Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Σιγά να μην το αφήσει γι αυτό το λόγο. Έχω πάει εγώ σε χώρο φροντιστηριου που ήταν διαμορφωμένος ως φροντιστήριο και θα χρησιμοποιουνταν ως κατοικία.

Ξέρεις τι ωραία σαλοναρα έβγαζε στο χώρο υποδοχής και δύο μικρά δωματιακια στις αίθουσες?

Ξεχωριστή κουζίνα, ξεχωριστό μπανακι και όλα κομπλέ...

Σιγά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε εστιατόριο-ταχυφαγείο μου βγαίνει ή κατανάλωση 800kwh/m2.. Είναι πέτρινο παλιό με αμονωτη στέγη και δάπεδο αλλά χωρίς θέρμανση, κλιματισμό,αερισμό.. Μόνο ηλ. θερμοσίφωνα έχει.. Απλά επειδή με προβλημάτισε λίγο το νούμερο, μου φάνηκε λίγο μεγάλο, εσείς τι λέτε;

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εικόνα από μη-κατοικίες καλή, δεν μου έχουν τύχει πολλά ακόμα. Αυτό που έχω δει όμως είναι ο φωτισμός και η έλειψη αυτοματισμών να στέλνουν την κατανάλωση στο θεό. Ειδικά φωτισμός πυρακτώσεως. Τσέκαρε αν θες τις μονάδες σου σε 1-2 περίεργα σημεία που πάνε από W σε KW, όπως ο φωτισμός και τα βοηθητικά συστήματα.

Το ΚΑ τι κατανάλωση δίνει; Σε σχέση με αυτό που είσαι ως προς θέρμανση/ ψύξη / φωτισμό χωριστά;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε κατηγορία Δ και οι κατηγορίες της θέρμανσης, ψύξης κτλ έχουν περίπου την ίδια αναλογία σε σχέση με το Κ.Α. Οι λάμπες είναι φθορισμού. Το Κ.Α. αν θυμάμαι έβγαινε γύρω στις 500 kwh/m2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, σε πολυκατοικία υπάρχει Κεντρικό Σύστημα Θέρμανσης Φυσικού Αερίου. Για τους υπολογισμούς ενός Π.Ε.Α., επιμερίζεται η ισχύς στο κάθε διαμέρισμα ή λαμβάνουμε υπόψιν το σύνολο της ισχύος;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, σε πολυκατοικία υπάρχει Κεντρικό Σύστημα Θέρμανσης Φυσικού Αερίου. Για τους υπολογισμούς ενός Π.Ε.Α., επιμερίζεται η ισχύς στο κάθε διαμέρισμα ή λαμβάνουμε υπόψιν το σύνολο της ισχύος;

 

Σας ευχαριστώ.

Επιμερίζεται. Αν έχεις πίνακα κατανομής χιλιοστών θέρμανσης πας με αυτόν, διαφορετικά με το εμβαδόν. Δες εάν ο κλάδος που τροφοδοτεί το διαμέρισμα που σε ενδιαφέρει είναι κοινός με άλλα διαμερίσματα (το πιθανότερο)΄.

 

Διάβασε την ΤΟΤΕΕ 20701-1, όλα όσα ψάχνεις βρίσκονται εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε #JasonK η ισχύς του λέβητα μπαίνει αυτούσια στο κουτάκι.

Επιμερίζεται η ισχύς των βοηθητικών συσκευών (κυκλοφορητής και αντλία καυσίμου) ανάλογα με τα χιλιοστά θέρμανσης/

Επίσης η μεταφερόμμενη θερμική ισχύς του δικτύου διανομής επιμερίζεται ανάλογα με πόσους κλάδους προσαγωγής ξεκινούν απο το λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά dib.

 

Εννοούσα τα βοηθητικά και την ισχύ του δικτύου διανομής.

 

Η συνάδελφος δεν προσδιορίζει εάν αναφέρεται στην ισχύ του λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

#ata

αμόνωτα όλα και σου βγήκε Δ κατηγορία; Είναι σχετικά σπάνιο (συνήθως βγαίνει χειρότερο). Γενικά στον φωτισμό σχεδόν ότι και να έχει το δικό σου κτίριο, το ΚΑ βγαίνει καλύτερο αν δεν έχεις αυτοματισμούς. Το γεγονός ότι δεν έχει τίποτα από θέρμ-ψύξη πάνω του το κτίριο και πας με τα συστήματα του ΚΑ, πριμοδοτεί το κτίριό σου.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε κατηγορία Δ και οι κατηγορίες της θέρμανσης, ψύξης κτλ έχουν περίπου την ίδια αναλογία σε σχέση με το Κ.Α. Οι λάμπες είναι φθορισμού. Το Κ.Α. αν θυμάμαι έβγαινε γύρω στις 500 kwh/m2

 

Και εμένα σε ΠΕΑ για ταχυφαγείο-σουβλατζιδικο ακριβώς σαν το δικό σου  βγήκε Δ με 851KWh/m2 καταναλώσεις και 551KWh/m2 το κτήριο αναφοράς.

 

Αυτά τα κτήρια έχουν πολλές ενεργειακές απαιτήσεις (και από πολλά θερμικά κέρδη λόγω κουζίνας, ατόμων κλπ) και ειδικά στα ταχυφαγεία κατανέμονται σε μικρά εμβαδά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.