Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Δηλαδή αν το νοίκιαζε σε φροντηστήριο με 4 αίθουσες και δεν υπήρχαν και οι ενδιάμεσες πόρτες θα χρειάζονταν 4 ΠΕΑ; (Το ρωτάω γιατί αυτή ήταν η προηγούμενη χρήση)

 

Και αν κάνω 2 ΠΕΑ και ο ιδιοκτήτης κάνει ένα μισθωτήριο με την εταιρεία που νοικιάζει τον όροφο για γραφείο, ποιον από τους 2 αριθμούς ΠΕΑ θα καταχωρήσει με το μισθωτήριο;

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά πρέπει να πάρω μια απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό νομίζω είναι να κάνεις 2 ΠΕΑ και 2 μισθωτήρια. Βέβαια αυτό σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης σου ρίχνει άκυρο και προχωράει στον επόμενο. Εκτός και αν καταφέρεις να τον πείσεις ότι μελλοντικά θα προκύψει πρόβλημα με αυτό το θέμα αλλά χλωμό. Αυτός το χαρτί θέλει και έτσι κι αλλιώς, τί θα γράφει στα παπάκια του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και αν κάνω 2 ΠΕΑ και ο ιδιοκτήτης κάνει ένα μισθωτήριο με την εταιρεία που νοικιάζει τον όροφο για γραφείο, ποιον από τους 2 αριθμούς ΠΕΑ θα καταχωρήσει με το μισθωτήριο;

 

Αυτό δεν είναι δικό σου πρόβλημα ... να του το λύσει ο λογιστής του αφου θα του δώσει τα αντίγραφα των 2 ΠΕΑ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και προφανώς αν κάνω 2 ΠΕΑ, αφού δεν θα του ζητήσω παραπάνω χρήματα θα έχω και για το ΤΣΜΕΔΕ κρατήσεις για 2x300=600€. Αλλά αυτό είναι το λιγότερο.

 

Νομίζω ότι και ο λογιστής θα του πει να κάνει ένα μισθωτήριο. Αυτός νοικιάζει 140 τμ γραφεία σε μία εταιρεία, τα οποία και συμβολαιογραφικά αποτελούν μία ιδιοκτησία.

 

Τέλος πάντων σας ευχαριστώ. Θα σκεφτώ λίγο και θα προχωρήσω. Δεν μπορώ να χαλάσω και την υγεία μου, επειδή η ΕΥΕΠΕΝ διέκοψε την τηλεφωνική επικοινωνία με τους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν διαχωρισμό στη σύσταση του συμβολαίου της ιδιοκτησίας τα ξεχωριστά γραφεία τότε το εκλαμβάνεις ως ένα ενιαίο χώρο και τους διάδρομους που έχει και αυτούς τμήμα του όλου χώρου.

Αλλα θα μπορούσε πάλι να γίνει υπολογισμός για την ενεργειακή κατάταξη ένας ενιαίος αφού λάμβανες δεδομένο και τους διαδρόμους (ως χώροι της εταιρείας).

(αυτά με γενικότερη εμπειρία τίτλων και πολεοδομικών ζητημάτων και όχι κανονιστικών διατάξεων ΠΕΑ που δεν το έχω κάνει)

 

 

 

Edit

Νομίζω πως αυτό που ονομάζω διάδρομο είναι εξώστης.... αν είναι έτσι τότε λάθος ότι ειπα. 

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε να πω κι εγώ την άποψή μου.

Ερώτηση 1η): Οι δύο κτιριακοί όγκοι, ο επάνω και ο κάτω, συνδέονται μεταξύ τους μέσω κάποιου κλειστού και στεγασμένου ενδιάμεσου όγκου, θερμαινόμενου ή μη, σε κάποιο/α επίπεδο/α, π.χ. στο ισόγειο ή το υπόγειο;

Ερώτηση 2η): Τα άλλα τρία επίπεδα (υπόγειο, ισόγειο και Β' όροφος), τι χρήση έχουν;

 

Αν οι δύο όγκοι ενώνονται μέσω κάποιου ενδιάμεσου ή και κοινού τρίτου, τότε λέω πως, κατ' αρχήν, πρόκειται για ένα κτίριο. Εάν κάναμε ΜΕΑ, θα καταθέταμε έναν φάκελο με μελέτη θερμομονωτικής επάρκειας που θα αφορούσε όλους τους θερμαινόμενους χώρους του (ενός και μόνο) κτιρίου και τόσες ενεργειακές μελέτες, όσες και οι χρήσεις του. Για υφιστάμενο κτίριο, στην ενεργειακή επιθεώρηση, σ' αυτή την περίπτωση, ή που θα πρέπει για όλες τις ίδιες χρήσεις του κτιρίου να εκδοθεί ένα κοινό ΠΕΑ ή από ένα για κάθε ανεξάρτητο λειτουργικά χώρο, της κάθε χρήσης. Στο παραπάνω, αν π.χ. μόνο ο Α' όροφος είναι γραφεία, τότε ή που θα έβγαινε ένα ΠΕΑ και για τους τέσσερις χώρους που φαίνονται ή από ένα για τον καθένα χωριστά.

 

Αν οι δύο όγκοι, δεν ενώνονται, τότε έχω την άποψη πως πρόκειται για δύο ανεξάρτητα κτίρια, που απλώς συνδέονται μεταξύ τους με ένα κοινό ανοικτό κλιμακοστάσιο. Δεν βλέπω σ' αυτή την περίπτωση καμιά διαφορά από το να είχαμε, π.χ. ένα συγκρότημα δύο κτιρίων μέσα στο ίδιο οικόπεδο, τα οποία θα μοιράζονταν ένα κοινό περιβάλλοντα χώρο. Θα είχαμε δύο ξεχωριστές μελέτες θερμομονωτικής επάρκειας και από δύο ξεχωριστά "πακέτα" μελετών ενεργειακής απόδοσης, ένα για το κάθε κτίριο, με τόσες μελέτες όσες και οι χρήσεις εντός του καθενός από τα δύο.

Στην ενεργειακή επιθεώρηση, και προκειμένου για υφιστάμενα κτίρια όπως αυτά στο παραπάνω, αν π.χ. μόνο ο Α' όροφος του κάθε ενός από τα δύο ανεξάρτητα κτίρια, είχε τη χρήση γραφεία, ή που θα έβγαινε ένα ΠΕΑ για το επάνω γραφείο που θα ανήκε στο επάνω κτίριο και άλλο ένα για όλα μαζί τα τρία γραφεία του Α' ορόφου, ή που θα εκδίδονταν τέσσερα ΠΕΑ (1+3), καθώς τα τρία γραφεία του κάτω κτιρίου δεν συνδέονται λειτουργικά μεταξύ τους ώστε να θεωρηθούν σαν ένα γραφείο. Άσχετα αν νοικιάζονται πακέτο.

 

Αυτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

 

Πρόκειται για ένα ενιαίο κτίριο. Έχει κατασκευαστεί πριν 40 χρόνια για ιδιωτικό σχολείο και λειτούργησε για 25 χρόνια έτσι. Μετά το σχολείο έκλεισε. Έχει αλλάξει χρήση το ισόγειο σε κατάστημα και οι επάνω όροφοι σε γραφεία.

 

Μάλλον θα κάνω 1 ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σε τριώροφο κτίριο που έχει εφαρμοστεί ΚΕΝΑΚ

θέλω να εκδώσω ΠΕΑ για ένα διαμέρισμα.

Ο ΚΕΝΑΚ έχει εφαρμοστέι για όλο το κτίριο εγώ πως μπορώ

να δω στην μελέτη το συντελεστή θερμοπερατότητας και τις θερμογέφυρες για

τις επιφάνεις του συγκεκριμένου διαμερίσματος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.