Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι,

 

μου ζητηθηκε ενεργειακη επιθεωρηση σε ξενοδοχειακο συγκροτημα σε νησι στις Κυκλαδες. Το ξενοδοχειο εκτος απο το κυριως κτιριο με τις λειτουργιες του (εστιατοριο, recepction, μαγαζια κλπ), αποτελειται απο ισογεια ή δυοροφα ενοικιαζομενα (σα μικρες βιλιτσες) που δε συνδεονται μεταξυ τους. Μιλαμε για 15-20 τετοιες, και μονο καποιες συνδεονται μεσω καμαρων (αλλα και παλι στατικα ανεξαρτητες ειναι). Με βαση αυτα που ξερω χρειαζεται να βγαλω 15-20 ΠΕΑ, αλλα ρωταω μηπως υπαρχει καποια διευκρινιση ειδικα για την κατηγορια ξενοδοχειων που δεν ξερω, ή γενικα αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος αντιμετωπισης ενος τετοιου ξενοδοχειακου συγκροτηματος.

Link to comment
Share on other sites

ενεργειακή επιθεώρηση σε κατάστημα το οποίο λειτουργούσε ως καφετετέρια και εκλείσε και τώρα θα

ανοίξει σαν ψητοπωλείο τι θα δηλώσω ως χρήση κτιρίου;

Την ημέρα που πήγα να μετρήσω τα χαν ξηλώσει όλα

Edited by tsigalkos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είναι το πρώτο μου ενεργειακό και έχω το ισόγειο μονοκατοικίας. Στη ΒΔ μου όψη το ύψος εξωτερικά είναι 1,52, στην ΒΑ 3,20 και στην ΝΑ 3,20 +0,68 τα 4 σκαλάκια που οδηγούν στην είσοδο του ισογείου. Πως αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο; Μπορείτε να με καθοδηγήσετε;

Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2018 at 11:47 ΠΜ, flora_k said:

Καλησπέρα,

είναι το πρώτο μου ενεργειακό και έχω το ισόγειο μονοκατοικίας. Τι εννοιείς ? Στη ΒΔ μου όψη το ύψος εξωτερικά είναι 1,52, στην ΒΑ 3,20 και στην ΝΑ 3,20 +0,68 τα 4 σκαλάκια που οδηγούν στην είσοδο του ισογείου. Είναι εν μέρει μπαζωμένο στους τοίχους που περιγράφεις ? Αν ναι, τότε υπολογίζεις το τμήμα του τοίχου (το ύψος) σε επαφή με το έδαφος και το υπόλοιπο τμήμα σε επαφή με εξωτερικό περιβάλλον.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2018 at 12:52 ΜΜ, dib said:

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Ωραία! Και τον τοίχο που είναι όλος σε επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον και έχει και από κάτω +0,68 εκατοστά μπαζωμένα σκαλάκια τα δείχνω κάπως κάπου;

To ισόγειο μονοκατοικίας εννοείς; Είναι ημιδιωροφη οικοδομη όπως λεει η άδεια και έχουν χωριστεί οριζόντια σε 2 ιδιοκτήτες. Εγώ έχω το ισόγειο. Οπότε θα γράψω Ισογειο Ημιδιώροφης Κατοικίας;;

Θα μπορούσα να ρωτήσω και κάτι για την άδεια;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2018 at 1:25 ΜΜ, flora_k said:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Ωραία! Και τον τοίχο που είναι όλος σε επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον και έχει και από κάτω +0,68 εκατοστά μπαζωμένα σκαλάκια τα δείχνω κάπως κάπου;

Αυτό το +0,68 (σε επιφάνεια), θεωρείται μπαζωμένος ΜΘΧ (δάπεδο του ισογείου ... αν καταλαβαίνω σωστά), δες τη ΤΟΤΕΕ 1 στη σελ. 67 πως πρέπει να το αντιμετωπίσεις.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Όχι μάλλον δεν το είπα σωστά. Είναι 4 εξωτερικά σκαλάκια που ανεβαίνοντας τα φτάνεις στο δάπεδο του ισογείου.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είναι, ο χώρος κάτω απο το δάπεδο (το +0,68) είναι το δάπεδο του χώρου σου σε επαφή με ΜΘΧ και το κάνεις όπως σου έγραψα πριν.

Για το άλλο που λές ... Είναι ημιδιωροφη οικοδομη όπως λεει η άδεια και έχουν χωριστεί οριζόντια σε 2 ιδιοκτήτες, δεν θεωρείται μονοκατοικία αλλά πολυκατοικία και κάνεις ΠΕΑ στο ΙΣ διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα 

μου ζητηθηκε να βγάλω πεα σε 4 μικρα στούντιο σε διωροφο  κτιριο με τα στούντιο στο πίσω μέρος και κατάστημα μπροστά 

υστερα που πηρα τα χαρτια αδειας είδα οτι ο πανω οροφος απο τα στούντιο ειναι αυθαιρετος.

τι κάνω σ αυτήν την περίπτωση? 

1) βγαζω πιστοποιητικό για οτι βλέπω ως τμήμα κτιρίου και επισημαίνω στον ιδιοκτήτη οτι πρεπει να τακτοποιήσει? 

2) δεν βγάζω πιστοποιητικό αν δεν γίνει τακτοποίηση ( και του βγάζει τελικά κάποιος άλλος μηχανικός όπως γίνεται στην Ελλαδάρα...)

Edited by asxetos222
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.