Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

θέλω να προχωρήσω στην έκδοση πεα ισογέιου (ειναι ισογειο με όροφο απο πάνω , συνεπώς το λαμβάνω σαν πολυκατοικία , ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος),

και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: στο πίσω μέρος του ισογείου υπάρχει αποθήκη όπου επικοινωνεί με το διαμέρισμα μεν μέσω πόρτας αλλά στην κάτοψη δεν φαίνεται .εγω θα πρέπει να το δηλώσω σαν μη θερμαινόμενο χώρο ;χρησιμοποιώ το πρόγραμμα του τεεκεναν.επισυνάπτω και μια φωτογραφία απο την κάτοψη.post-88616-0-65028000-1504029885_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται στην κάτοψη (η πόρτα υποθέτω) αλλά υπήρχε κατά την αυτοψία. Κι αυτό είναι που μετράει.

Τώρα, εάν το δάπεδο του υπερκείμενου ορόφου έρχεται σε επαφή με την αποθήκη, τότε μπορείς να κάνεις χρήση της παραδοχής του Uπρος μ.θ.χ./2 και μηδενικών σκιάσεων για τα κατακόρυφα δομικά στοιχεία της όψης του διαμερίσματός σου προς αυτήν.

Το ίδιο θα έκανες και για το τμήμα του δαπέδου του υπερκείμενου.

Link to comment
Share on other sites

κατα την αυτοψια βρηκα την πορτα επικοινωνιας απο κουζινα στην αποθηκη.Να τονισω δε οτι για να εισελθω στον χωρο της αποθηκης(απο την οικια) κατεβαινω δυο σκαλακια.Για να καταληξω παιρνω μια θερμικη ζωνη την οικια ενιαια και εναν μθχ την αποθηκη;με τα τετραγωνικα της κτλ;η απλως στον τοιχο που βλεπει αποθηκη να κανω την παραδοχη u/2 με μηδενικες σκιασεις;

Link to comment
Share on other sites

bstoch, την παραδοχή του Uπρος μ.θ.χ./2 και των μηδενικών σκιάσεων για τα κατακόρυφα δομικά στοιχεία της όψης του διαμερίσματός σου προς την αποθήκη, την κάνεις αν αυτή (η αποθήκη δηλαδή) έρχεται σε επαφή και με άλλη οριζόντια ιδιοκτησία (Ο.Ι.). Ή αν π.χ. αυτή η αποθήκη-μ.θ.χ. συνόρευε και με άλλον/άλλους μ.θ.χ. και συγχρόνως κάποιος από αυτούς ή και όλοι συνόρευαν με έστω και άλλη μια Ο.Ι.

 

Αν δεν συμβαίνει τίποτε από αυτά, τότε την αποθήκη την καταχωρείς κανονικά σαν μ.θ.χ., καταχωρείς και διαχωριστικές προς αυτήν επιφάνειες (με την πόρτα επικοινωνίας ως μη ανοιγόμενο κούφωμα, έτσι ώστε και το Κ.Α. να μην υπολογίσει αθέλητο αερισμό από αυτήν), και φυσικά ξεχνάς την παραπάνω παραδοχή. Και τα δυο μαζί δεν παίζουν.

 

Το ότι κατεβαίνεις κάποια σκαλάκια για να βρεθείς στην εν λόγω αποθήκη δεν αλλάζει τίποτε από τα παραπάνω. Θα μπορούσε να ήταν υπόγεια  αποθήκη, μεζονέτας π.χ., με εσωτερική ή εξωτερική σκάλα άλλα με κοινό μεταξύ τους διαχωριστικό δομικό στοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω μια απορία κανω πεα για ενα διαμερισμα πολυκατοικίας και στα αποτελέσματα στην ψυξη μου βγάζει για το κτιριο αναφοράς 16.5 kwh/m2 και για το υπάρχον κτίριο 12.9kwh/m2.

 

Πως γίνεται αυτό???

 

για σύστημα ψύξης εχω βάλει εχω ενα a/c με μηνιαιο βαθμο καλυψης 0.1 και το θεωρητικο συστημα για τα υπολοιπα τετραγωνικα με μηνιαιο βαθμο καλυψης 0.4. Δείτε επισυναπτομενο!

Έγγραφο1.docx

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει αν το επιθεωρούμενο κτήριο έχει λιγότερα ψυκτικά φορτία από το ΚΑ, λόγω σκιάσεων συνήθως, αφού ουσιαστικα το μεγαλύτερο μέρος αυτών το καλύπτεις με θεωρητικό σύστημα, ίδιο δηλαδή με του ΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα.

 

Εκδίδω ΠΕΑ για ισόγειο κατάστημα περίπου 35 τμ, το οποίο έχει και πατάρι + υπόγειο έκαστο από 35 τμ επίσης. Το ισόγειο έχει ύψος περίπου 3,80 μ το πατάρι 2,00 και το υπόγειο 4,00 μ.

 

Επειδή το υπόγειο + πατάρι επικοινωνούν μέσω ανοιχτών κλιμάκων με το ισόγειο τα συμπεριλαμβάνω στην ζώνη κανονικά.

 

Στο ισόγειο υπάρχει κλιματιστικό για θέρμανση + ψύξη. Τι ποσοστό κάλυψης να βάλω σε θ/ψ με δεδομένο ότι η χρήση ειναι πολύ περιορισμένη σε υπόγειο + πατάρι;

 

Δηλ. να βάλω ότι έχω κάλυψη 100% από το υπάρχον κλιματιστικό ή με βάση τις επιφάνειες μόνο 1/3 και ότι τα άλλα 2/3 καλύπτονται με το θεωρητικό σύστημα σε θ + ψ?

 

Σας ευχαριστώ για ακόμη μία φορά.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.