Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

τζαμπα παιδευεσαι!!

Αλλά μονο με κουφώματα εξοικονόμηση 92%.??????

 

Είναι 10 κουφώματα ξύλινα και από το 4 πάνε σε U < 2... Χώρια την εισροή του αέρα που έχει τεράστια διαφορά.

Είναι γωνιακό κι έχει 4 μπαλκονόπορτες και 6 παράθυρα. Επίσης βάζω και ηλιακό οπότε στο ΖΝΧ έχει μεγάλη διαφορά.

Τα 44kWh/m² δεν είναι τόσο μεγάλο νούμερο. 

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

Σε νηπιαγωγείο η ψύξη είναι κλειδωμένη στο 0 σε όλους τους μήνες.

Λογικά επειδή δεν λειτουργούν τους συγκεκριμένους μήνες  Ιούν.-Σεπτ.

Παρόλα αυτά όταν πάω να κάνω εκτέλεση στο πρόγραμμα μου βγάζει

 

Warnings για Υπάρχον Κτίριο
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Αθροισμα μηνιαίου βαθμού κάλυψης <> 1 του συστήματος παραγωγής ψύξης στη ζώνη 1 στο Υπάρχον Κτίριο

Συνολικά warnings για Υπάρχον Κτίριο = 1

Link to comment
Share on other sites

Είναι 10 κουφώματα ξύλινα και από το 4 πάνε σε U < 2... Χώρια την εισροή του αέρα που έχει τεράστια διαφορά.

Είναι γωνιακό κι έχει 4 μπαλκονόπορτες και 6 παράθυρα. Επίσης βάζω και ηλιακό οπότε στο ΖΝΧ έχει μεγάλη διαφορά.

Τα 44kWh/m² δεν είναι τόσο μεγάλο νούμερο.

Μαλλον η τοποθετηση ηλιακου κανει ολη τη δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα (εύκολης) επιστροφής των 100 ευρώ του «2246 ("Ανανέωση Εγγραφής Ενεργειακού Επιθεωρητή")»; Κοροϊδία ότι το πήρα στην αρχή του χρόνου για ένα πιστοποιητικό και τώρα απαιτεί και έξτρα παράβολο.

Δεν προέβλεψαν αυτή την αδικία; Αλλά τί ζητάω ε; Σε αυτή τη χώρα ο νόμος αλλάζει κάθε 10 μέρες και πρέπει να γίνουμε όλοι συμβολαιογράφοι για να παρακολουθούμε το τι γίνεται.

Αν και εδώ είναι στεγνή αδικία διότι ακόμα και αν ξέρεις τι γίνεται, το πιστοποιητικό μπορεί να απαιτηθεί νωρίτερα στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Ήθελα να ρωτήσω εαν για το κτίριο των φωτογραφιών θεωρείτε ότι πρέπει να γίνει ΠΕΑ. Πρόκειται για πώληση. Το κτίριο είναι κατασκευής του 1930 περίπου. Το μεγαλύτερο ποσοστό των διαφανών επιφανειών είναι κατεστραμμένο (σπασμένα τζάμια και κουφώματα). Αντίστοιχη κατάσταση υπάρχει με τις αδιαφανείς (τοιχοποιία όπου λείπουν επιχρίσματα, τούβλα κλπ., στέγη με ασαφή όρια καθώς τμήμα της ξύλινης οροφής έχει καταρρεύσει κλπ.).

Ποια είναι η άποψη σας;

 

 

IMG_20180324_115257.jpg

IMG_20180324_095316.jpg

IMG_20180324_103436.jpg

IMG_20180324_114551.jpg

IMG_20180324_095324.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν μπορείς να κάνεις ΠΕΑ αφού δεν υφίσταται κέλυφος. Αν το πεις στον συμβολαιογράφο βέβαια δεν θα το κατανοήσει. Σε ανάλογη περίπτωση που μου χε τύχει, ο ιδιοκτήτης πήγε σε άλλο μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

Εκανα την πρώτη μου ενεργειακή επιθεώρηση σε κτίριο του 1998 και μου βγήκε κατηγορία Β. 

Την διαφορά στην κατάταξη την εκανε το ΖΝΧ τριπλής ενέργειας.Επίσης έχει αλλάξει κουφώματα κι έχει βάλει διπλά με κενό 12μμ.

Ωστόσο σας φαίνεται λογικό να βγει Β ή έχω κάνει κάπου χοντρό λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.