Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Αυτό όμως ισχύει στην περίπτωση που θερμαίνεται. Εγώ ρωτάω για το υπόλοιπο τμήμα που δεν θερμαίνεται, και εκεί νομίζω η τοτεε λέει λέβητα πετρελαίου με 93,5 κτλ

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι ... το υπόλοιπο τμήμα που δεν θερμαίνεται πάει με του ΚΑ (πετρέλαιο, β.α.0,935, δίκτυο 0 KW, β.α. δικτύου 0,95, τερματικά 0,93)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή πχ που μόνο το 60% του κτηρίου θερμαίνεται με A/C τότε σύμφωνα με αυτό που λέτε το 60% του ΚΑ είναι A/C και το υπόλοιπο 40% του ΚΑ θερμαίνεται με λέβητα.....

Για εμένα δεν έχει λογική αυτό......

Το ΚΑ δεν μπορεί να έχει δύο συστήματα και σίγουρα δεν μπορεί να είναι 100% λέβητας από την στιγμή που υπάρχουν A/C.....

Ισως αν χωριστεί σε 2 ζώνες να είναι πιό σωστή αντιμετώπιση... 

Link to comment
Share on other sites

"Σε περίπτωση που το εξεταζόμενο κτήριο κατοικίας ή τριτογενή τομέα, σε επίπεδο κτηρίου ή
θερμικής ζώνης διαθέτει διαφορετικά του ενός συστήματα θέρμανσης, π.χ. λέβητα και αντλία
θερμότητας, τότε το κτήριο αναφοράς, στο σύνολό του ή σε επίπεδο θερμικής ζώνης, διαθέτει
τα αντίστοιχα συστήματα με το εξεταζόμενο κτήριο και με τα αντίστοιχα τεχνικά χαρακτηριστικά
όπως ορίζονται στις προηγούμενες περιπτώσεις  α, δ, ε και στ."

 

Δεν αποκλείει το ΚΑ να έχει 2 συστήματα ακόμη και εντός ίδιας ζώνης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ που επαναλαμβάνομαι.

 Διαμέρισμα με 2 ΑC σε ένα  προς Εξοικονομώ 1η εν.επ.???? (να πάρει σειρά θέλει θέλει ο άνθρωπος!!!!!!!!). 

κατοικία 80τ.μ.

Α/C-1 σε δωμάτιο 14τ.μ.. Όμως οι προδιαγραφές ορίζουν κάλυψη για 22τ.μ.

Α/C-2 σε σαλόνι 20τ.μ.. Οι προδιαγραφέςορίζουν κάλυψη 30τ.μ.

Άρα έχω 2 Α/C's τοποθετημένα σε 14+20=34τ.μ. που μπορούν όμως να καλύψουν 22+30=52τ.μ. Υποθέτω πως λαμβάνω υπόψη τα 52τ.μ. και τα αφαιρώ από τα 80=> 80-52=28τ.μ. για τα οποία ορίζω σύστημα αναφοράς? 

Δηλαδή θα έχω έστω
1. (για τα 22τ.μ.)          ΑΕΡ. Α.Θ. 1:   0,12
2. (για τα 30τ.μ.)          ΑΕΡ. Α.Θ. 2:   0,16
3. (για τα 28τ.μ Κ.Α.)ΑΕΡ.Α.Θ. Κ.Α.:   0,22
-----------------------------------------------------
                                          Σύνολο:     0,50 
Από κει και πέρα στο δίκτυο διανομής τι ισχύ βάζω? Αφού μία γραμμή και άρα μία τιμή ισχύος υπάρχει και δεν ανοίγει 2η και 3η γραμμή. Τελικά Κενό ή 0 ?

Οταν ορίζεις κλιματιστικά του κτηρίου αναφοράς

 

 

Σωστά, αλλά όταν βάζεις το κτηρίου αναφοράς στους χώρους που δεν υπάρχει, στην ισχύ βάζεις την τιμή μηδέν (έτσι και αλλιώς η ισχύς δεν μπαίνει στους υπολογισμούς) και στο ΕΕR 3 (για κατοικίες), δίκτυο διανομής 1, τερματικά 0.93, βοηθητικές μονάδες 0. 

 

 

 

πολύ μπέρδεμα

 

 

Δίκτυο διανομής

...................................

Σε περίπτωση τοπικών μονάδων που δεν διαθέτουν δίκτυο διανομής (π.χ. τοπικές αντλίες θερμότητας), τότε το πεδίο της ισχύος πρέπει να μένει κενό

 

Σε περίπτωση που εισάγουμε στοιχεία για το θεωρητικό σύστημα, τότε η τιμή ισχύος που εισάγεται πρέπει να είναι μηδέν (0).

--------------------------------------

 

Τελικά στο δίκτυο διανομής ψυχρού μέσου η ισχύς μένει κενή ή βάζω ''0''  

 

αφού έχω απ' όλα και ένα από τα δύο πρέπει να επιλεγεί

 

 

 

Δεν μπορείς να έχεις βαθμό απόδοσης δικτύου μηδέν... Στο δίκτυο βάζεις 1

Στην ισχύ βάζεις 0 αν είναι του κτηρίου αναφοράς. 

Γενικά δεν αφήνεις κανένα κουτάκι κενό 

 

Στην ισχύ αναφέρομαι όχι στο Β.Α.

αφού έχω 2 Α/C και επιπλέον Κ.Α. για το υπόλοιπο τμήμα που δεν καλύπτεται, τι βάζω τελικά στην ισχύ στο δίκτυο διανομής, αφού μια επιλογή είναι για όλα?

-----------------------------------------------------------------

Κενό δεν μένει όταν : ''Σε περίπτωση τοπικών μονάδων που δεν διαθέτουν δίκτυο διανομής (π.χ. τοπικές αντλίες θερμότητας), τότε το πεδίο της ισχύος πρέπει να μένει κενό''

Τοπική μονάδα δεν ειναι τα Α/C χωρίς δίκτυο διανομής?

 

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Ναι ... το υπόλοιπο τμήμα που δεν θερμαίνεται πάει με του ΚΑ (πετρέλαιο, β.α.0,935, δίκτυο 0 KW, β.α. δικτύου 0,95, τερματικά 0,93)

 

Εγώ όπως διαβάζω την ΤΟΤΕΕ πάντως θεωρώ ότι έτσι όπως το λέει θα πρέπει να συμπληρωθεί η θέρμανση με split...

Link to comment
Share on other sites

@Ιάμβλιχος

 

Α/C-1 σε δωμάτιο 14τ.μ.. Όμως οι προδιαγραφές ορίζουν κάλυψη για 22τ.μ. Αν το λένε οι προδιαγραφές αυτό λαμβάνεις

Α/C-2 σε σαλόνι 20τ.μ.. Οι προδιαγραφέςορίζουν κάλυψη 30τ.μ.  Το ίδιο με το απο πάνω

Άρα έχω 2 Α/C's τοποθετημένα σε 14+20=34τ.μ. που μπορούν όμως να καλύψουν 22+30=52τ.μ. Υποθέτω πως λαμβάνω υπόψη τα 52τ.μ. και τα αφαιρώ από τα 80=> 80-52=28 τ.μ. για τα οποία ορίζω σύστημα αναφοράς? Όχι ... γιατί έχεις 52/80 = 0,65 > 0,50 που απαιτείται
.............

Από κει και πέρα στο δίκτυο διανομής τι ισχύ βάζω? Αφού μία γραμμή και άρα μία τιμή ισχύος υπάρχει και δεν ανοίγει 2η και 3η γραμμή. Τελικά Κενό ή 0 ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως διαβάζω την ΤΟΤΕΕ πάντως θεωρώ ότι έτσι όπως το λέει θα πρέπει να συμπληρωθεί η θέρμανση με split...

 

Υποθέτω οτι αναφέρεσαι στη παργ. 4.1.1 ε) που λέει οτι αν χρησιμοποιεί ΑΘ για την ολικη κάλυψη της θερμικής ζώνης τότε και το ΚΑ χρησιμοποιεί ΑΘ.

 

Θεωρώ όμως οτι η δική σου περίπτωση δεν ειναι αυτή, διότι εσένα δεν καλύπτει το 100% αλλά υπολοίπεται και συνεπώς για το υπόλοιπο τμήα πρέπει να πάει με του ΚΑ (αυτά που έγραψα στο παραπάνω μήνυμα μου).

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, τι να πω σε υπέρευχαριστώ είχα σκαλώσει. Σε αντίστοιχο που μπορεί να μην έβγαινε. Είχα περίπτωση καταστήματος που δεν έβαλα + Κ.Α. που τώρα που το σκέφτομαι χρειαζόταν. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται, βάζουμε 0? 

Επίσης στο πεδίο Έτος κατασκευής

στην αρχική καρτέλα δηλώνεται το έτος ολοκλήρωσης ή το έτος έκδοσης της αδείας?

post-37340-0-35078100-1456258411_thumb.jpg

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

το έτος ολοκλήρωσης αν και είναι σχετικό

 

να κάνω και εγώ μια ερώτηση

 

υπάρχει Α και Β ιδιοκτησία που έχουν ενοποιηθεί και στεγάζουν μαγαζί

 

πιστοποιητικό αναγκαστικά κάνουμε ΕΝΙΑΙΟ

 

 

το ταχις επειδή ζητά 2 κωδικούς γιατις 2 ιδιοκτησίες ξέρει κάποιος να θα πάρει τον ίδιο κωδικό?

επίσης αν γίνει πώληση ενός  από τα 2 τμήματα το ΠΕΑ καλύπτει την πώληση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.