Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Συνεχίζω εδώ για να μην χαλάμε τις υπόλοιπες ενότητες:

 

"" Όταν βάζεις split νέας τεχνολογίας, και το κτίριο δεν έχει θέρμανση, τί δηλώνεις στα συστήματα θέρμανσης ? Επίσης στις μονάδες split τι συμπληρώνουμε στο δίκτυο διανομής , στις τερματικές μονάδες και στις βοηθητικές? Εγώ μέχρι στιγμής συμπληρώνω απλά του θεωρητικού συστήματος σε αυτά τα πεδία. "

 

Να γίνω πιο σαφής, οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

1)  Έχουμε μια κατοικία που έχει μονάδες split για ψύξη και για θέρμανση , τι αναγράφουμε στο πεδίο της θέρμανσης σε αυτήν την περίπτωση? ( σελίδα 48705 των τεχνικών οδηγιών η παράγραφος 3 αναφέρει ότι βάζουμε SCOP=3.2 , SCOP και COP πως συνδέονται όμως ? )

 

2) Γενικά στις τοπικές Α.Θ. τι συμπληρώνετε στα πεδία  δίκτυο διανομής - τερματικές μονάδες - βοηθητικές μονάδες ??

 

Επίσης, σε οικία με μόνη θέρμανση το κλασσικό τζάκι, βάζουμε μονάδα παραγωγής άλλου τυπου - βιομάζα - ισχύς 0 - β.απ. 0.25 ? και στα υπόλοιπα κάτω άσσους?

Edited by silverhawk
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

silverhawk η παράγραφος που αναφέρεις από την 48705, αναφέρεται στο κτίριο αναφοράς. Εσύ θα συμπληρώσεις την ισχυ και την απόδοση της δικής σου τοπικής α.θ. , σελ 48710 και μετά, αναλόγως αν είναι αθ αέρα ή νερού.Εάν δεν έχεις στοιχεία από ταμπελάκι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τυπικές τιμές που δίνει η τοτεε.

Οι τοπικές α.θ. έχουν τοπικό δίκτυο διανομής με β.α. = 1, δεν έχουν βοηθητικές μονάδες, και για τον β.α. των τερματικών μονάδων βλέπε σελ 48729 έως 48732 για θέρμανση και ψύξη.

Για το τζάκι όπως τα λες για ισχύ , βαθμό απόδοσης και βιομάζα, με β.α. δικτύου διανομής =1 , β.α. τερματικών από πίνακα 4.12 και βοηθητικα συστήματα δεν έχει.

Ωστόσο ένα κλασσικό τζάκι καλύπτει θερμικά max κάποια μ2 (νομίζω 30 το λέει η τοτεε1) για τα υπόλοιπα θα βάλεις το σύστημα θέρμανσης του κτιρίου αναφοράς και στους μήνες θα βάλεις σταθμισμένο συντελεστή ανάλογα με το πόσα μ2 κάλυπτει το τζάκι και πόσα το θεωρητικό σύστημα.

 

Συνεχίζοντας την συζητηση από χτες:

@swordfish και @ dib: δηλαδή για μονοκατοικία με ισόγειο θ.χ.  και υπόγειο μθχ, θεωρείτε ότι το δάπεδο ισογείου που είναι η διαχωριστική δεν δηλώνεται με U = 2 / 2 =1 αλλά με U=2 ?Και τα όσα αναφέρει η σελ 48839 της τοτεε2 για μειωτικό b=0.5?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Σε μονοκατοικία με υπόγειο ΜΘΧ πρέπει να περιγράψεις τον ΜΘΧ και να ορίσεις το δάπεδό σου ως διαχωριστική επιφάνεια σε επαφή με αυτόν τον ΜΘΧ. Επομένως βάζεις u=2 και το λογισμικό υπολογίζει μόνο του τον μειωτικό συντελεστή b από τα στοιχεία του ΜΘΧ (επιφάνειες, κουφώματα, αερισμός).

 

Αν υπάρχει και κάποιο κατάστημα για παράδειγμα οπότε μιλάμε για μονοκατοικία αλλά τμήμα κτιρίου εγώ λαμβάνω το b=0.5, δηλαδή U 2/2 =1 και δεν ασχολούμαι με την περιγραφή του ΜΘΧ ούτε ορίζω διαχωριστική επιφάνεια. Αυτό όμως είναι θέμα ερμηνείας της ΤΟΤΕΕ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι σημερα ετσι το κανω και γω οπως λεει ο ata.

Το απλο ερωτημα ειναι αν μπορεις να βγαλεις στη χρηση μονοκατοικιας τμημα κτιριου οταν υπαρχει μθχ.

 

Αν μπορεις τη θεωρηση μπορεις να την κανεις. Σε τμημα σε επαφη με μθχ εχεις δικαιωμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έκανα την βλακεία. Έκανα οριστική υποβολή σε πιστοποιητικό για Εξιικονομώ και μάλλον από τυπογραφικό είχα στην άδεια 1978 αντί για 1979. Ανάκληση λέτε;

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

Σε μονοκατοικια, με λεβητα πετρελαιου (χωρις φυλλο ελεγχου-συντηρησης), θα βάλω κλιματιστικα . Στο σεναριο, μπορω να αφαιρεσω τον λεβητα και να βαλω οτι θερμαινεται μονο απο κλιματιστικα; Ετσι κι αλλιως, θα το καταργησουν το πετρέλαιο...οντως δε θα το χρησιμοποιουν.

 

Στο σεναριο προκυπτουν τα εξης:

ΠΡΩΤΟΓΕΝΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

ΚΤΙΡΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ 118

ΥΠΑΡΧΟΝ 558

ΣΕΝΑΡΙΟ 198

 

 

Στέκει; Η κατι δε κανω καλα; COP εβαλα 4,2

Edited by Raniak20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Raniak20 εγώ θα σου πρότεινα να μην βάλεις στο σενάριό σου ότι θερμαίνεται μόνο από κλιματιστικά, άσε τη θέρμανση ως έχει και βάλε τα κλιματιστικά στην ψύξη μόνο, θα σου ανεβάσει σίγουρα το κτίριο...αυτό νομίζω ότι είναι το πιο σωστό...κότσαρε κι έναν ηλιακό αν δεν έχει και είσαι κομπλέ.

 

όσο για την δική μου περίπτωση...επειδή έχω βάλει κατηγορία αυτοματισμών Γ με τα δύο σπλιτάκια και το ενεργειακό τζάκι, θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποια συμβουλή επ αυτού? Είναι σωστό, λάθος, τι πρέπει να προσέξω συγκεκριμένα?

Link to comment
Share on other sites

@Roukat

 

Πιάνω το -40% που θέλω. Δεν είναι εκεί το θέμα. Απλά, ήθελα να ξέρω πως είν';ι σωστό να το περνάμε και αν αυτό το αποτέλεσμα είναι λογικό. Εμένα μου φαίνεται παράλογο πάντως....μήπως κάτι δε παιρνω σωστά; Η αλήθεια είναι ότι έχω SCOP 4.2 και το έχω περάσει για COP.

 

Κι εγώ Γ έβαλα στον αυτοματισμό. Αυτό είναι το σωστό νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.