Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα, και συγγνώμη αν έχει μπει σε λάθος μέρος, απλά επειδή πρόκειται περί απορίας είπα να το γράψω εδώ.

 

Γνωρίζετε αν επιθεωρητής β' τάξης μπορεί να εκδώσει πέα σε τμήμα κτιρίου < 1.000 τμ αλλά με συστήματα ψύξης/θέρμανσης άνω των 400 KW;

 

Με άλλα λόγια ο περιορισμός των KW ισχύει μόνο για τις επιθεωρήσεις θέρμανσης/ψύξης;

 

Σας ευχαριστώ.

 

edit: ανέβασα ένα αρχείο με < 1.000 τμ αλλά >400 KW σε Ψ/Θ και προχωράει κανονικά ενώ με >1.000 τμ μου βγάζει ειδοποίηση για γ' τάξη.

 

Άρα καταλαβαίνω ότι για την β' ταξη υπάρχει περιορισμός ΜΟΝΟ ως προς τα τ.μ. της ζώνης και όχι προς τα KW σε Ψ/Θ. Αν μπορεί κάποιος συν/φος να επιβεβαιώσει θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 στο xml για πεα καταστήματος βάζω σενάριο να αντικατασταθούν οι λαμπτηρες με αλλους τυπου led και στα αποτελεσματα εκτος οτι μου μειωνει τις καταναλωσεις στο φωτισμο αλλαζουν (παραδόξως??) και οι καταναλώσεις στην θερμανση και στην ψύξη (αυξανονται για την ακρίβεια). Εχει τύχει σε κανέναν και σε τι μπορεί να οφείλεται??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και συγγνώμη αν έχει μπει σε λάθος μέρος, απλά επειδή πρόκειται περί απορίας είπα να το γράψω εδώ.

 

Γνωρίζετε αν επιθεωρητής β' τάξης μπορεί να εκδώσει πέα σε τμήμα κτιρίου

 

Με άλλα λόγια ο περιορισμός των KW ισχύει μόνο για τις επιθεωρήσεις θέρμανσης/ψύξης;

 

Σας ευχαριστώ.

 

edit: ανέβασα ένα αρχείο με 400 KW σε Ψ/Θ και προχωράει κανονικά ενώ με >1.000 τμ μου βγάζει ειδοποίηση για γ' τάξη.

 

Άρα καταλαβαίνω ότι για την β' ταξη υπάρχει περιορισμός ΜΟΝΟ ως προς τα τ.μ. της ζώνης και όχι προς τα KW σε Ψ/Θ. Αν μπορεί κάποιος συν/φος να επιβεβαιώσει θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ.

Nομίζω πως έχεις δίκιο.

Η τάξη του επιθεωρητή δίνει τα ανάλογα δικαιώματα επιθέωρησης ως προς την επιφάνεια της Θ.Ζ. και όχι ως προς την ισχύ των συστημάτων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά

Θα πρέπει να "ανεβάζει" τη θέρμανση, και να "κατεβάζει" την ψύξη

Για σκέψου λίγο γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό...

Νομίζω ότι είναι ακριβώς το αντίθετο (δεν σε διάβασα προσεκτικά.... λέγαμε το ίδιο πράγμα ... λάθος μου tetris ...)

 

Η θέρμανση αυξάνει, καθώς η ισχύς (των φωτιστικών) μειώνεται και επομένως τα εσωτερικά  κέρδη ελλατώνονται, οπότε και τα ψυκτικά φορτία (τα εσωτερικά κέρδη το καλοκαίρι είναι ψυκτικά φορτία) περιορίζονται.

 

Υ.Γ. Δεν λαμβάνει υπόψη την τεχνολογία των φωτιστικών.... μόνο την ισχύ

 

Αντιγράφω από ΤΟΤΕΕ

 

Για τα εσωτερικά κέρδη από ηλεκτροφωτισμό στους υπολογισμούς λαμβάνεται υπόψη η εγκατεστημένη ισχύς των φωτιστικών όπως αναφέρεται στην προηγούμενη παράγραφο 2.4.4., για όλες τις χρήσεις κτηρίων (τριτογενούς και οικιακού τομέα). Ιδιαίτερα για τα κτήρια κατοικιών ο συνυπολογισμός των εσωτερικών κερδών από ηλεκτροφωτισμό στα φορτία του κτηρίου γίνεται βάσει του συντελεστή ετεροχρονισμού (0,1), μέσω του οποίου αντιστοιχίζεται η πραγματική -κατά μέσο όρο- λειτουργία του φωτισμού στους χώρους κατοικίας κατά τη διάρκεια της λειτουργικής ημέρας. Η εγκατεστημένη ισχύς των φωτιστικών (πίνακας 2.4) λαμβάνεται η ίδια τόσο για τα το κτήριο αναφοράς όσο και για το υπό μελέτη/επιθεώρηση κτήριο.
Συνήθως στους υπολογισμούς χρησιμοποιείται μια μέση τιμή ισχύος ηλεκτροφωτισμού. Όμως η πραγματική εκλυόμενη θερμική ισχύς λόγω του ηλεκτροφωτισμού είναι συνάρτηση πολλών παραμέτρων και σε αναλυτικότερες και ακριβέστερες μελέτες, θα πρέπει να χρησιμοποιείται ως δεδομένο, η ισχύς που πραγματικά αντιστοιχεί στο σύστημα ηλεκτροφωτισμού

 

 

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 στο xml για πεα καταστήματος βάζω σενάριο να αντικατασταθούν οι λαμπτηρες με αλλους τυπου led και στα αποτελεσματα εκτος οτι μου μειωνει τις καταναλωσεις στο φωτισμο αλλαζουν (παραδόξως??) και οι καταναλώσεις στην θερμανση και στην ψύξη (αυξανονται για την ακρίβεια). Εχει τύχει σε κανέναν και σε τι μπορεί να οφείλεται??

 

 

Σωστά

Θα πρέπει να "ανεβάζει" τη θέρμανση, και να "κατεβάζει" την ψύξη

Για σκέψου λίγο γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό...

 

Να βοηθήσω κι εγώ εισάγοντας τον όρο "θερμικά κέρδη" ή αλλιώς "ψυκτικά φορτία"...

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιά κτίσματα προ του 1955 όταν εντοπίζετε αυθαίρετες προσθήκες σε επαφή με το κυρίως κτίσμα αλλά χωρίς εσωτερική πρόσβαση, με χρήσεις όπως π.χ. κουζίνα ή εξωτερικό WC πώς το αντιμετωπίζετε? Οι προσθήκες αυτές στην περίπτωση μου έγιναν κατά πάσα πιθανότητα προ του 1955 και ο ιδιοκτήτης δεν τις δηλώνει στο Ε9 ή στο μισθωτήριο.

Στην ενεργειακή επιθεώρηση αγνοώ το εν λόγω τμήμα λαμβάνοντας την επαφή ως μεσοτοιχία ή το ενσωματώνω στο περίγραμμα δημιουργώντας 2 θερμικές ζώνες με δεδομένο ότι δεν υπάρχει σύστημα θέρμανσης στην αυθαίρετη προσθήκη?

Θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας...Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.