Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Λοιπον 3 ΠΕΑ.

Ομως είμαι Ενεργ.Επιθ.  (δεν θυμάμαι πως λεγεται) κατηγορια Α ή 1 που δεν έχω δικαίωμα να κάνω ΠΕΑ πάνω απο 250τ.μ....(αν θυμαμαι καλα)

και λεω εκ του πονηρού..... την περιπτωση του καταστήματος Γ+Δ+Ε που ειναι πάνω απο 300τ.μ. αλλα είναι διαφορετικές ιδιοκτησίες...δεν μπορώ να τις "σπάσω" σε κατάστημα Γ+Δ και σε κατάστημα Ε;;;......εφόσον η μετέπειτα κατάσταση θα είναι ΟΛΑ να γίνουν ενα ενιαίο καταστημα;

Δες πόσα ΠΕΑ σου λείπουν για να συμπληρώσεις τις προϋποθέσεις της κατηγορίας Β.

Εφόσον είναι χρήση τριτογενή τομέα και έχουν συστήματα θέρμανσης ή/και ψύξης > 15kW προσμετρούνται 

στο συνολικό ελάχιστο των 6 ΠΕΑ τέτοιου τύπου που απαιτούνται για να ανέβεις κατηγορία.

Εφόσον συμπληρώσεις το όριο η κατάταξη γίνεται αυτόματα και σχετικά άμεσα οπότε μετά θα μπορείς να κάνεις και το ΠΕΑ που ξεπερνάει το όριο των 250τμ.

 

Γενικότερα έχω ακούσει ότι ο έλεγχος, εφόσον γίνει, υλοποιείται σε άμεσο χρονικό διάστημα από την έκδοση του ΠΕΑ οπότε πολύ πιθανόν οι όποιες μελλοντικές διαρρυθμίσεις να μην έχουν ολοκληρωθεί και να βρεθείς εκτεθειμένος. Προσωπικά δεν επιλέγω τέτοια μαγειρέματα αν και κατανοώ πλήρως την συλλογιστική σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζω ότι έχει ξαναγίνει αναφορά στο συγκεκριμένο ζήτημα ωστόσο δεν έχω καταλήξει ποια είναι η πιο σωστή ή έστω δεν κατάφερα να βρω την πιο πρόσφατη αντιμετώπιση από αυτά που διάβασα.

 

Έτσι λοιπόν σας παραθέτω το ερώτημα:

Σε Δυόροφη οικοδομή με υπόγειο όπου το ισόγειο είναι καταστήματα με ανεξάρτητη είσοδο, ο όροφος ένα "μοναδικό" διαμέρισμα και το υπόγειο έχει τις αποθήκες τους. Το εσωτερικό μη θερμαινόμενο κλιμακοστάσιο διατρέχει όλους τους ορόφους και καταλήγει στο δώμα και προφανώς έρχεται σε επαφή τόσο με το ένα κατάστημα (διάδρομος- κεντρική είσοδος διαμερίσματος), τις υπόγειες αποθήκες και το διαμέρισμα.

 

Εγώ καλούμε να εκδώσω ΠΕΑ για το μοναδικό διαμέρισμα του ορόφου, πως το δηλώνω ως "κτίριο" ή "κτιριακή μονάδα"; και εάν μπορώ να παραλείψω την περιγραφή του ΜΘΧ-κλιμακοστασίου χρησιμοποιώντας την παραδοχή Uπρος μθχ /2;

 

Σημείωση: σε μια γονική παροχή που έχω στα χέρια μου αναγράφει συνολικό εμβαδό διαμερίσματος μαζί με τα τετραγωνικά του κλιμακοστασίου του Α' ορόφου και δίνει σε αυτό τα μισά χιλιοστά μαζί με τον μελλοντικό ύπερθεν όροφο.

 

Με βάση τον ορισμό της παρ. 2 του άρθ. 2 του Ν. 4122/2013 όσον αφορά την "κτιριακή μονάδα", θεωρώ πως μπορούμε να το εξετάσουμε ως "τμήμα κτιρίου".

Άρθρο 2. Ορισμοί:  2. «Κτιριακή μονάδα»: τμήμα, όροφος ή διαμέρισμα εντός κτιρίου, που έχει σχεδιαστεί ή υποστεί μετατροπή ώστε να χρησιμοποιείται χωριστά>>.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νάσια,

 

Εσύ θα εκδώσεις ΠΕΑ για το οροφοδιαμέρισμα του 1ου ορόφου το οποίο ειναι κτιριακή μονάδα. Στα τμ της ζώνης θα μπει η επιφάνεια του διαμερίσματος η οποία θα είναι εύκολο να υπολογίσεις κατόπιν αυτοψίας.

 

Τοίχοι σε επαφή με το μθχ του κλιμ/σίου και αδιαφανή με το μισό U προς μθχ όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

 

Θελω να κανω το 1ο μου πεα σε πολυκατοικια με υπογειο,ισογειο και 1ο οροφο.Το υπογειο περιλαμβανει αποθηκες(συνολο 151,5 μ2), το ισογειο περιλαμβανει 4 γραφεια (125,5 μ2) συν ενα καταστημα(29,2 μ2) και ο 1ος γραφεια

(151,5 μ2).Τα κλιμακοστασια ειναι 24,5 μ2 το καθενα. Καποια ενοικιαζονται καποια οχι.

 

-Το πεα θα βγει ανα οροφο η ανα διαμερισμα?η τι με συμφερει να κανω?

-Σε ποιο ονομα πρεπει να βγει το ΠΕΑ.Ξεχωριστα για τους ενοικιαστες και το υπολοιπο για τον ιδιοκτητη?Αν κανω συνολικα ενα για τον ιδιοκτητη?Θα υπαρχει προβλημα με εφορια?

-Αμοιβη?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, όλα τα παραπάνω έχουν απαντηθεί στο φόρουμ, κατ' επανάληψη.

 

Δεν εξετάζω το τι σε συμφέρει αλλά το τι προβλέπεται και ποιο θεωρώ ως πιο σωστό.

Το ΠΕΑ αφορά χρήση. Οπότε για κάθε χρήση (γραφεία και ένα κατάστημα) θα πρέπει να εκδοθούν ξεχωριστά ΠΕΑ.

Έχεις δύο επιλογές:

- Εκδίδεις ένα ΠΕΑ για την χρήση "γραφείο" για όλα τα γραφεία μαζί και ένα και μοναδικό για την χρήση κατάστημα". Σ' αυτή την περίπτωση, η κάθε χρήση θα χαρακτηριστεί ως "κτίριο". Καταχωρείς, για κάθε χρήση όλα τα ονόματα των ιδιοκτητών (όχι των ενοικιαστών). Επιπλέον, πάλι για κάθε χρήση, καταχωρείς όλον τον μ.θ.χ. (αποθήκες και κλιμ/σιο μάλλον επικοινωνούν) με τον οποίο έρχεται σε επαφή η συγκεκριμένη χρήση και τις διαχωριστικές προς αυτόν επιφάνειες, καθώς και τις λεγόμενες "μεσοτοιχίες" (όμορα δομικά στοιχεία προς γειτονικά κτίρια).

 

- Εκδίδεις ένα ΠΕΑ ανά χώρο (εκτός των αποθηκών εννοείται). Τότε ο καθένας θα χαρακτηριστεί ως "κτιριακή μονάδα" ή "τμήμα κτιρίου". Πάλι, για τον καθένα καταχωρείται το όνομα του/των ιδιοκτήτη/των. Όχι του ενοικιαστή. Δεν καταχωρείς "μεσοτοιχίες" και τους μ.θ.χ. και κάνεις την παραδοχή του συντελεστή Uπρος μ.θ.χ./2 και πλήρη σκίαση χειμώνα-καλοκαίρι για τις διαχωριστικές προς αυτούς επιφάνειες, τις οποίες και καταχωρείς στην καρτέλα των δομικών στοιχείων (αδιαφανών και διαφανών) της θερμικής ζώνης.

 

Προτείνω την πρώτη αντιμετώπιση.

 

Αμοιβή; "Ελεύθερη" διαπραγμάτευσή της.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνέλληνες.

 

Πιτσαρία σε φάση take away food (όχι τραπεζοκαθίσματα) ως τι χρήση αντιμετωπίζεται?

 

Κατάστημα ή ζαχαροπλαστείο / καφενείο?

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο προβληματισμό έχω και εγώ σε εστιατόριο που δουλεύει αντί για take-away, με τραπεζοκαθίσματα έξω στην πλατεία. "ΠΕΑ σε ενοικίαση" #926 έως #931,  Κλασσικό παράδειγμα σε νησί. Από την μία πρέπει να πάρω κατά την ΤΟΤΕΕ ΘΖ εντός του κτιρίου, από την άλλη κατά την ίδια ΤΟΤΕΕ πρέπει για ΖΝΧ να υπολογίζω τους πελάτες ασχέτως πού κάθονται;;

 

Απαιτήσεις φωτισμού δεν θα έβαζα λιγότερες, καθώς πάνε με το τ.μ.. Στην λάτζα θα ήθελα να λάβω υπόψη ίσως το γεγονός ότι δεν πλένουν πιάτα, γιατί στέλνουν χάρτινα πακέτα μίας χρήσης αλλά δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο, γιατί πιθανόν να βγάζουν περισσότερες μερίδες φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Κατάστημα το δούλεψα εν τέλει παίδες.

Δε μου καθόταν καλά ούτε εστιατόριο, αφού επί της ουσίας δεν τρως ούτε και ζαχαροπλαστείο.

Συν τοις άλλοις, κατά την επιθεώρηση δεν ήταν στημένο μαγαζί αλλά είχε παρατημένους πάγκους και μηχανήματα του προηγούμενου.

Στο ΖΝΧ σίγουρα προβληματίστηκα μα η μοναδική λάντζα είναι τα ταψιά μετά το ψήσιμο.

Πιάτα και μαχαιρτοπήρουνα δεν υπάρχουν ενώ οι απαιτήσεις σε νωπό αερισμό του εστιατορίου είναι πολύ μεγαλύτερες από ό,τι του δικού μου.

Επίσης ο φωτισμός του εστιατορίου είναι χαμηλότερος ενός take away μαγαζιού.

Τέλος, οι ώρες λειτουργίας του ταιριάζουν περισσότερο σε κατάστημα παρά σε εστιατόριο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.