Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Να το λάβω υπόψιν και να υπερδιαστασιολογήσω το λέβητα με αυτά τα δεδομένα ή να τον αγνοήσω τελείως?

Καλύπτεσαι από την καταγραφή της απόδοσης του μπεκ από τον καυστηρατζή, και προχωράς με βάση αυτό. (άποψη μου...)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

εχω την εξής απορία: Σε ενεργειακή επιθεώρηση μονοκατοικιας που στον πρώτο όροφο ειναι ΘΧ με κύρια χρήση κατοικία και στο ισόγειο είναι ΜΘΧ και χρήση αποθήκη,βγάζω ΠΕΑ για ολο το κτήριο ή μονο για το διαμέρισμα?Ο πελάτης θέλει να ενοικιάσει μόνο το σπίτι και όχι την αποθήκη.Εαν ηθελετε να το ενοιάσει όλο θα άλλάζε κάτι?

 

Προσπαθησα να βρω κάποιο τηλ. στο υπεκα να ρωτήσω αλλα δεν βρήκα.Αν έχει κάποιος θα με βοηθούσε αν μου το έλεγε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε κεντρικό λεβητοστάσιο οικοδομής, στην οποία επιθεωρώ ένα μικρό διαμέρισμα, βρήκα αυτό το ΦΕ του 2017

 

Ο συντηρητής συμπλήρωσε τα βασικά του στοιχεία αλλά όχι και τα στοιχεία της μέτρησης.

 

Προφορικά μου έδωσε απόδοση και πίεση αντλίας (89% και 10 bar αντίστοιχα)

 

Να το λάβω υπόψιν και να υπερδιαστασιολογήσω το λέβητα με αυτά τα δεδομένα ή να τον αγνοήσω τελείως?

 

Ονομαστική ισχύ έχει 116 kW ενώ βάσει του μπεκ του και της πίεσης αντλίας, μου βγάζει τοποθετούμενη 50 kW και μου επηρεάζει αισθητά το συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης.

 

Απόψεις?

 

 

Αν λεεί 2 gph παροχή μπεκ (δεν διακρίνω καλά στην φώτο) τότε:

 

2gph  x 3,785 = 7,57 lt/h στα 7 bar.

Στα 10 bar είναι 7,57 x (10/7)1/2= 9,05 lt/h στα 10bar και με ειδικό βάρος πετρελαίου 0.85Kg/lt  είναι 7.69 Kg/h και ΚΘΔ πετρελαίου σύμφωνα με ΤΟΤΕΕ είναι 11.92 KWh/Kg και β.α. = 0.89

Άρα: Pm= 7.69 x 11.92 0.89 = 81.58 KW

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Έχω να εκδοσω ΠΕΑ σε γραφείο που βρίσκεται σε τέτοιο κτήριο. Μια φάτσα έχει όλη κι όλη. Όλη γυάλινη. Στο μισό ύψος έχει κτισμένο τοίχο (γυψοσανιδας) πίσω από τη γυάλινη πρόσοψη.
Το γραφείο μου είναι στο παράθυρο που άφησα με ανακλιση, το ύψος του ορόφου είναι αυτό και το από κάτω παράθυρο (σταθερό) το οποίο από πίσω έχει τοίχο γυψοσανιδας. Θερμικά κέρδη 0, gw=0 αντίστοιχα.
Το U της επιφάνειας αυτής που εχει τον τοίχο από πίσω θα το λάβω ως κούφωμα ή ως τοίχο από τη μελέτη θερμομόνωσης;
Απόψεις;

post-47080-0-69306200-1518700002_thumb.jpg

post-47080-0-32307200-1518700023_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν λεεί 2 gph παροχή μπεκ (δεν διακρίνω καλά στην φώτο) τότε:

 

2gph  x 3,785 = 7,57 lt/h στα 7 bar.

Στα 10 bar είναι 7,57 x (10/7)1/2= 9,05 lt/h στα 10bar και με ειδικό βάρος πετρελαίου 0.85Kg/lt  είναι 7.69 Kg/h και ΚΘΔ πετρελαίου σύμφωνα με ΤΟΤΕΕ είναι 11.92 KWh/Kg και β.α. = 0.89

Άρα: Pm= 7.69 x 11.92 0.89 = 81.58 KW

1.25 λεει αλλα επειδη πιεση αντλιας και αποδοση ειχα μονο προφορικα, δεν τα χρησιμοποιησα και πηγα με ανυπαρξια φυλλου ελεγχου

Ετσι κι αλλιως ο πελατης μου να συνδεθει στο φυσικο αεριο ηθελε οποτε εντος διμηνου το ΠΕΑ αχρηστο θα του ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Έχω να εκδοσω ΠΕΑ σε γραφείο που βρίσκεται σε τέτοιο κτήριο. Μια φάτσα έχει όλη κι όλη. Όλη γυάλινη. Στο μισό ύψος έχει κτισμένο τοίχο (γυψοσανιδας) πίσω από τη γυάλινη πρόσοψη.

Το γραφείο μου είναι στο παράθυρο που άφησα με ανακλιση, το ύψος του ορόφου είναι αυτό και το από κάτω παράθυρο (σταθερό) το οποίο από πίσω έχει τοίχο γυψοσανιδας. Θερμικά κέρδη 0, gw=0 αντίστοιχα.

Το U της επιφάνειας αυτής που εχει τον τοίχο από πίσω θα το λάβω ως κούφωμα ή ως τοίχο από τη μελέτη θερμομόνωσης;9

Απόψεις;

Οτι εχει γυψοσανιδα απο πισω θα το βαζα στα αδιαφανη αλλα θα το υπολογιζα αναλυτικα.

Το αλλο στα διαφανη. Αλλα εδω ειναι σαν περιπτωση πετασματος με χαρακτηριστικο τμημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Έχω να εκδοσω ΠΕΑ σε γραφείο που βρίσκεται σε τέτοιο κτήριο. Μια φάτσα έχει όλη κι όλη. Όλη γυάλινη. Στο μισό ύψος έχει κτισμένο τοίχο (γυψοσανιδας) πίσω από τη γυάλινη πρόσοψη.

Το γραφείο μου είναι στο παράθυρο που άφησα με ανακλιση, το ύψος του ορόφου είναι αυτό και το από κάτω παράθυρο (σταθερό) το οποίο από πίσω έχει τοίχο γυψοσανιδας. Θερμικά κέρδη 0, gw=0 αντίστοιχα.

Το U της επιφάνειας αυτής που εχει τον τοίχο από πίσω θα το λάβω ως κούφωμα ή ως τοίχο από τη μελέτη θερμομόνωσης;

Απόψεις;

 

Εγώ θεωρώ ότι πρέπει να λάβεις ως κέλυφος το υαλοπέτασμα. Όλα τα υπόλοιπα δομικά στοιχεία βρίσκονται εντος του υαλοπετάσματος και δέχονται την ηλιακή ακτινοβολία που περνάει από αυτό, την συσσωρεύουν σαν θερμότητα και την αποδίδουν στο χώρο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε διαμερισμα κατοπιν αυτοψιας που διενεργησα  διαπιστωσα οτι υπαρχουν για τηνθερμανση του χωρου(90τ.μ.) δυο 18 αρια κλιματιστικα και ενα 12 αρι ,αυτα τα περναω σαν συστημα θερμανσης και το υπολοιπομενο το βαζω θεωρητικο συστημα ή σαν θερμανση παιρνω θεωρητικο συστημα;ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις τα κλιματιστικά συνάδελφε και τα υπόλοιπα τ.μ. τα βαζεις με θεωρητικό.

 

Εγώ μια άσχετη με αυτό ερώτηση κύριοι:

 

Διώροφη κατοικία με πλήρη εσωτερική επικοινωνία και εσωτερικές σκάλες αλλά 3 εξωτερικές εισόδους (δύο στο ισόγειο και μία στον όροφο με εξωτερική σκάλα) το βάζουμε χρήση "πολυκατοικία¨ή "μονοκατοικία"; Μιλάμε για μια ιδιοκτήσία και κλασικά, πάνω Υ/Δ κάτω σαλόνι κλπ κλπ.

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.