Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος αν η συσκευή της φωτογραφίας είναι ηλεκτρομπόιλερ ή απλος θερμοσίφωνας;

Διακρίνονται κάποια αυτοκόλλητα δίπλα στις συνδέσεις για τις σωλήνες όπου αναφέρουν ''ΛΕΒΗΤΑΣ''

post-94921-0-39714800-1505235523_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:wink:...

 

"Ηλεκτρομπόιλερ", με άλλα λόγια, θερμαντήρας διπλής ενέργειας.

 

Μπροστινή όψη: σωλήνας με κόκκινο σπιράλ-> προσαγωγή από τον λέβητα, σωλήνας με μπλε σπιράλ-> επιστροφή στον λέβητα.

Επάνω πλευρά: σωλήνας στα αριστερά (στο βάθος)-> εισαγωγή κρύου νερού από το δίκτυο ύδρευσης, σωλήνας στα δεξιά (προς τα έξω)-> έξοδος ζεστού νερού χρήσης.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απορία.

Εχω τα παρακατω.

Καταστημα Α: ενας ιδιοκτητης

Καταστημα Β: δυο συνιδιοκτητες

Καταστημα Γ+Καταστημα Δ+Καταστημα Ε: τρεις ιδιοκτητες αλλα ειναι ολα ενιαια ως ενα καταστημα.

(Τα καταστηματα ειναι συνεχόμενες διαφορετικες ιδιοκτησίες.)

Θελουν ολα αυτα να νοικιαστουν, σε εναν και να γινουν ολα ενα ενιαιο καταστημα (τυπου Κωστοβολος-Public κλπ).

(σημειωνω οτι τα Γ+Δ+Ε ειναι πανω απο 300τ.μ. ενιαιος χωρος)

 

Ποσα ΠΕΑ θα πρεπει να εκδόσω;

Link to comment
Share on other sites

gio θα έβγαζα 3.

Ένα για κάθε κατάστημα με βάση της υφιστάμενη κατάσταση,την οποία και θα αποτυπώσεις.

Καθότι ιδιοκτησιακό και μελλοντική κατάσταση δεν επηρεάζουν τον τρόπο που εξετάζουμε το προς μελέτη κτίριο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να το πας και σαν συνολικό κτίριο με διαφορετικές ζώνες. Καλύτερα όμως τρία ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε για ένα ενιαίο κατάστημα Α+Β+...+Ε τότε κατά την γνώμη μου εκδίδεις 1 ΠΕΑ.

Ενα ΠΕΑ για ολα;;; Ενιαιο καταστημα θα γινει ..μετα την ενοικιαση ολων. 

gio θα έβγαζα 3.

Ένα για κάθε κατάστημα με βάση της υφιστάμενη κατάσταση,την οποία και θα αποτυπώσεις.

Καθότι ιδιοκτησιακό και μελλοντική κατάσταση δεν επηρεάζουν τον τρόπο που εξετάζουμε το προς μελέτη κτίριο.

 

Θα μπορούσες να το πας και σαν συνολικό κτίριο με διαφορετικές ζώνες. Καλύτερα όμως τρία ΠΕΑ.

Λοιπον 3 ΠΕΑ.

Ομως είμαι Ενεργ.Επιθ.  (δεν θυμάμαι πως λεγεται) κατηγορια Α ή 1 που δεν έχω δικαίωμα να κάνω ΠΕΑ πάνω απο 250τ.μ....(αν θυμαμαι καλα)

και λεω εκ του πονηρού..... την περιπτωση του καταστήματος Γ+Δ+Ε που ειναι πάνω απο 300τ.μ. αλλα είναι διαφορετικές ιδιοκτησίες...δεν μπορώ να τις "σπάσω" σε κατάστημα Γ+Δ και σε κατάστημα Ε;;;......εφόσον η μετέπειτα κατάσταση θα είναι ΟΛΑ να γίνουν ενα ενιαίο καταστημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπέθεσα ότι χρονικά το ΠΕΑ θα βγει μετά την συνένωση των τριών σε ένα κατάστημα. Άρα συμφωνώ και εγώ για 3 ΠΕΑ αν είναι να βγει με βάση την υφιστάμενη κατάσταση. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.