Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Οι καταναλώσεις που βγάζεις είναι αστρονομικές, ούτε χαλυβουργία δεν τις έχει. Και δεν έχεις και αίσθηση των αποτελεσμάτων, αυτό είναι το θέμα...

 

Κάπου έχεις κάνει λάθος! Υποπτεύομαι στα συστήματα έχεις μπλέξει kW,W κλπ. Πρόσεχε!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα στα στοιχεία που έχεις καταχωρίσει. Κατανάλωση 17600 KWh/m2 είναι τεράστιο νούμερο.

Έλεγξε τα νούμερα που έχεις καταχωρίσει στις βοηθητικές μονάδες στις καρτέλες θέρμανσης και/ή ψύξης. Μήπως π.χ αντί να βάλεις 0,080 έχεις βάλει 80 (θεωρώντας ότι έχεις 80 W ενώ στο xml "μετράει" ως 80KW)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

ειμαι στο buildingcert ετοιμος να εκδωσω το ΠΕΑ και μου εμφανιζει το παρακατω μηνυμα: 

 

Δεν μπορεί ακόμη να εκδοθεί έγκυρο ΠΕΑ εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:

  • Η υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας του κτιρίου αναφοράς είναι εκτός ορίων.
  • Η υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας είναι εκτός ορίων

 

Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι αυτο?   οι υπολογισμοι του ΠΕΑ βγαζουν τα ακολουθα  

 

Κτίριο Αναφοράς: 17608.6 KWh/m2      Υπάρχον Κτίριο: 19027.8 KWh/m2       Ενεργ. Κλάση: Γ

 

Ευχαριστω

 

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν ανώτατα όρια για το κτίριο αναφοράς και το πραγματικό κτίριο. Όμως τα νούμερα που υπολόγισες είναι όντως εξωπραγματικά και κάπου πρέπει να έχεις κάνει λάθος. Προσωπικά πάνω από 800 kWh/m2 δεν μου έχει τύχει ποτέ να υπολογίσω.

Αν έπρεπε να μαντέψω πού βρίσκεται το λάθος, θα έλεγα να ελέγξεις τι τιμή έχεις βάλει στην καρτέλα της ισχύος των βοηθητικών συστημάτων θέρμανσης/ψύξης (συχνά ξεχνάμε να την επιμερίσουμε ή βάζουμε την ισχύ του λέβητα, ή την βάζουμε σε Watt αντί για kW, με αποτέλεσμα να βγαίνουν τέτοια νούμερα).

Edited by Γιάννης-civil
Link to comment
Share on other sites

@ΟΤΤΟ_engine,

 

Θεωρώ ότι αφού το κτήριο έχει κατασκευασθεί κατά ΚΕΝΑΚ θα ΠΡΕΠΕΙ το Π.Ε.Α. που θα εκδοθεί να δηλωθεί στο Buildingcert ως: Μετά την ολοκλήρωση κατασκευής νέου ή ριζικά ανακαινισμένου κτιρίου και όχι Προς ενοικίαση.

Ο φάκελος δεν κλείνει αν δεν παραδοθεί αυτό το Π.Ε.Α. (που πρέπει να βγει Β) στην Πολεοδομία. Μάλιστα είναι υποχρεωτικό μαζί με το Π.Ε.Α. να κατατεθεί και Πόρισμα του ενεργειακού επιθεωρητή για την τήρηση ή μη των προδιαγραφών των δομικών στοιχείων του κελύφους και των τεχνικών συστημάτων του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας, καθώς και της ενεργειακής κατηγορίας που προσδιορίζονται στη μελέτη ενεργειακής Απόδοσης (ΜΕΑ).

Αυτό απαιτείται σύμφωνα με το Νόμο 4122/ΦΕΚ42/ άρθρο 21 παρ.4.

 

Είσαι διατεθειμένος να υπογράψεις ένα τέτοιο Πόρισμα; Δεν νομίζω...

 

(Τα παραπάνω τα γνωρίζω από πρώτο χέρι γιατί εξέδωσα πρόσφατα Π.Ε.Α. για κτίριο κατά ΚΕΝΑΚ, επισυνάφθηκε στον φάκελο του έργου και από την Πολεοδομία με ενημέρωσαν ότι απαιτείται και το Πόρισμα, πράγμα που δεν ήξερα. Βέβαια τους το έδωσα, γιατί σε μένα τα πάντα είχαν γίνει σύμφωνα με την ΜΕΑ)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχεις και είναι ότι δεν έχεις παραστατικά και πιστοποιητικά. Επέμενε, δεν μπορεί να μην υπάρχουν στην τελική ας τα αναζητήσουν από τον προμηθευτή υλικών.. Εχεις μία μπομπα στα χέρια και αν το πας και βγαι κάτω από Β μανούρα τρελή θα γίνει... 

Link to comment
Share on other sites

δε παιζει να χουν πιστοποιητικα γιατι ξερω απο αλλη περιπτωση

πως οι αλλουμηναδες δε πανε ολες τις σειρες τους για CE

ΑΝ ΚΑΙ υπαρχει υποχρεωση εδω και χρονια

με αποτελεσμα τις σειρες χωρις πιστοποιηση να τις χρεωνουν φθηνοτερα

πραγμα που αρεσει σε ολους [ αν το ξερει ο ιδιοκτητης κερδιζει αν δε το ξερει κερδιζει αλλος ]

Link to comment
Share on other sites

το μετεφερα απο αλλο νημα με κοπυ

γιατι ξεφευγαμε

 

εχω ενα ακινητο που μου ζητησε ΠΕΑ για ενοικιαση

ειναι μεζονετα του 2011 με ΚΕΝΑΚ

στην αδεια διαπιστωσα οτι εχει και προσωρινη συνδεση ρευματος

 

και εχω τα εξης θεματα

 

1ον εχω ΜΟΝΟ τιμολογια υλικων μονωσεων με τμ αλλα χωρις παχος και οχι πιστοποιητικα περι U

2ον ΔΕΝ ΕΧΩ ουτε τιμολογια ουτε πιστοποιητικα υαλοπινακων

3ον αντι για λεβητα οπως προβλεπει η μελετη εχω τα αγαπημενα μου ΠΑΝΕΛΑΚΙΑ ΥΠΕΡΥΘΡΗΣ

 σε ΚΑΘΕ δωματιο του σπιτιου και μαλιστα στο σαλονι 3τεμ 0,80χ2,00

 

θα τσιμπησει τωρα ενα πεα Η Ζ [ Ε στη καλυτερη ] θα βγει αυθαιρετακι και θα δουμε για κουμαντα!!!...

 

εδιτ

 

λοιπον εχει στις αναθεωρησεις τα εξης

2 3 παραβασεις 4014/11 [ πρεπει να τα περασει στο καινουριο ]

και ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ 71755/90

 

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, για να κλείσει ο φάκελος στην πολεοδομία θα πρέπει να έχει εκδοθεί ΠΕΑ αμέσως μετά το τέλος των εργασιών, που να κατατάσσει το κτίριο σε κατηγορία Β ή καλύτερη. Σε αυτό το ΠΕΑ ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να προσκομίσει πιστοποιητικά και τιμολόγια για όλα τα υλικα και συστήματα που συμμετέχουν στην θερμομονωτική θωράκιση του κτιρίου (όχι σε ΠΕΑ για ενοικίαση).

Εφόσον έχει εκδοθεί τέτοιο ΠΕΑ και το κτίριο είναι νόμιμο, τότε μπορείς να λάβεις ως τιμές των U (κουφωμάτων και τοίχων) τις τιμές που αναφέρονται στην ΜΕΑ του κτιρίου. Φυσικά την απουσία λέβητα θα την καταγράψεις κανονικά, ότι κι αν λέει η ΜΕΑ.

Εάν ΔΕΝ έχει προηγηθεί αυτό το ΠΕΑ και είναι παράνομο, τότε θα έλεγα στον ιδιοκτήτη ότι πρέπει να το βγάλει πριν γίνει οτιδήποτε άλλο. Αν επέμενε, θα του έβγαζα ένα ΠΕΑ για ενοικίαση με τιμές U από τους πίνακες της ΤΟΤΕΕ (με καθόλου ή μερική θερμομόνωση) κι ας το έκανε μετά ότι ήθελε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.