Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Δεν εχει ολοκληρωμενο κελυφος αρα ο ογκος δεν "κλεινει" για το απο κατω. Μονο τμημα μπορεις να βγαλεις για το απο πανω. Για οτι ειναι ανολοκληρωτο (ημιτελες) δεν εκδιδεται ΠΕΑ.

 

Κανονικα αν ειχε παραθυρα εγω θα το βγαζα κτιριο ως μονοκατοικια (αν ειναι 1 ο ιδιοκτητης) περιγραφοντας το υπογειο σα μθχ τον οροφο σαν κατοικια και διαχωριστικη το δαπεδο.

 

Για να εισαι σωστος μιλα με τον ιδιοκτητη και πες του αν το θελει για ολο το κτιριο να τελειωσει τα παραθυρα διαφορετικα για να εισαι εσυ σωστος πρεπει να βγαλεις ως τμημα μονο τον οροφο με θεωρηση του δαπεδου σε αερα και u/2.

 

Στο νομο ειναι ξεκαθαρο οτι για ημιτελες δεν εκδιδεται. Το θεμα ειναι εσυ να εισαι σωστος. Εσυ ελεγχεσαι οχι ο ιδιοκτητης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, το να λείπει τοίχος ή κούφωμα είναι βασικός λόγος να μη βγάλεις ΠΕΑ για το ισόγειο.

Θεωρώ ότι είναι κάτι που δεν πρέπει να κάνεις τα στραβά μάτια. 

Εγώ θα το θεωρούσα πολυκατοικία (μία ή δύο θερμικές ζώνες ανάλογα με το αν υπάρχει κοινό σύστημα θέρμανσης ή όχι) και όχι μονοκατοικία εφόσον δεν επικοινωνούν εσωτερικά. Αν επικοινωνούν τότε μονοκατοικία.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

 σε ΠΕΑ σε κτιριακή μονάδα με χρήση <κεντρο νυκτερινης διασκεδασης> δεν υπάρχει σύστημα ΖΝΧ και συνεπώς τοποθετώ το θεωρητικό συστημα.. Στα αποτελέσματα βλέπω ότι η κατανάλωση ΖΝΧ για την κτιριακή μονάδα μου, είναι η μισή σε σχέση με την κατανάλωση στο κτίριο αναφοράς.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν είναι λογικό αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Χρειάζεται να εκδόσω ενα ΠΕΑ σε ενα διαμέρισμα 80τμ, το οποιο διαθέτει μόνο 1 μικρό 9άρι a/c.

 

Αγορασα το προγραμμα της 4Μ. Πάω στο σύστημα θέρμανσης και στην επιλογή "Παρουσία συστήματος θερμανσης" έχει σαν πιθανές απαντήσεις: "Ναι, Οχι, Μερική κάλυψη φορτίων". 

 

Θα πρέπει να επιλέξω την μερική κάλυψη επειδή το a/c δεν καλύπτει όλο αυτο το σπίτι? 

 

Αν ναι, υπάρχει γενικά κάποιο κριτήριο για να ξέρω κάθε φορά τι θα επιλέξω? 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Το πρόγραμμα της 4μ δεν το γνωρίζω αλλά αυτό που ισχύει είναι ότι πρέπει να δηλώσεις τι χώρο καλύπτει το 9άρι και τα υπόλοιπους εν δυνάμει ψυχόμενους χώρους της ζώνης τους καλύπτεις με το θεωρητικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΕΧΩ AIRCONDITION INVERTER ME SEER 6,3 ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΑΜΠΕΛΑΚΙ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΕΕΡ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΩ Ή ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΕΕΡΕΣ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΒΑΛΩ 6.3/0.6=10.5?

 

Παρακαλώ μη γράφετε με κεφαλαία γράμματα.

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Το λογισμικό μου ζητά να βάλω θερμογέφυρες σε παλιό κτίριο.

Δε με αφήνει να κάνω εκτέλεση.

Έχει συμβεί και σε άλλους;

Πώς να το αντιμετωπίσω;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.