Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Όταν εγκαθίσταται γραφείο ή ιατρείο σε διαμέρισμα δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης πολεοδομικά, αν η χρήση επιτρέπεται στην περιοχή και αν το επιτρέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας. Επομένως η χρήση δεν αλλάζει. Άρα μπορείς να το θεωρήσεις ως "Πολυκατοικία". Θα ήταν τα πράγματα διαφορετικά αν είχαμε κλινική όπου εκεί πας σε κατηγορία ιατρείων.

 

Σχετικα με την εγκατάσταση ιατρείου σε διαμέρισμα η αναφορά εδώ

 

Εγγρ-80994/16-3-00 (ΔΟΚΚ) Εγγρ-80994/00

Χρήση χώρων κτιρίων κατοικίας για άσκηση επαγγέλματος 

συμβατού προς την κύρια χρήση του κτιρίου

 

Σε απάντηση της αίτησής σας, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με το Αρθ-1   παρ.β εδαφ.1 του ΠΔ/23-2-87 (ΦΕΚ-166/Δ/87) κατ' εξαίρεση επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται χώροι κτιρίων κατοικίας για άσκηση επαγγέλματος συμβατού προς την κύρια χρήση του κτιρίου (ιατρεία, δικηγορικά γραφεία κλπ). (Στον όρο ιατρεία συμπεριλαμβάνονται και τα οδοντιατρεία). 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Υπουργείο ΠΕΧΩΔΕ

Γενική Διεύθυνση Πολεοδομίας

Διεύθυνση Οικοδομικού και Κτιριοδομικού Κανονισμού (ΔΟΚΚ)

Τμήμα Β

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω εικόνα θεωρό ότι χωρίζεις ανάλογα με τις στρώσεις ..π.χ. γιαλί- etalbond = τοίχος 1, σοβάς-σκυρόδεμα- etalbond = τοίχος 2 κλπ

(Θα βόλευε την εσωτερική στρώση να την πάρεις σας ενιαία με ποσοστό πλαισίου – γυαλιού) 

(κάπου θα έχει και σκέτο τζάμι φαντάζομε για φωτισμό να βάλεις στις διαφανείς επιφάνειες)

Επειδή θα έχει πολλές πράξεις θα διευκόλυνε κάποια εφαρμογή  ....

δες αυτό  http://www.michanikos.gr/files/file/1358-thermokenak/

 

Αν ανάμεσα στο πάνελ και στην υπόλοιπη κατασκευή κυκλοφορεί αέρας (δηλαδή δεν εφάπτεται) τότε υπολογίζεις το U χωρίς το πάνελ και παίρνεις πλήρη σκίαση.

 

Σε ευχαριστώ για την παραπομπή στο λογισμικό. θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τα μηνύματα.

Το διαμέρισμα πωλείται στον γιατρό που έχει το ένα γραφείο. τα δωμάτια που λειτουργούν σαν ιατρεία είναι το στη κύρια όψη και το άλλο στην πίσω. Θεωρώ ότι δεν είναι λάθος να βγει Πολυκατοικία … το ιατρεία το φοβάμαι μη κολλήσει στην εφορία ή στον συμβολαιογράφο. Η ΕΥΠΕΝ δεν απαντάει τηλεφωνικός πια. 

 

Στείλε το αίτημα γραπτώς μέσω εμαιλ. Θα σου απαντήσουν πολύ συντομα. Επίσης συμπεριέλαβε στο εμαιλ σου τα στοιχεία επικοινωνίας σου.

Εναλλακτικά δοκίμασε να τηλεφωνήσεις στο τμήμα βορείου ελλάδας το οποίο έχω παρατηρήσει απαντά πιο συχνά στο τηλέφωνο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ vasili σε όλα τα ποστ σου. Αυτό έγραψα και πριν. Και οι δύο χρήσεις σωστές είναι. Και καλό είναι να επικοινωνήσει με την ΕΥΠΕΝ όντως.Από την άλλη μην μπλέκεις την πολεοδομική χρήση όταν κάνουμε ΠΕΑ. Υποτίρεται αποτυπώνουμε ό,τι δούμε..

 

Αλλά ο συνάδελφος έγραψε "το ιατρεία το φοβάμαι μη κολλήσει στην εφορία ή στον συμβολαιογράφο".  

Δίκιο έχει. Τα ΠΕΑ δεν είναι σε γυάλα δυστυχώς ή ευτυχώς. Για αυτό μίλησα για συμβόλαιο μίσθωσης πριν (ή πώλησης). Η ΕΥΠΕΝ θα πει ιατρείο κατά πάσα πιθανότητα παραπέμποντας σε κάποιο νόμο κλπ. Η εφορία δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα. Ο/Η συμβολαιογράφος όμως ποτέ δεν ξέρεις.. Δεν το παίζω ξερόλας, άμα καείς στο χυλό φυσάς και το γιαούρτι όμως. 

Edited by Rumpelstiltskin
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

για να ακούσω γνώμες για το πως θα εξετάζατε την περίπτωση μου.

Έχω να εκδόσω ΠΕΑ σε κατοικία προ του 1950, η οποία στο ισόγειο είναι εγκαταλελειμμένη και ο όροφος είναι η κατοικία.

1)θα την εξετάζατε σαν μονοκατοικία με μθχ το ισόγειο;

2)σαν πολυκατοικία με τμήμα κτηρίου τον όροφο;

3)το δάπεδο του ορόφου με τι θα είχε επαφή;

post-89052-0-78879400-1512737641_thumb.jpg

post-89052-0-54057500-1512737985_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ισόγειο είναι κλειστό περιμετρικά? δλδ έχει τοιχοποιία πλήρωσης/φέρουσα κλπ?

έχει κουφώματα?

έχει κάποιο σύστημα θέρμανσης/ψύξης?

είναι δύο ανεξάρτητοι χώροι το ισόγειο και ο όροφος?

έχει τον ίδιο ιδιοκτήτη με τον όροφο?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Το ισόγειο είναι κλειστό περιμετρικά με τοιχοποιία κλπ. αλλά τα παράθυρα είναι ξύλινα κρεμασμένα και σε κάποια ανοίγματα δεν έχει καθόλου κούφωμα.

δεν έχει κανένα σύστημα θέρμανσης/ψύξης

είναι 2 ανεξάρτητοι χώροι μεταξύ τους

ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη αλλά είναι ξεχωριστές ιδιοκτησίες. 

Link to comment
Share on other sites

Κλείνω προς το: τμήμα κτιρίου (πολυκατοικίας δλδ) με δάπεδο σε επαφή με μθχ..τράβα φωτογραφίες εκτενώς και το ισόγειο, να φαίνονται τα ανοίγματα χωρίς κουφώματα, και φύλαξε τες στο αρχείο σου. αν έχεις χρόνο στείλε και μια ερώτηση - μέιλ ευπεν.εγώ για κάτι τέτοια ψιλομυστήρια το έχω ψωμοτύρι να στέλνω.

γενικώς, αν η χρήση είναι ίδια ορθότερο ενεργειακά/επιστημονικά είναι να το συμπεριλάβουμε όλο το κτίριο. με κολλάει λίγο το ότι δεν έχεις καν κουφώματα στο κάτω, δεν έχω εικόνα του πόσο ρημαδιό είναι για να τα λέμε όπως είναι :smile: .

θα είχε ενδιαφέρον πάντως να διερευνήσεις και ως πολυκατοκία με δύο θερμικές ζώνες (αφού φαντάζομαι αλλάζουν τα συστήματα) και τον τρόπο με τμήμα κτιρίου σε επαφή με μθχ και να δεις τί διαφορές βγάζουν για να ξέρουμε για τι μιλάμε..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τη διάθεση να απαντήσεις!

και εγώ προς την ίδια κατεύθυνση είμαι, δηλαδή τμήμα κτηρίου, με τη μόνη διαφορά ότι μάλλον θα το πήγαινα το δάπεδο προς τον εξωτερικό αέρα (πυλωτή) γιατί δεν μπορώ να εξετάσω το ισόγειο σαν μθχ χωρίς κουφώματα!

έχω στείλει email προς ευπεν αλλά το έστειλα λίγο καθυστερημένα για παρασκευή οπότε μάλλον από δευτέρα θα έχω κάποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας ένα τελευταίο ΠΕΑ παρατήρησα  κάτι που θέλω να φέρω προς συζήτηση.

 

Παλιό διαμέρισμα προ ΚΘΚ, όλα  αμόνωτα και ξύλινα κουφώματα με μονούς υαλοπίνακες. Δεν διαθέτει σύστημα ψύξης, άλλα ολοκαίνουριο λέβητα φ. αερίου buderus, με β.α. σύμφωνα με το φ.ε. 0.935 (εποχικός 0.85 ίδιος με του ΚΑ) και έχει την ιδιαιτερότητα ότι έχει ένα πολύ  μικρό τμήμα του σε επαφή με εξωτερικό αέρα και το υπόλοιπο σε επαφή με ΜΘΧ, καθώς και δάπεδο προς ΜΘΧ. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το U του μεγαλύτερου μέρους των επιφανειών του να είναι 1.01 (με b=0.5) και συγκρινόμενο με το ΚΑ, το οποίο θεωρεί αυτές τις επιφάνειες σε επαφή με εξωτερικό αέρα και U=0.50 να βγαίνει κατηγορία Ε.

 

Αν το τρέξουμε με την έκδοση 1.29 βγαίνει κατηγορία Ζ, μάλλον λόγω του ότι το ΚΑ με τον παλιό ΚΕΝΑΚ θεωρεί β.α. συστήματος θέρμανσης 0.935 και όχι τον εποχικό 0.85 του νέου ΚΕΝΑΚ.

 

Το έχει συνατήσει κανείς άλλος αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.