Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Εγώ μέχρι στιγμής σε περιπτώσεις ΠΕΑ τμημάτων κτιρίων επέλεγα κτιριακή μονάδα και χρήση πολυκατοικία. Στον οδηγό διαπίστωσα και την περίπτωση 2 που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω ισόγειο κατάστημα εμβαδού 60 τ.μ.(ύψος 3μ.) με πατάρι εμβαδού 10 τ.μ.(ύψος 1,80μ.) (το πατάρι επικοινωνεί με το ισόγειο κατάστημα μέσω μια μεταλλικής σκάλας και χρησημοποιεται σαν αποθηκευτικός χώρος). Το κτίριο έχει οικοδομική άδεια το 1973. Δεν υπάρχουν συστηματα θερμανσης - ψυξης πουθενά, ενώ για φωτισμό έχει λαμπτηρες στο ισόγειο και 2 λαμπτηρες στο πατάρι. Πως θα το αντιμετωπίζατε για έκδοση ΠΕΑ, δηλαδή θα ορίζατε μία θερμική ζώνη (σαν κατάστημα) με συνολική επιφάνεια  60 τ.μ.- ωφέλιμη 60 τ.μ. - ψυχόμενη 60 τ.μ.- όγκο 60 τ.μ επί 4,80 μ.??Στον υπολογισμό του νωπού αέρα 60 επί 3,08 + 10 επί 2,6??Στον φωτισμό θα πρέπει να λάβω υπόψιν πέρα από το ισόγειο κατάστημα και το πατάρι (με τα αντίστοιχα τετραγωνικά) με στάθμη φωτισμού 100lx?? Θέρμανση - Ψύξη με θεωρητικά συστήματα τόσο για ισόγειο κατάστημα όσο και για πατάρι??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στην βοήθεια του λογισμικού γράφει τα εξής:

"Ωφέλιμη επιφάνεια (m2): Εισάγεται η μεικτή επιφάνεια δαπέδων των κλειστών στεγασμένων χώρων του κτηρίου που προορίζονται για την εξυπηρέτηση των αναγκών της κύριας χρήσης του, μετρούμενη βάσει εξωτερικών διαστάσεων. Στην ωφέλιμη επιφάνεια δεν προσμετρώνται οι ανεξάρτητοι βοηθητικοί χώροι, όπως χώροι αποθήκευσης, στάθμευσης και εγκατάστασης ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού του κτηρίου, η επιφάνεια των κοινόχρηστων κλιμακοστασίων και του ανελκυστήρα (όταν είναι μη θερμαινόμενοι χώροι), η επιφάνεια των αιθρίων και όλων των διαμπερών ανοιγμάτων ή οδεύσεων που λειτουργούν ως φωταγωγοί ή ως αγωγοί κυκλοφορίας του αέρα για τον κλιματισμό του κτηρίου."

Επειδή όμως αυτό το πατάρι είναι εξαρτημένο από το κατάστημα (μεταλλική σκάλα, αποθηκευτικός χώρος του καταστήματος) εγώ θα το συνυπολόγιζα στην ωφέλιμη επιφάνεια του καταστήματος.Το λέω όμως με επιφύλαξη.Θα βοηθούσε να απαντούσε κάποιος που έχει ξανασυναντήσει κάτι παρόμοιο ή και να υποβάλλεις ερώτημα στο buildingcert. Επειδή το εμβαδόν του παταριού είναι μεγαλύτερο του 10% του εμβαδού του καταστήματος (10% * 60 = 6 τ.μ. < 10 τ.μ.) δεν μπορεί να θεωρηθεί διαφορετική θερμική ζώνη αλλά θα ενσωματωθεί στην θερμική ζώνη του καταστήματος. Ως όγκο του καταστήματος θα έβαζα τον ολικό και στον φωτισμό θα συνυπολόγιζα τις απαιτήσεις του παταριού με δεδομένα αποθηκευτικού χωρου.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Στην βοήθεια του λογισμικού γράφει τα εξής:

"Ωφέλιμη επιφάνεια (m2): Εισάγεται η μεικτή επιφάνεια δαπέδων των κλειστών στεγασμένων χώρων του κτηρίου που προορίζονται για την εξυπηρέτηση των αναγκών της κύριας χρήσης του, μετρούμενη βάσει εξωτερικών διαστάσεων. Στην ωφέλιμη επιφάνεια δεν προσμετρώνται οι ανεξάρτητοι βοηθητικοί χώροι (απο εξωτερική είσοδο), όπως χώροι αποθήκευσης, στάθμευσης και εγκατάστασης ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού του κτηρίου, η επιφάνεια των κοινόχρηστων κλιμακοστασίων και του ανελκυστήρα (όταν είναι μη θερμαινόμενοι χώροι), η επιφάνεια των αιθρίων και όλων των διαμπερών ανοιγμάτων ή οδεύσεων που λειτουργούν ως φωταγωγοί ή ως αγωγοί κυκλοφορίας του αέρα για τον κλιματισμό του κτηρίου."

 

Επειδή όμως αυτό το πατάρι είναι εξαρτημένο από το κατάστημα (και αφού υποθέτω οτι επικοινωνεί με εσωτερική μεταλλική σκάλα, αποθηκευτικός χώρος του καταστήματος) εγώ θα το συνυπολόγιζα στην ωφέλιμη επιφάνεια του καταστήματος. Ναι πρέπει να το συνυπολογίσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχω ισόγειο κατάστημα εμβαδού 60 τ.μ.(ύψος 3μ.) με πατάρι εμβαδού 10 τ.μ.(ύψος 1,80μ.) (το πατάρι επικοινωνεί με το ισόγειο κατάστημα μέσω μια μεταλλικής σκάλας και χρησημοποιεται σαν αποθηκευτικός χώρος). Το κτίριο έχει οικοδομική άδεια το 1973. Δεν υπάρχουν συστηματα θερμανσης - ψυξης πουθενά, ενώ για φωτισμό έχει λαμπτηρες στο ισόγειο και 2 λαμπτηρες στο πατάρι. Πως θα το αντιμετωπίζατε για έκδοση ΠΕΑ, δηλαδή θα ορίζατε μία θερμική ζώνη (σαν κατάστημα) με συνολική επιφάνεια  60 τ.μ.- ωφέλιμη 60 τ.μ. - ψυχόμενη 60 τ.μ.- όγκο 60 τ.μ επί 4,80 μ.??Στον υπολογισμό του νωπού αέρα 60 επί 3,08 + 10 επί 2,6??Στον φωτισμό θα πρέπει να λάβω υπόψιν πέρα από το ισόγειο κατάστημα και το πατάρι (με τα αντίστοιχα τετραγωνικά) με στάθμη φωτισμού 100lx?? Θέρμανση - Ψύξη με θεωρητικά συστήματα τόσο για ισόγειο κατάστημα όσο και για πατάρι??

Ευχαριστώ.

Η ερώτηση ξεκινά από τα m2 της ζώνης και συμπαρασύρει όλα τα υπόλοιπα στην αντιμετώπιση. Μας έχει απασχολήσει πολύ στο παρελθόν εδώ.

  • Εάν συμπεριλάβεις τα m2 για το εσωτερικό πατάρι ουσιαστικά για τον ίδιο όγκο του καταστήματος "κοροιδεύεις" την κατάταξη καθώς αυξάνεις τα τ.μ. του παρονομαστή μειώνοντας την κατανάλωση ανά m2 άρα και την κατάταξη. Ο όγκος που μελετάς είναι ο ίδιος και ο αυτός που καλύπτεις από συστήματα θέρμανσης και ψύξης.
  • Αυτό το λέω γιατί εάν υπάρχει μόνο οριζόντιο στοιχείο που διαχωρίζει το πατάρι από το ισόγειο ουσιαστικά δεν υπάρχει διαχωρισμός ή τουλάχιστον ότι "δίνεις" μέσω συστημάτων θ-ψ στο ισόγειο σταδιακά μεταφέρεται και εκεί. (έχω δει αρκετά που από το πατάρι βλέπεις το ισόγειο). Σε περίπτωση που είναι κλειστό όμως εκεί πρόκειται για διαφορετικό όγκο με άλλες συνθήκες. Υπάρχει σαφής διαχωρισμός εκεί.
  • Κάποια πράγματα στο ΠΕΑ δεν αφορούν μόνο τα συστήματα θέρμανσης και ψύξης. Σε τριτογενή τομέα (όπως εδώ) αφορούν και την κάλυψη των συνθηκών φωτισμού. Εάν δεν υπήρχε το πατάρι θα είχε εγκαταστήσει σε αυτό το εμβαδόν φωτισμό (πχ οροφής) για τα m2 αυτά. Έχοντας όμως το πατάρι εγκαθιστά για τα ίδια m2 φωτισμό και κάτω από το πατάρι και στο πατάρι.

Με βάση αυτά εγώ θα έβαζα το πατάρι κυρίως για να προσδιορίσω τις συνθήκες φωτισμού πραγματικά στο ΠΕΑ καθώς εμείς εκεί που στοχεύουμε είναι να προσδιορίσουμε πραγματικά την κατανάλωση στο τμήμα ή στο κτίριο.

Πολεοδομικά είναι μια άλλη ιστορία που δε μας αφορά και στα ΠΕΑ όμως. πχ μπορεί να φτιάχτηκε παλιά, να είναι <=50% του καταστήματος κ.λπ.

ΥΓ: Εγώ βέβαια ξέρω λιγότερα από την αρμόδια υπηρεσία στην οποία μπορούμε να κάνουμε ερωτήματα. :mrgreen:

 

Επειδή το εμβαδόν του παταριού είναι μεγαλύτερο του 10% του εμβαδού του καταστήματος (10% * 60 = 6 τ.μ. < 10 τ.μ.) δεν μπορεί να θεωρηθεί διαφορετική θερμική ζώνη αλλά θα ενσωματωθεί στην θερμική ζώνη του καταστήματος.

Τον όγκο πρέπει να ελέγξεις για το 10%.

Το πατάρι έχει: (10x1.8)18m3 

Όλο έχει : [ 60 x ( 3+1.8 ) ] = 288m3 (αν το ισόγειο χωρίς το πατάρι εκτείνεται μέχρι το 4.8. Δεν το λέει)

18/288 = 0.065 = 6.25% <10% του συνολικού

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

@ dib: Ναι! Για το #5095 προφανέστατα θεωρώ απαράβατο όρο το πατάρι να είναι άμεσα και λειτουργικά εξαρτόμενο (π.χ. εσωτερική μεταλλική σκάλα) με το κατάστημα, ώστε να ενσωματωθεί στην ωφέλιμη επιφάνεια και τον ωφέλιμο όγκο.

@Sw0rdf1sh: Τί σκεφτόμουν?? :smile:  :smile: Ναι, ο έλεγχος γίνεται με το 10% του όγκου της θερμικής ζώνης του καταστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Σε κεντρικό λεβητοστάσιο οικοδομής, στην οποία επιθεωρώ ένα μικρό διαμέρισμα, βρήκα αυτό το ΦΕ του 2017

 

Ο συντηρητής συμπλήρωσε τα βασικά του στοιχεία αλλά όχι και τα στοιχεία της μέτρησης.

 

Προφορικά μου έδωσε απόδοση και πίεση αντλίας (89% και 10 bar αντίστοιχα)

 

Να το λάβω υπόψιν και να υπερδιαστασιολογήσω το λέβητα με αυτά τα δεδομένα ή να τον αγνοήσω τελείως?

 

Ονομαστική ισχύ έχει 116 kW ενώ βάσει του μπεκ του και της πίεσης αντλίας, μου βγάζει τοποθετούμενη 50 kW και μου επηρεάζει αισθητά το συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης.

 

Απόψεις?

post-47080-0-12093000-1518619332_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εγώ σήμερα είχα την ίδια περίπτωση με φύλλο ελέγχου σε κεντρικό Φ.Α. Και παίζει να είναι και μετά το 2013 οριακά..

 

Δυστυχώς (απ'οταν  αρχίσαμε να παρατηρούμε πιο προσεκτικά τα φύλλα ελέγχου λόγω ΚΕΝΑΚ (μπεκ, πιέσεις κλπ) βλέπω ότι είναι αρκετά συχνό να λείπουν δεδομένα που πριν δεν τους δίναμε σημασία.

 

Εγώ στην αντίστοιχη περίπτωση πηγα με το 116kw αλλά αυτό είναι απλή παραδοχή-αποφυγή. 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.