Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω κάποιες απορίες για ένα ΠΕΑ σε διαμέρισμα με άδεια του 2009. Αυτό το διαμέρισμα βρίσκεται σε πολυκατοικία με κεντρικό λέβητα και θεωρητικα...αυτονομία θέρμανσης σε όλα τα διαμερίσματα. Ωστόσο εγώ είδα ότι ο λέβητας δεν έχει συνδεθεί ακόμα με το διαμέρισμα που μετράω. Το διαμέρισμα αυτό κατοικείται από το 2011 και δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ το λέβητα καθως όλα τα υπόλοιπα διαμερίσματα ήταν ακατοίκητα και τέλος πάντων δεν έκαναν ποτέ τις τελικές εγκαταστάσεις...Οπότε εγώ είδα 2 σπλιτάκια και ένα ενεργειακό τζάκι.

Αυτά καλύπτουν όλο το διαμέρισμα επαρκώς , άρα αυτά βάζω μόνο σωστά?

Συμπληρώνω και άλλη μία απορία μου...όλα αυτά πάνε καταταξη στην κατηγορία ελέγχου αυτοματισμών Γ, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

 

ata: το μυαλό μου στριφογυρίζει στο να δηλωθεί 0 η ισχύς της σόμπας νερού αλλά ψάχνομαι να στο τεκμηριώσω και δεν το έχω βρει ακόμη...Την γκούγκλαρες την σόμπα? :smile:  :smile: αλλά θα μου πεις δεν έχεις ούτε μοντέλο...

Μήπως να ανεβασεις καμιά φωτογραφία μήπως κάποιος συνάδελφος έχει κάποια γνώμη/γνώση παραπάνω?

 

Ψάχνω να βρω κάποια αναφορά.. στις ΤΟΤΕΕ αναφέρει περίπτωση που δεν έχουμε στοιχεία για το β.α. πχ εκτός του 50% θα μπορούσα να θεωρήσω και λέβητα βιομάζας (στη ουσία η σόμπα νερού λέβητας βιομάζας είναι για εμένα)  και να πάω με τις τιμές του 4.2β και 4.2γ για λέβητες βιομάζας χωρίς στοιχεία. Κάπου πάνω από 60% βγαίνει. Κουβέντα όμως τι κάνουμε με την ισχύ.. 

Link to comment
Share on other sites

[quote name="pirsogiannis" post="959842"

Pirsogiannis η απλοποιητικη μεθοδος του u/2 δεν ισχυει μονο για πολυκατοικια?

Νομιζω πως στην περιπτωση του χρηστη lenaki που αφορα μονοκατοικια δεν μπορει να την χρησιμοποιησει,η μηπως κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενδοιασμούς στη μονοκατοικία ως τμήμα κτιρίου.

Εάν έχει διαμερίσματα το ισόγειο οκ. Τμήμα κτιρίου δεδομένο.

Εάν έχει ΜΘΧ το ισόγειο ή το υπόγειο; Δεδομένο το "κτίριο" (και αναγκαστική περιγραφή και του ΜΘΧ) ή ελευθερία και για τμήμα κτιρίου (χωρίς περιγραφή ΜΘΧ και θεώρηση);

 

ΥΓ: Η περίπτωση του μπαζώματος (που νοείται και αυτό ως ΜΘΧ).

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Εάν είδες σώματα, δίκτυο και λέβητα πρέπει να τον βάλεις. Το σύστημα υπάρχει.

 

Για split υπάρχει έλεγχος του φορτίου σε inverter. Ο έλεγχος είναι σε επίπεδο δωματίου αν έχει παντού. Αντιστάθμιση με την εξ. θερμοκρασία όμως δεν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην υπάρξει μπέρδεμα:

 

Σε αυτό που ρωτάει ο Roukat στο #5172:

Άποψη μου είναι πως τείνω να συμφωνήσω με τον swordfish. Εάν υπάρχει λέβητας, δίκτυο διανομής, σώματα τοποθετημένα στο διαμερισμα , πρέπει να δηλωθεί ο λέβητας πετρελαίου ως κεντρικό σύστημα θέρμανσης. Τι εννοείς όταν λες ότι "είδα ότι ο λέβητας δεν έχει συνδεθεί ακόμα με το διαμέρισμα που μετράω."? Εφόσον δεν υπάρχουν όλα  όσα ζητάει η ΚΑΤ Γ στην σελ 48763 πας ΚΑΤ Δ.  Εν προκειμένω υπάρχει αντισταθμιση? Αν όχι , πας Δ.

 

Σε αυτό που ρώτησε ο lenaki85: Λέει ότι είναι μια μονοκατοικία με ισόγειο και όροφο που θερμαίνονται, και το υπόγειο είναι βοηθητικός μθχ.Από ΤΟΤΕΕ2 σελ 48839, για επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με μθχ, υπάρχει η δυνατότητα για το δομικό στοιχείο που ερχεται σε επαφη με μθχ να ληφθεί υπόψη μειωτικός b=0.50. Γι'αυτό είπα το δάπεδο του ισογειου με U=2/2=1.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενδοιασμούς στη μονοκατοικία ως τμήμα κτιρίου.

 

 

Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο, αλλά όταν δούλευα το ΚΕΝΑΚ της 4Μ ακόμα και να περιέγραφα τον ΜΘΧ από τη στιγμή που έβαζα τμήμα κτιρίου έπαιρνε τον μεοωτικό συντελεστή 0,5

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντήσεις σας! Δεν είμαι μηχανολόγος, ωστόσο ρώτησα τον κατασκευαστή της πολυκατοικίας και μου είπε ότι το διαμέρισμα δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το λέβητα, όχι γιατί δεν έχουν βάλει πετρέλαιο αλλά γιατί χρειάζονται κάποιες μετατροπές στην εγκατάσταση ώστε να συνδεθεί...άρα τι λέβητα να βάλω? Τι φύλλο ελέγχου λέβητα να ζητήσω? Όταν και εφόσον συνδεθεί η εγκατάσταση τότε οκ. ΤΏΡΑ εγώ βλέπω αυτά που σας είπα...Άλλωστε θεωρώ ότι δεν είναι το ίδιο με μία πολυκατοικία που κατ επιλογή δεν χρησιμοποιεί το λέβητα...Το θέμα είναι ότι με σπλιτάκια και ενεργειακό τζάκι είμαι κατηγορία αυτοματισμών Γ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.