Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

λογικα βγαζει μια μεση σταθμισμενη τιμη: πχ (P1*ποσ.καλ.1+P2*ποσ.καλ.2+...+Pn*ποσ.καλ.n) /n

Τα ιδια και για το β.α.

Δεν θα αλλάζει τιποτα.

Αυτος ειναι και ο σωστός τρόπος καταχώρησης κατα την γνωμη μου αν οι β.α των συστηματων εθναι παρεμφερείς.

Link to comment
Share on other sites

Το Κ.Α. δεν παίρνει τέτοιες πρωτοβουλίες.

Να προσθέτει, να σταθμίζει κλπ.

Τρέχει βέβαια κάποιες ρουτίνες όπως τον έλεγχο Um και το ψαλίδισμα των U αν χρειάζεται αλλά είναι ακριβώς όπως το δικό σου κτίριο, μόνο που για κάποια κουτάκια έχει δικές του τιμές.

Εχει τόσες σειρές όσες βάζεις εσύ, με την ισχύ που του έβαλες εσύ αλλά δικούς του β.α., έχει τα δικά σου μην. ποσοστά κάλυψης κλπ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κάνω το ΠΕΑ ενός διαμερίσματος ισογείου σε διώροφη πολυκατοικία στην οποία στο ισόγειο υπάρχουν 2 διαμερίσματα και στον α όροφο άλλα 2. Στο κτίριο αυτό υπάρχει στο λεβητοστάσιο λέβητας - καυστήρας , κυκλοφοριτές για κάθε όροφο, το σύστημα είναι δισωλήνιο και το κάθε διαμέρισμα έχει αυτονομία θέρμανσης (όχι το κάθε σώμα!). Έχω φύλλο ελέγχου (Ισχύς λέβητα 50KW, εσωτ.β.α. 93,1%) κι έχω μετρήσεις διαστάσεις όλων των θερμαντικών σωμάτων.. Τώρα τι κάνω οέο?

α/ Λοιπόν έβαλα στα στοιχεία του λέβητα: ισχύ 50KW και β.α. 0,93 όπως τον υπολόγισα (αφού ng1=ng2=1) 

β/ δίκτυο διανομής: ισχύς= 50KW /2 ???? διαιρώ δια δύο λόγω του ότι είναι δύο οι όροφοι ή μήπως διά τέσσερα γιατί είναι τέσσερα τα διαμερίσματα? 

Εδώ μπερδεύομαι γιατί στα δισωλήνια ξέρω ότι διαιρείς με τον αριθμό των θερμαντικών σωμάτων, ωστόσο εδώ έχουμε αυτονομία οπότε νομίζω δε θα ήταν σωστό.

Τώρα ως προς τις απώλειες , οκ, έχω 11% , οπότε β.α=0,89

γ/ θερμαντικά σώματα:

θεωρώ ότι επειδή είναι δισωλήνιο είναι μη εξισορροπημένο σύστημα άρα για nem=0.85---->β.α.=0.825

βάζω κάτι άλλο??? γιατί κάθισα και μέτρησα όλα τα καλοριφέρ τότε???

δ/ βοηθητικές μονάδες:

κυκλοφορητής: ισχύς επιμερισμένη με τα χιλιοστά θέρμανσης του διαμερίσματος??? άρα αν είναι 144χιλιοστά τότε πχ. 132w*0.144=0.19kW ???

καυστήρα βάζω? κι αν ναι πως?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, έχω πολύ δρόμο ακόμα στο θέμα των ΠΕΑ....

Link to comment
Share on other sites

β/ δίκτυο διανομής: ισχύς= 50KW /2 ???? διαιρώ δια δύο λόγω του ότι είναι δύο οι όροφοι ή μήπως διά τέσσερα γιατί είναι τέσσερα τα διαμερίσματα? Δια 4 (Qλ/4) κλάδοι προσαγωγής αφού λές οτι κάθε διαμέρισμα έχει δικό του κυκλοφορητή !

Εδώ μπερδεύομαι γιατί στα δισωλήνια ξέρω ότι διαιρείς με τον αριθμό των θερμαντικών σωμάτων, ωστόσο εδώ έχουμε αυτονομία οπότε νομίζω δε θα ήταν σωστό.

Τώρα ως προς τις απώλειες , οκ, έχω 11% , οπότε β.α=0,89

γ/ θερμαντικά σώματα:

θεωρώ ότι επειδή είναι δισωλήνιο είναι μη εξισορροπημένο σύστημα άρα για nem=0.85---->β.α.=0.825 Πρέπει να βρείς μια σταθμισμένη τιμή nem για τα θερμαντικά σώματα που είναι σε επαφή με εξωτερικό τοίχο (0,89) και σώματα σε επαφή με εσωτερικό τοίχο (0,85) ... συνεπώς δεν ισχύει το nem = 0,85 αν δεν είναι όλα σε επαφή με τον εσωτερικό τοίχο.

βάζω κάτι άλλο??? γιατί κάθισα και μέτρησα όλα τα καλοριφέρ τότε???

δ/ βοηθητικές μονάδες:

κυκλοφορητής: ισχύς επιμερισμένη με τα χιλιοστά θέρμανσης του διαμερίσματος??? Ναι άρα αν είναι 144χιλιοστά τότε πχ. 132w*0.144=0.19kW ???

καυστήρα βάζω? κι αν ναι πως? Το ίδιο με τον κυκλοφορητή ... αρκεί να γνωρίζεις τα KW του !

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, έχω πολύ δρόμο ακόμα στο θέμα των ΠΕΑ....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

 

Έχω τα εξής ερωτήματα:

α)Υπάρχει η δυνατότητα έκδοσης ενός ΠΕΑ για τμήμα κτιρίου που αποτελείται από πολλές ιδιοκτησίες; Π.χ. έκδοση ενός ΠΕΑ για 1ο και 2ο όροφο (10 οριζόντιες ιδιοκτησίες), επταώροφης οικοδομής, αντί για την έκδοση 10 διαφορετικών ΠΕΑ;

Εάν ναι στο κομμάτι αριθμός ιδιοκτησίας αναφέρουμε όλες τις ιδιοκτησίες;

β)Μπορεί να εκδοθεί ΠΕΑ για κτίριο το οποίο σε κάποια διαμερίσματα δεν έχουν ακόμα τοποθετηθεί κουφώματα. Το χρειάζεται για πώληση

Link to comment
Share on other sites

Οι δυνατότητες είναι δύο. Ενα ΠΕΑ και για τους 7 ορόφους (εφόσον όλοι είναι κατοικίες), ή ένα ΠΕΑ ανά διαμέρισμα.

 

Σε διαμέρισμα χωρίς κουφώματα δεν μπορεί να γίνει ΠΕΑ, αλλά μπορεί να πωληθεί με αναφορά στο συμβόλαιο ότι ο αγοραστής έχει υποχρέωση να κάνει ΠΕΑ όταν ολοκληρωθεί η κατασκευή.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Οι δυνατότητες είναι δύο. Ενα ΠΕΑ και για τους 7 ορόφους (εφόσον όλοι είναι κατοικίες), ή ένα ΠΕΑ ανά διαμέρισμα.

 

Σε διαμέρισμα χωρίς κουφώματα δεν μπορεί να γίνει ΠΕΑ, αλλά μπορεί να πωληθεί με αναφορά στο συμβόλαιο ότι ο αγοραστής έχει υποχρέωση να κάνει ΠΕΑ όταν ολοκληρωθεί η κατασκευή

Ευχαριστώ ήσουν άμεσος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από αυτό το ταμπελάκι βγάζει κανείς συμπέρασμα? Τι ΚW και τι EER πρέπει να πάρω? Επίσης το Cooling-Absorbed Aower πρώτη φορά το βλέπω σε ταμπέλα Α/C. Μήπως είναι το cooling input power αυτό?

post-37340-0-60529800-1455653387_thumb.jpg

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.