , παρόλο που εσωτερικά και σε επαφη με τις τεγιδες του μπορεί να υπάρχει δοκάρι ή τοιχακι-ποδια, σωστα;

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια γιατί μπερδεύτηκα:

 

Ενεργειακή επιθεώρηση διαμερίσματος. Τοίχος σε επαφή με διάδρομο (ΜΘΧ). Τον περιγράφουμε ως εφαπτόμενο με τον εξωτερικό αέρα και παίρνουμε μειωτικό συντελεστή 0,5 για την θερμοπερατότητά του.

 

Μειωτικό συντελεστή όμως επί ποιας τιμής: (Πίνακας 3.4α, σελ.47 ΤΟΤΕΕ-1) Οπτοπλινθοδομή επιχρισμένη και από τις δύο όψεις:

 

2,20 W/mK ή 1,85 W/mK ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.