Jump to content

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng
 Share

Recommended Posts

Νομίζω ότι εννοεί ότι έγινε κακή χρήση της λέξης "ενοικιασθεί"

 

Μου ζητήθηκε ΠΕΑ  για δωμάτιο κατοικίας το οποίο θα ενοικιασθεί από τον γονίο σε μέλος της οικογένειας ως έδρα-γραφείο. Εκδίδεται ΠΕΑ σε τέτοιες περιπτώσεις και εφόσον ο χώρος δεν έχει δικα του χιλιοστά αλλά είναι μέρος της οικίας?

 

Αν όντως υπάρξει μίσθωμα, θα ρωτήσω φίολο λογιστή να μεταφέρω τη γνώμη του

 

Ας μας βοηθήσει επί αυτού η/ο gtho

Link to comment
Share on other sites

Από τον Ν.4122-2013 (ΦΕΚ 42Α - 19.02.2013), άρθρο 12, παρ. 1, προκύπτει, φίλε Δημήτρη: .....

Οι γονικές παροχές δεν εμπίπτουν σε καμιά από τις παραπάνω κατηγορίες.

 

Μάλιστα ...

Ευχαριστώ φίλε Πάνο ... +1

 

Να υποθεσω οτι δεν υπάρχει τίποτα περισσότερο, πέρα απο το Ν. 4122/13, που να το διευκρινίζει ή να το αναφέρει ρητά .. έτσι δεν είναι ?

 

edit

Παρόλα αυτά ο ιδιοκτήτης (πέρα απο τη διαδικασία της γονικής παροχής) μπορεί να εκδόσει ΠΕΑ για μίσθωση ?

Είμαι σίγουρος οτι μπορεί αλλά και μια επιβεβαίωση δεν θα με χάλαγε !!! :)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

να διευκρινίσω ότι στο μισθωτήριο θα φαίνεται ότι η μητέρα θα νοικιάζει στον γιο, δώματιο της κατοικίας για ένα συμβολικό ποσό

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ρώτησα λογιστή

 

Μου είπε ότι δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να βάλουν τίμημα, είναι απολύτως νόμιμη η (δωρεάβ) παραχώρηση τμήματος οικίας από γονέα σε παιδί για έναρξη επιχείρησης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου ζητήθηκε ΠΕΑ  για δωμάτιο κατοικίας το οποίο θα ενοικιασθεί από τον γονίο σε μέλος της οικογένειας ως έδρα-γραφείο. Εκδίδεται ΠΕΑ σε τέτοιες περιπτώσεις και εφόσον ο χώρος δεν έχει δικα του χιλιοστά αλλά είναι μέρος της οικίας?

 

Αν κατάλαβα σωστά την ερώτηση ... απο την εγκύκλιο : (στη σελ. 3)

 

Αθήνα, 16.02.2016

Αρ.Πρωτ.: ΔΕΠΕΑ/Γ/172335

............

''Για μέρος κτιριακής μονάδας (όπως για παράδειγμα επαγγελματικό χώρο εντός κτιριακής μονάδας ή δωμάτιο κατοικίας) δεν εκδίδεται ΠΕΑ, καθώς το μικρότερο τμήμα κτιρίου για το οποίο μπορεί να εκδοθεί ΠΕΑ είναι η κτιριακή μονάδα.''

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ inzaghi,

 

Προφανώς και κανένας δεν γεννήθηκε παντογνώστης αλλά και ούτε είναι. Συνεχώς διαπιστώνουμε (πάνω από όλα εγώ) την άγνοια σε πολλά τεχνικά θέματα που για άλλους είναι απλά. Αυτό είναι αποδεκτό και απολύτως σεβαστό. Αλλά από την άλλη σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται να μας δίνεται το δικαίωμα να διεκπεραιώνουμε εργασίες για τις οποίες απαιτούνται βασικές γνώσεις που δεν διαθέτουμε. Αποδεκτή λοιπόν η άγνοια, σεβαστή η ερώτηση στο forum αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έπρεπε κάποιος που δεν γνωρίζει μια τόσο βασική και κοινή γνώση (οι θερμοσίφωνες διπλής ενέργειας) να κάνει ΠΕΑ ή ΜΕΑ. Παρεμπιπτόντως σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ και η απάντηση του συναδέλφου για τον υπολογισμό των απωλειών είναι μάλλον λανθασμένη....

 

Ευχαριστώ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κατάλαβες την ερώτηση dib και σ' αυτό, αυτή η κατά άλλα "άλλα αντ' άλλων" εγκύκλιος, είναι σωστή.

Αρίστο, μερσί για τις πληροφορίες από τον λογιστή... +1.

 

@maestro

Ποια απάντηση για τον υπολογισμό (θερμικών;;; ) απωλειών, λες πως είναι <<μάλλον λανθασμένη>>, γιατί κάπου χάθηκε η μπάλα :rolleyes: στην ροή της κουβέντας.

Link to comment
Share on other sites

Σας αποστέλλω και την επίσημη απάντηση των επιθεωρητων,

 

- Για μέρος κτιριακής μονάδας (όπως για παράδειγμα επαγγελματικό χώρο εντός κτιριακής μονάδας ή δωμάτιο κατοικίας) δεν εκδίδεται ΠΕΑ, καθώς το μικρότερο τμήμα κτιρίου για το οποίο μπορεί να εκδοθεί ΠΕΑ είναι η κτιριακή μονάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Πάνο

 

Ήταν και κατηγορηματικός, λέγοντάς μου ότι είναι τελείως αχρείαστο να εμπλέξουν τίμημα στην όλη διαδικασία

 

Υπόψην ότι αφορά για επαγγελματικές κατηγορίες παροχής υπηρεσιών κλπ η ως άνω παραχώρηση, και όχι για εμπορική δραστηριότητα.

 

Αν μιλάμε για κάτι τέτοιο, ούτως ή άλλως η ΔΟΥ δεν αφήνει να γίνει έναρξη επιχείρησης σε οικία

 

Σχετικά με το θέμα των απωλειών, νομίζω ότι κάπου έγινε αναφορά στις απώλειες δικτύου του ΖΝΧ

Link to comment
Share on other sites

 

 

(όπως για παράδειγμα επαγγελματικό χώρο εντός κτιριακής μονάδας ή

 

τι εννοεί? π.χ. κυλικείο εντός κλινικής ή σχολείου εμπίπτει στην παραπάνω περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.