Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Δεν βλέπω το λόγο να απαιτείται ανάκληση του παλιού ΠΕΑ. Για το ΠΕΑ, το διαμέρισμα είναι κτίριο. Οπότε κάθε ΠΕΑ περιγράφει διαφορετικό κτίριο. Ίδια λογική με την έκδοση νέου ΠΕΑ, αν με άδεια κάνεις προσθήκη. Ο περιορισμός υπάρχει για 2 ΠΕΑ για το ίδιο κτίριο - κέλυφος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Σε ένα πεα που βγάζω τμήμα της οροφής βλέπει σε δώμα οπότε παίρνω από τους πίνακες U = 3,05 W/mk2 αφού πρόκειται για οικοδομή του '65 χωρίς μόνωση.

Ένα τμήμα της οροφής είναι ελαφρώς υπερυψωμένο και έχει επικάλυψη κυματοειδή λαμαρίνα, αυτό το βάζω επίσης με U = 3,05 ή σαν οροφή κάτω από μ.θ. στέγη;

Σας ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι με μία νέα απορία.

Έχω μία σιδερένα συρόμενη πόρτα με τζαμιλίκια δηλ. αδιαφανή η οποία 'βλέπει' σε κλιμακοστάσιο οικοδομής δηλ. μη θερμ. χώρο.

ΔΙαβάζω το faq του τεε και έχω μπερδευτεί μεταξύ των 2 παρακάτω:

Πώς ορίζεται η εξώθυρα ενός κτηρίου ή διαμερίσματος;

1. Ως αδιαφανές δομικό στοιχείο της διαχωριστική επιφάνειας μεταξύ διαμερίσματος και κλιμακοστασίου. Στην περίπτωση αυτή ο συντελεστής θερμοπερατότητας για τις πόρτες πρέπει να υπολογιστεί προς μη θερμαινόμενο χώρο. Οι τιμές του πίνακα 3.12 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, αφορούν πόρτες σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα. Για εξωτερικές πόρτες χωρίς υαλοπίνακες και σε επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο, οι συντελεστές θερμομόνωσης είναι 4 [W/(m2.K)] για μεταλλικές και 2,7[W/m2.K)] για πλαστικές και ξύλινες.

4. Ως διαφανές δομικό στοιχείο «μη ανοιγόμενο κούφωμα» εφόσον είναι σε επαφή με ΜΘΧ ή ηλιακό χώρο (π.χ. κλιμακοστάσιο) και θεωρηθεί κατά την επιθεώρηση τμήματος κτιρίου ότι εφάπτεται με τον εξωτερικό αέρα, οπότε και δεν αξιολογείται η διείσδυση αέρα. Ο συντελεστής διαπερατότητας στη ηλιακή ακτινοβολία «g» θεωρείται και σε αυτή την περίπτωση μηδενικός.

Με βάση τα παραπάνω, εγώ ανήκω στην περίπτωση νο.4 άρα περνάω την πόρτα ως μη ανοιγόμενη στα διαφανή με το μισό U και g = 0;;;

Η διαφορά μεταξύ των ερωτημάτων 1 και 4 είναι δηλαδή αν πρόκεται για αδιαφανές ή διαφανές στοιχείο;

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να το ορίσεις σαν διαφανές μη ανοιγόμενο όπως λες κι εσύ.

Η περίπτωση 1 είναι όταν περιγράφεις πλήρως τον μθχ και βάζεις την πόρτα στη διαχωριστική.

Αν το περάσεις στα αδιαφανή προς εξωτ. περιβάλλον σαν <<Πόρτα>> και βάλεις U/2 τότε θα υπολογιστεί αερισμός για το στοιχείο στο κτίριο αναφοράς και θα είναι λάθος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να με συγχωρήσετε εκ των προτέρων για τις μπαρούφες που μπορεί να ρωτάω και κάποιοι απο τους παλιούς να βάζουν τα γέλια και κάποιοι τα κλάματα αλλά είμαι καινούριος και στο forum αλλά κυριότερα είμαι νέος στο επάγγελμα. Επομένως είμαι και λίγο ψαρωμένος.

Θα ήθελα να με κατατοπήσουν οι γνώστες αλλά και οι παλαιότεροι μηχανικοί τι συμβαίνει με μια ενεργειακή επιθεώρηση εστιατορίου. Εννοώντας ποια κομμάτια επιθεωρούμε στο κτίριο, τι γίνεται με ΖΝΧ, θέρμανση, κλιματισμό, αερισμό και λαμπτήρες. Η επιθεώρηση είναι ίδια όπως σε μια κατοικία;

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα ήταν χρήσιμη.

Ευχαριστώ για την κατανόησή σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 
στην περίπτωση υπαίθριου κέντρου διασκέδασης με στεγασμένη συνολική επιφάνεια 48 τ.μ., η οποία περιλαμβάνει τουαλέτες, κουζίνα και αποδυτήρια απαιτείται πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης για ενοικίαση;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε ένα διαμέρισμα βρήκα ένα aircondition fujitsu  για το οποίο έχω διαθέσιμα μόνο τα εξής στοιχεία: cooling capacity, heatinsg xcapacity, cop και eer. Η ερώτηση μου είναι παίρνω όπως είναι το cop και eer και τα βάζω? Δεν ξέρω ποια είναι η εσωτερική και ποια η εξωτερ, θερμοκρασία. Μήπως είναι ασφαλέστερο να πάρω cop=2,5 (gia meta to 2001)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.