Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

+1 skidoo23...

η διαστασιολόγηση, ή πιο σωστά η " διαστασιολόγηση του μπακάλη" είναι με τον τρόπο που αναφέρεις....

 

λειτουργούν παράλληλα-ταυτόχρονα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

astrah και να ηταν μονο αυτός , 

μου έλεγε συνάδελφος ότι ο μικρότερος καυστήρας που φέρνει η RIELLO (από την σειρά για κατοικίες) στην Ελλάδα είναι ο μεγαλύτερος που στέλνουν στην Δανία (με κοντά τις διπλάσιες βαθμοημέρες )

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Οι δύο λέβητες δουλεύουν παράλληλα. Μαλλον υπάρχει κάποιο είδος αυτοματισμου που εκκρίνει τον ένα ή και τους δύο ανάλογα με τα θερμικά φορτια. Αναρωτιέμαι γιατί δεν τοποθετήθηκε ένας διβαθμιος ή πολυβαθμιος καυστηρας με ένα λέβητα...

 

Γνώμη μου στον έλεγχο υπερδιαστασιολογησης, να ληφθεί υπόψη μόνο ο ένας λέβητας, αυτός που εκκρίνει πρωτος, σύμφωνα με τα οσα ορίζει η ΤΟΤΕΕ-1 για διβαθμιους καυστηρες.

 

Υ.Γ. Μου θύμισε μία προτυπη εγκατάσταση ενός εξαιρετικού συναδέλφου με 4 επιτοιχους λέβητες παράλληλα που ελέγχονται από ένα Siemens logo και εκκινεί ο κάθε ένας ανάλογα με το θερμικό φορτίο. Τότε που έγινε δεν υπήρχαν ακόμα οι αναλογικοί επιτοιχοι αερίου 80-90ΚW που έχουν βγει σήμερα....

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον συναδελφο akaliak αλλα μονο αν οντως υπαρχει αυτοματισμος που να ξεκιναει μονο τον ενα καυστηρα η εστω μεταγωγικος διακοπτης που να μπορει καποιος να επιλεγει ποιος καυστηρας θα λειτουργησει.

 

Επι τη ευκαιρια οι 6 βανες που φαινονται ειναι τριων διαφορετικων τυπων. Περισευματα???

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολύ καλό kit αλληλουχίας από την siemens ( αμφιβάλλω αν το εχει αυτή η εγκατάσταση).

μεταγωγικός διακόπτης για λέβητες ? Γιατί να το κάνει κάποιος αυτό σε μια πολυκατοικία  :confused:

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Τραβηγμενο μεν, αλλα για εφεδρεια, αν καποιος εχει προβλημα?

 

Περισευμα λεβητας απο εργο του εργολαβου ιδιοκτητη?

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δυο γρηγορες ερωτησουλες για περιπτωσεις που μου τυχανε :

 

  1. Διαμερισμα 1ου οροφου με ατομικο λεβητα φυσικου αεριου εγκατεστημενο σε αποθηκη στην ταρατσα, ανωθεν του 2ου οροφου. Παυει να θεωρειται τοπικο συστημα θερμανσης και υπερδιαστασιολογειται κανονικα, ενω λαμβανει και απωλειες δικτυου διανομης. Σωστα?
  2. Σε αυθαιρετη διπλοκατοικια μελεταω το ισογειο διαμερισμα το οποιο εχει εγκατεστημενο ατομικο λεβητα πετρελαιου μονο για αυτο. Βρισκεται εγκατεστημενος σε μια εσοχη του διαμερισματος, κολλητα στον τοιχο (καλυμενος με λαμαρινες) και οι σωληνωσεις μπαινουν απευθειας απο οπη του τοιχου μεσα στο διαμερισμα. Επισυναπτω φωτογραφια. Τον θεωρω τοπικο συστημα θερμανσης ανευ απωλειων δικτυου διανομης. Σωστα?

Ευχαριστω!

post-47080-0-46625500-1469644939_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι .. κάνεις υπερδιαστασιολόγηση και απωλειες δικτυου διανομης

2) Για μένα όπως το περιγράφεις θεωρείται τοπικό σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Καλα, η υπερδιαστασιολογηση ενος οροφοδιαμερισματος 110 τ.μ. θα δωσει κατ ελαχιστον 20 kW υπολογιζομενη ισχυ, με εγκατεστημενη 24 kW, ήτοι 20% επιπλεον, επομενος μοναδα σε συντελεστη υπερδιαστασιολογησης.

 

Ο λεβητας πετρελαιου της μονοκατοικιας ηταν το ζορι μου. Αν καλυπτε και τον ανω οροφο θα πηγαινε κεντρικος. Ομως ο ανω οροφος εχει δικο του λεβητα πετρελαιου, στην ταρατσα, οποτε εκεινος υπερδιαστασιολογειται και μπαινουν και απωλειες δικτυου διανομης, ενω ο δικος μου αντιμετωπιζεται οπως οι λεβητες στον εξωστη.

Link to comment
Share on other sites

Ο λεβητας πετρελαιου της μονοκατοικιας ηταν το ζορι μου.

 

Μάλλον για άλλο ΠΕΑ εκτός συζύτησης λές αφού στο #3398 αναφέρεσαι σε 2 διαμερίσματα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.