Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

διαμερισμα για εκδοση πεα βλεπει σε ακαλυπτο,αδυνατον να βγαλω φωτογραφια ,σε αυτη τη περιπτωση βαζουμε φωτογραφια προσοψεως?

 

 

Βγάλε από το κλιμακοστάσιο-διάδρομο, ώστε να φαίνεται η είσοδός του

 

 

Παίζει αυτό σαν λύση τελικά; Γιατί μου προέκυψε ένα ΠΕΑ που είναι αδύνατο να βγεί φώτο από ακάλυπτο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγάλε την πρόσοψη της πολυκατοικίας.Χαζό μεν αλλά τι μπορείς να κάνεις? Μας το είχανε πει και στα σεμινάρια το έχω κάνει πολλές φορές σε κάτι διαμερίσματα στο κέντρο της Αθήνας

 

Για το κλιμακοστάσιο δεν συμφωνώ είναι απλά ένα κλιμακοστάσιο...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις φωτο της όψης, θα πρέπει υποχρεωτικά να δείξεις και το διαμέρισμα, οπότε η μόνη λύση είναι από το κλιμακοστάσιο

Για τους πιό τυπικούς, υπάρχει και η λύση drone ......

Link to comment
Share on other sites

Drone,ε; Φαντάσου, λέει, κάποια στιγμή, ν' αρχίσουν να ζητάνε κοντινά πλάνα, με κίνηση και πανοραμικές λήψεις, του κτιρίου και των πέριξ και δεν ξέρω τι άλλο! Την κάτσαμε. Κι έτσι κι αρχίσουν να πετάνε κάμποσα από δαύτα, στο τέλος θα θέλει και υποβολή σχεδίων πτήσης...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις φωτο της όψης, θα πρέπει υποχρεωτικά να δείξεις και το διαμέρισμα, οπότε η μόνη λύση είναι από το κλιμακοστάσιο

Για τους πιό τυπικούς, υπάρχει και η λύση drone ......

Και στο κλιμακοστάσιο τι θα δείξεις την πόρτα; Δηλαδη στο εξώφυλλο του ΠΕΑ θα φαίνεται μια πόρτα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μια φορά που μου είχε τύχει είχα βάλει τη φωτό της πολυκατοικίας και είχα γράψει ότι το διαμέρισμα είναι εσωτερικό (ή κάπως έτσι τέλος πάντων)

 

πάντως με κόκκινα bold γραμματα το είχα περιγράψει

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να έχεις βαθμό απόδοσης δικτύου μηδέν... Στο δίκτυο βάζεις 1

Στην ισχύ βάζεις 0 αν είναι του κτηρίου αναφοράς. 

Γενικά δεν αφήνεις κανένα κουτάκι κενό

Στην ισχύ αναφέρομαι όχι στο Β.Α.

αφού έχω 2 Α/C και επιπλέον Κ.Α. για το υπόλοιπο τμήμα που δεν καλύπτεται, τι βάζω τελικά στην ισχύ στο δίκτυο διανομής, αφού μια επιλογή είναι για όλα?

-----------------------------------------------------------------

Κενό δεν μένει όταν : ''Σε περίπτωση τοπικών μονάδων που δεν διαθέτουν δίκτυο διανομής (π.χ. τοπικές αντλίες θερμότητας), τότε το πεδίο της ισχύος πρέπει να μένει κενό''

Τοπική μονάδα δεν ειναι τα Α/C χωρίς δίκτυο διανομής?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Κτίριο με μικρά διαμερίσματα (Studios) 15- 30 τ.μ. κατασκευασμένο με Κ.Θ.Κ (άδεια αρχές 2010). με κουφώματα θερμοδιακοπτόμενα ΔΕΝ έχει ηλιακό αλλά ηλεκτρικό θερμοσίφωνα σε κάθε διαμέρισμα.

Το αποτέλεσμα είναι η κατανάλωση ΖΝΧ σε σχέση με τα τ.μ. να είναι πολύ μεγάλη (27,38 κυβικά το χρόνο ανά Studio), και τα πιστοποιητικά να βγαίνουν Ε, Ζ, ή Η.

Το σενάριο για τοποθέτηση Ηλιακού το ανεβάζει σε κατηγορία Β ή Β+ ! (λογικό διότι το κτίριο έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά)

Μήπως κάτι μου διαφεύγει;

Δεν μου κολλάει να δώσω ΠΕΑ Ζ ή Η γι αυτό το κτίριο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω την βοήθεια κάποιου μηχανολογου.

Σας επισυνάπτω την φωτογραφία ενός λεβητοστασίου

Έχουμε τέσσερις αγώγους εισαγωγής και τέσσερις εξαγωγής.

Σωστά;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.