Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Υπαρχει.

Στη Θεσσαλονικη τα συρομενα τα κανανε παντοτε με ραγες στην εξωτερικη παρεια του τοιχου οποτε δε χωνευοντουσαν.

Σε 18εκ τοιχο τι να χωνεψεις?

 

Πηγα στην πολεοδομια σημερα, ειχα ζητησει και το φακελο της αρχικης αλλα και της νομιμοποιησης.

Η αρχικη με ισογειο με παταρια, 1ο και 2ο και η νομιμοποιηση 4 εσοχες.

Η αρχικη του 78 δεν ειχε ΜΘ φυσικα, στην αδεια νομιμοποιησης υπηρχαν εγγραφα που πιστοποιουσαν υπαρξη ΜΘ για τις 4 εσοχες, η οποια δε βρεθηκε ποτε.

 

Η αρχικη αδεια ειχε και σχεδια των 4 εσοχων, θεωρημενα με ημερομηνια του 78 κιολας αλλα ως μελλοντικα, μεταγενεστερα!

Φαγανε το 1980 καταγγελια για αυθαιρετους 4 οροφους και βγαλαν τη Νομιμοποιηση.

 

Οπως και να χει, εγω ειμαι στο επιπεδο του 1ου οροφου, πανω απο τα παταρια οποτε ειμαι ξεκαθαρα στην 1η αδεια.

Αμονωτα ολα.

Link to comment
Share on other sites

Μελέτη θερμομόνωσης σε νομιμοποίηση; Θεωρητικά μιλώντας θα επιβάλανε να κάνει θερμομόνωση δηλαδή για να πάρει την νομιμοποίηση; Τραβηγμένο μου ακούγεται. Σίγουρα έχεις αμόνωτα υποστυλώματα, λόγω συνέχειας από κάτω (εκτός αν βλέπεις δόντι στην όψη). Όσο για την εφαρμογή θερμομόνωσης, για να αρχίσω να το σκέφτομαι αν έχουν, ακόμα και τα μεταγενέστερα, θα πρέπει ο τοίχος να είναι πάνω από 25εκ. 9+9+4 σοβάς 22 + 5 μόνωση 27.

Link to comment
Share on other sites

... θα πρέπει ο τοίχος να είναι πάνω από 25εκ. 9+9+4 σοβάς 22 + 5 μόνωση 27.

έπαιζε και το 9+6 (όρθιο το τούβλο) όταν ήθελαν να προσέξουν την περασιά με το δοκάρι (Δοκαρια 25εκ) ... λέμε ΄τωρα

Link to comment
Share on other sites

Παλιά τα μαστόρια αφήναν και κενό μεταξύ των τούβλων.

Το πάχος του τοίχου είναι ενδεικτικό και όχι αποδεικτικό για ύπαρξη μόνωσης ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Θέλω να ρωτήσω, προσπαθώ να βγάλω ΠΕΑ για ανανέωση μισθωτηρίου σε τμήμα κτιρίου όπου στα χαρτιά (οικοδομική άδεια,κτηματολόγιο και μισθωτήριο) παρουσιάζεται ως διαμέρισμα ενώ στην πράξη είναι γραφεία. Στο ΠΕΑ ως τι το αντιμετωπίζω γραφεία ή διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Στο μισθωτήριο γράφει ξεκάθαρα διαμέρισμα. Στην πράξη όμως είναι γραφεία, και ο εκμισθωτής δεν είναι φυσικό πρόσωπο (θέλω να πω ότι ο εκμισθωτής από μόνος του κάνει ξεκάθαρο ότι θα χρησιμοποιηθεί ως γραφεία και όχι ως διαμέρισμα).Σίγουρα δηλώνω διαμέρισμα, οι υπόλοιποι συνάδελφοι συμφωνούν?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι στην πράξη...Αυτό επιθεωρείς άλλωστε. Εχεις και το υλικό σου (φώτο κτλ) και είσαι καλυμένος σε έλεγχο κτλ.. Ενεργείακός επιθεωρητής δεν κάνει έλεγχο αλλαγης χρησης κτλ. Οτι βλέπει καταγράφει. Αυτό πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο ikaros. Αυτό που βλέπεις αυτό και καταχωρείς.

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο αν ο εκμισθωτής (ή υπεκμισθωτής ή ο παρέχων δωρεάν τη χρήση του ακινήτου) είναι φυσικό ή νομικό πρόσωπο. Ο μισθωτής είναι που παίζει ρόλο.

Αν πρόκειται για φυσικό πρόσωπο, που μπορεί να δηλώσει σαν έδρα της ατομικής του επιχείρησης την κατοικία του ή μάλλον μέρος αυτής, τότε εφόσον είναι γιαλαντζί κατοικία, καταχωρείς αυτό που βλέπεις, δηλαδή "Γραφεία".

Για μέλη εταιρειών, δεν νομίζω να υπάρχει η δυνατότητα αυτή, να μπορούν να δηλώσουν σαν έδρα της επιχείρησης, την (τάχα μου) κατοικία τους.

 

Απλά ενημερώνεις και τα δύο ενδιαφερόμενα μέρη ...και πιθανόν εισπράττεις ένα ξεγυρισμένο "σας ευχαριστώ, θα το ψάξω" και μην τους είδατε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.