Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Στη συνολική επιφάνεια περιλαμβάνονται ΟΛΟΙ οι χώροι του κτηρίου, βοηθητικοί (υπόγειο - επίπεδα κλιμακοστασίου) και κύριας χρήσης (διαμερίσματα)

 

Στην ωφέλιμη επιφάνεια (= πρώην θερμική ζώνη) περιλαμβάνονται ΜΟΝΟ οι χώροι διαμερισμάτων.

Τα αντίστοιχα στους όγκους.

 

(αυτά αν έχω καταλάβει σωστά την ερώτηση σου)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Έχω μπερδευτεί σχετικά με τον ορισμό της ωφέλιμης επιφάνειας.

 

Έχω ΠΕΑ σε ολόκληρη πολυκατοικία με υπόγειο.

 

Στην βοήθεια του προγράμματος αναφέρει πως κοινόχρηστοι χώροι δεν συμπεριλαμβάνονται στην ωφέλιμη επιφάνεια.

 

Για τον καθορισμό όμως των θερμικών ζωνών, επειδή οι κοινόχρηστοι χώροι (διάδρομοι, κλιμακοστάσιο) καταλαμβάνουν λιγότερο από το 10% του συνολικού όγκου της θερμικής ζώνης θα τους εντάξω στην ίδια θερμική ζώνη.

 

Έτσι όμως προκύπτει το οξύμωρο η ωφέλιμη επιφάνεια να είναι μικρότερη από την επιφάνεια της θερμικής ζώνης.

 

Δεν πρέπει η ωφέλιμη επιφάνεια να συμπίπτει με την συνολική επιφάνεια των θερμικών ζωνών;

 

Επίσης, μόλις διαπίστωσα ότι εάν δεν υπάρχει αντιστάθμιση στο σύστημα κεντρικής θέρμανσης κατατάσσεται στην κατηγορία Δ (τελευταία) παρά την ύπαρξη αυτονομίας ανά ιδιοκτησία. Χαντακώνεται δηλαδή η πλειοψηφία των εγκαταστάσεων. Σωστά καταλαβαίνω;

Και όσον αφορά το γεγονός ότι "χαντακωνεται" η αυτονομία, δεν είναι καθόλου παράλογο, αφού η αυτονομία χωρίς αντιστάθμιση είναι αρκετά ενεργοβόρα

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μόλις διαπίστωσα ότι εάν δεν υπάρχει αντιστάθμιση στο σύστημα κεντρικής θέρμανσης κατατάσσεται στην κατηγορία Δ (τελευταία) παρά την ύπαρξη αυτονομίας ανά ιδιοκτησία. Χαντακώνεται δηλαδή η πλειοψηφία των εγκαταστάσεων. Σωστά καταλαβαίνω; 

Ας χαντακωνεται, δεν ειναι δικο σου να σε νοιαζει.

Εχεις βαλει καποιο στοχο στην καταταξη?

Link to comment
Share on other sites

Ας χαντακωνεται, δεν ειναι δικο σου να σε νοιαζει.

Εχεις βαλει καποιο στοχο στην καταταξη?

 

Όχι, απλά διαπιστώνω ότι δεν γίνεται καμία διάκριση μεταξύ κεντρικής θέρμανσης και αυτονομίας ανά ιδιοκτησία, το οποίο προσωπικά δεν θεωρώ σωστό. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά διαπιστώνω ότι δεν γίνεται καμία διάκριση μεταξύ κεντρικής θέρμανσης και αυτονομίας ανά ιδιοκτησία, το οποίο προσωπικά δεν θεωρώ σωστό. 

 

Υπάρχει διάκριση, στην ισχύ του δικτύου διανομής.

Όταν δεν έχουμε αυτονομία η ισχύς PΔΔ είναι μεγαλύτερη.

 

Με αυτονομία: PΔΔ = (Pm x nsΚΘ x ng1 x ng2) x (Χιλιοστά Κλάδου)

Χωρίς αυτονομία: PΔΔ = (Pm x nsΚΘ x ng1 x ng2)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτονομία: PΔΔ = (Pm x nsΚΘ x ng1 x ng2) x (Χιλιοστά Κλάδου) /ν (κλάδων)

Χωρίς αυτονομία: PΔΔ = (Pm x nsΚΘ x ng1 x ng2) /ν (κλάδων)

 

Θεωρώ οτι επιμερίζοντας την θερμική ισχύ εξόδου με το σύνολο των κλάδων, είναι πιο σωστό.

Link to comment
Share on other sites

@dib:

Όταν έχουμε αυτονομίες ανά διαμέρισμα, υπάρχει η πιθανότητα οι κλάδοι να μην είναι ίδιοι μεταξύ τους. Άρα είναι πιο σωστό να επιμερίζουμε σύμφωνα με τα χιλιοστά του φορτίου που μεταφέρουν (από τον πίνακα κατανομής χιλιοστών) και όχι απλουστευτικά με τον αριθμό τους.

Αντιγράφω από τη βοήθεια του λογισμικού:

“Σε περίπτωση τμήματος κτηρίου (π.χ. διαμέρισμα) που καλύπτεται από έναν επιμέρους κλάδο του δικτύου διανομής, τότε ως θερμική ισχύς λαμβάνεται αυτή που μεταφέρει ο κλάδος ακόμα και αν καλύπτει μεγαλύτερο τμήμα κτηρίου από το εξεταζόμενο (π.χ. δύο ή τρία διαμερίσματα). Ο καταμερισμός της συνολικής θερμικής ισχύος ανά κλάδο γίνεται ποσοστιαία ανάλογα με τα χιλιοστά θέρμανσης ή εναλλακτικά με την επιφάνεια δαπέδου των χώρων που καλύπτει ο κλάδος προς τη συνολική θερμαινόμενη επιφάνεια του κτηρίου.”

 

Όταν τώρα δεν έχουμε αυτονομίες, δεν έχουμε και κλάδους. Ο λέβητας δουλεύει «μονοκόμματα» για όλη την πολυκατοικία, άρα δεν υφίσταται και επιμερισμός της ισχύος.

 

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους…

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή χρονιά

 

μου έχει τύχει να επιθεωρήσω ισόγεια κατοικία με υπόγειο η οποία έχει κεραμίδια στα 2/3 της στέγης. η πλάκα της οροφής είναι επίπεδη και απο πάνω υπάρχει κεκλιμένη στέγη με κεραμίδια ( υψους 0,5 μετρο στις ακρες και ανεβαινει στο 1,5μ)

οταν έκανα το πεα θεωρησατη στεγη με τα κεραμιδια σαν επιπλεον οροφο του κτιριου και μη θερμαινομενο χωρο.

Σωστα επραξα κατα τη γνωμη σας?

Το προβλημα ετσι ειναι οτι η επιφανεια βγαινει πανω απο 250τ.μ. (υπογειο-ισογειο-στεγη) και παει Β ταξης επιθεωρηση.... 

εγω ειμαι Α ταξης επιθεωρητης

Μπορω να κανω κατι αλλο?

 

https://i.imgur.com/jt1ZYb2.jpg

Edited by asxetos222
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά!

 

Μία σύντομη ερώτηση που δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί. Στον αριθμό εξωθύρων δίπλα από τις καμινάδες και τις θυρίδες εξαερισμού βάζουμε και τις πόρτες διαμερισμάτων που βλέπουν προς κλιμακοστάσιο ή πρέπει όπως λέει στη βοήθεια του προγράμματος να έρχεται σε επαφή με εξωτερικό περιβάλλον (άρα με εξωτερικό αέρα;; ;)

 

Ευχαριστώ

 

 

EDIT. Α και κάτι που ξέχασα πριν. Το 0,20 που προσθέτουμε στο U λόγω θερμογεφυρών ισχύει κανονικά και στα δομικά στοιχεία προς ΜΘΧ όπου έχουμε πάρει το μειωτικό συντελεστή; Δηλαδή το 0,25 θα γίνει 0,45; Η το αρχικό 0,5 πριν το διαιρέσω με το 2 θα γίνει 0,7 και άρα θα  πάρω τελική τιμή 0,35; Μάλλον το δεύτερο ε;

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή χρονιά

 

μου έχει τύχει να επιθεωρήσω ισόγεια κατοικία με υπόγειο η οποία έχει κεραμίδια στα 2/3 της στέγης. η πλάκα της οροφής είναι επίπεδη και απο πάνω υπάρχει κεκλιμένη στέγη με κεραμίδια ( υψους 0,5 μετρο στις ακρες και ανεβαινει στο 1,5μ)

οταν έκανα το πεα θεωρησατη στεγη με τα κεραμιδια σαν επιπλεον οροφο του κτιριου και μη θερμαινομενο χωρο.

Σωστα επραξα κατα τη γνωμη σας?

Το προβλημα ετσι ειναι οτι η επιφανεια βγαινει πανω απο 250τ.μ. (υπογειο-ισογειο-στεγη) και παει Β ταξης επιθεωρηση.... 

εγω ειμαι Α ταξης επιθεωρητης

Μπορω να κανω κατι αλλο?

 

https://i.imgur.com/jt1ZYb2.jpg

Αν ο κάτω από την στέγη χώρος δεν είναι επισκέψιμος (σοφίτα, αποθήκη κλπ), τότε δεν πρέπει να την εμβαδομετρήσεις ως επιπλέον όροφο. Φαίνεται από τα στοιχεία που αναφέρεις (ύψη) πως δεν είναι.

Αν είναι έτσι τα πράγματα, τότε αφαίρεσε τον επιπρόσθετο αυτό "όροφο" και υπολόγισε το U της στέγης αναλογικά με την κατασκευή της (2/3 κεραμίδα 1/3 πλάκα).

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.