Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Εχει δίκιο ο zxgr.

Σ' εμένα έχουν φυτρώσει κλαδιά μετά από κάτι τέτοιες επιθεωρήσεις :)

Θα έπρεπε να υπάρχει πρόταση για γκρέμισμα και ξαναχτίσιμο.

 

Ενα είναι το κούφωμα αφού είναι ανοιγόμενο.

Και δύο να έβαζες δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

Στα τμ του εξοικονομώ θα σου έβγαιναν τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα περί U δώματος.

Από το απόγευμα που διαπίστωσα ότι δε μου βγαίνει το 40% μείωση στην ενεργ. κατανάλωση και άρα δεν πιάνω το στόχο για το διαμέρισμα στο οποίο έχω κάνει επιθεώρηση και θέλει να μπει στο εξοικονομώ, προσπαθώ συνεχώς να σκεφτώ αν κάπου έχω κάνει λάθος. Όλα μου φαίνονται ΟΚ αλλά έχω αμφιβολίες για το U του δώματος, το οποίο παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στις απώλειες θερμότητας καθώς έχω 116τ.μ. σε επαφή με αέρα.

Η πολυκατοικία είναι του 1961 και δεν έχω ξυλότυπους ή οτιδήποτε άλλο πλην μιας κάτοψης. Πήρα d πλάκας 12εκ. και προφανώς θα είχε και κάποιο μπετόν ρύσεων; Ελαφρομπετόν; Υπήρχε τότε αφρομπετόν; Με πάχος 6εκ; Πρόσφατα, έβαλαν πάνω από αυτά, απ'ό,τι έμαθα μέσω χαλασμένου τηλεφώνου από το διαχειριστή, 2 «σταυρωτά» υαλοϋφάσματα (συνολικό πάχος 3 χιλιοστά; ), μετά 6 στρώσεις ασφαλτικό γαλάκτωμα (τί πάχος να έχουν οι 6 στρώσεις μαζί; ) και 1 στρώση αλουμίνιο. Προφανώς όλα αυτά έγιναν για στεγάνωση της ταράτσας.

Χρησιμοποιώντας το ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ αρχείο xls που έχω κατεβάσει από εδώ για τον υπολογισμό των U, μου βγάζει ένα U της τάξης του 1,35. Έβαλα για τις ρύσεις «Κισηρόδεμα, ελαφροσκυρόδεμα 800 kg/m3» 0,06μ, και για το ασφαλτικό γαλάκτωμα «Επίστρωση χυτής ασφάλτου» πάχους 0,01μ. Μήπως έχω βάλει μεγάλα πάχη σε κάποιες στρώσεις; 

Συγγνώμη αν είναι χαζή η ερώτηση αλλά είναι τώρα 5 μέρες που ασχολούμαι συνεχώς με 2 τέτοιες ιστορίες σχετικά με το Εξοικονομώ και έχω λαλήσει. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είναι στα σενάρια η θερμομόνωση δώματος στο αμόνωτο δώμα γιατί αλλιώς το 40% θα σου έβγαινε με τις μπάντες.

Επειδή το 40% αφορά ποσοστό της ενεργειακής βελτίωσης μέσω επεμβάσεων προς την κατανάλωση του κτιρίου αναφοράς

πολύ μικρό ρόλο παίζει το U που έχει το δώμα.

Είτε U=3,05 είτε 1,35

αν δεν κάνεις επέμβαση να το αλλάξεις δεν θα καταφέρεις να το κουνήσεις πέρα από ένα ποσοστό 1 με 3%.

Αν έχω καταλάβει καλά και ισχύουν τα παραπάνω

μην ταλαιπωρήσε άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συγγνώμη, ξέχασα να το διευκρινίσω αυτό.

Η ιδιοκτήτρια ήθελε μόνο αλλαγή στα κουφώματα (έχει 10 το διαμέρισμα, όλα ξύλινα και αρχαία), έναν ηλιακό και τέντες. Τα άλλαξα όλα αυτά, άλλαξα και την εισροή αέρα (έβγαινε 232 με τα ξύλινα και τώρα βγαίνει.. 10) και πέτυχα ένα 30%. Και προσπαθώ να δω αν γίνεται να την φτάσω στο 40% ΧΩΡΙΣ μόνωση, διότι δεν μπορεί να πάρει δάνειο (δεν έχει καν εγγυητή) και δε θέλει να ξοδέψει πάρα πολλά.

Κι επειδή η μεγάλη σπατάλη ενέργειας γίνεται λόγω του δώματος, σκέφτομαι μήπως το 320 της συνολικής ενεργειακής κατανάλωσης καταφέρω  να το μειώσω, έτσι ώστε η μείωση των 100kWh/m² που έχω πετύχει να αποτελεί μεγαλύτερο ποσοστό από το 30% που είναι τώρα.

Γι'αυτόν το λόγο ρωτάω για το U του δώματος. Αυτό το αποτέλεσμα το έχω πετύχει με ένα U γύρω στο 1,9 που πήρα από το ίδιο excel, αλλά είχα βάλει μικρότερο πάχος στο μπετόν ρύσεων και δεν έβαλα και το σοβά. 

 

ΕΝΤΙΤ: Είδα ότι ακόμα και στο 1,35 να το βάλω, φτάνω μέχρι το 34%. Ένας μηχανολόγος μου είπε μήπως βάλω 2 κλιματιστικά καινούρια inverter ώστε να έχει αυτοματισμούς Β αντί για Δ στην ψύξη, απλά έχει ήδη 4 κλιματιστικά στο διαμέρισμα 12άρια. Αλλά μπροστά στο έξοδο μια μόνωσης ταράτσας ή εξωτερικής τοίχων (που δεν ξέρω καν αν γίνεται σε τμήμα δώματος χωρίς να το θέλουν και οι υπόλοιποι - μοιράζεται το δώμα με άλλα 3 διαμερίσματα - και στους τοίχους δε θέλει συναίνεση; Και φυσικά ΕΕΜΚ; ) είναι πολύ μικρό το να βάλει 2 κλιματιστικά.

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

θα προσθετα μαλιστα οτι καλυτερα να βαλει 3,05 και να αυξησει την καταναλωση ωστε να αυξηθει και η εξοικονομηση των αλλων επεμβασεων

ακυρο καμια διαφορα 

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

τζαμπα παιδευεσαι έτσι? στο είπε ο hkamp, αφου δεν έχεις επεμβαση δεν έχει σημασια. Δεν θα φτασεις ποτε το 40%

 

Κλιματιστικα έχεις? αν δεν έχεις τίποτα και είσαι στο SEER=1.7 κατι κανεις από εκει, ως φθηνη λύση

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Κλιματιστικά έχω ήδη 4 των 3,5KW έκαστο.

Μισό λεπτάκι... Το κτίριο αναφοράς μου καταναλώνει ενέργεια 110kWh/m². Το κτίριο στην τωρινή κατάσταση 294, ενώ με τις παρεμβάσεις που έχω κάνει 193. Εγώ υπολόγιζα την εξοικονόμηση ενέργειας ως 294 - 193 = 101/294 = 34%. Αν μιλάμε για το 40% της κατανάλωσης του ΚΑ έχουμε 0,4 Χ 110 = 44kWh/m² και 101 οπωσδήποτε > 44. 

Μήπως έχω πιάσει το στόχο και χτυπιέμαι άδικα; Ή μήπως απλά το καταλαβαίνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Άρα το έχω ήδη πετύχει και κάθομαι από χτες το απόγευμα και δεν έχω φτιαξει το χαρτί των παρεμβάσεων να το ανεβάσω να ξεμπερδεύω;

Θα τρελαθώ... Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.