Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημερα, 

Σε πιστοποιητικό που αφορά μια κεραμοσκεπή κατοικία 40τμ περίπου με υπόγειο 13τμ περίπου (προ του 1955)  , τα οποία διαχωρίζονται (τόσο το υπόγειο όσο και η στέγη) με ξύλινο δάπεδο/οροφή πρέπει : 

1) να θεωρήσω 1 Θερμική ζώνη (οικία) και 2 Μη θερμαινόμενους χώρους (υπόγειο και οροφή) ή

2) επειδή  η οροφή και το δάπεδο είναι μη θερμομονωμένα μπορώ να θεωρήσω μια ενιαία θερμική ζώνη ??  (ΚΕΝΑΚ σελ 48623 προ τελευταία παράγραφος) 

Να σημειώσω οτι οι Μη Θερμαινόμενοι Χώροι (στέγη και υπόγειο) αποτελούν πάνω απο το 10% του συνολικού όγκου του κτιρίου 

Link to comment
Share on other sites

Mar_pax, αν ο χώρος που περιγράφεις δεν πρόκειται για σοφίτα, τότε στη θέση σου θα θεωρούσα 1 Ζώνη 40 τμ και 1 ΜΘΧ 13 τμ (υπόγειο). Το κενό μεταξύ οροφής  και στέγης θα "φανεί" στην τιμή U της οροφής ως "οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη" πιν.3,5β  - αν πρόκειται για τέτοια βεβαίως. Αν πρόκειται για σοφίτα, τότε εάν αυτή θερμαίνεται την προσμετράς στη Ζώνη, αλλιώς αν είναι ΒΧ, τότε ως 2ο ΜΘΧ

Συνάδερφοι κ εγώ μια απορία.

Τι γίνεται όταν τα πατζούρια/εξώφυλλα είναι εσωτερικά?? Με το "εξωτερικά" κυριολεκτεί ο ποιητής ή όχι?

Πρόκειται για παραδοσιακό τύπο κουφώματος όπου το τζαμλίκι είναι εξωτερικά κ το εξώφυλλο εσωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, pardamaskou said:

 

Τι γίνεται όταν τα πατζούρια/εξώφυλλα είναι εσωτερικά?? Με το "εξωτερικά" κυριολεκτεί ο ποιητής ή όχι?

Πρόκειται για παραδοσιακό τύπο κουφώματος όπου το τζαμλίκι είναι εξωτερικά κ το εξώφυλλο εσωτερικά.

Στη θέση σου θα θεωρούσα ότι το κέλυφος κλείνει με τα τζαμλίκια και θα αγνοούσα τα πατζούρια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση: Σε κτίριο συνολικού εμβαδού 210 τ.μ. που έχει χρήση Βιοτεχνία Ειδών Ζαχαροπλαστικής σύμφωνα με την Ο.Α., υπάρχει χώρος γραφείων 8,62 τ.μ. Έχω υποχρέωση να εκδώσω ΠΕΑ ή εξαιρούμαι βάσει του νόμου; 

Edited by joao1900
Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2018 at 2:39 ΜΜ, antloukidis said:

Στη θέση σου θα θεωρούσα ότι το κέλυφος κλείνει με τα τζαμλίκια και θα αγνοούσα τα πατζούρια.

Κ εγώ εκεί κατέληξα, antloukidis. Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, σε παλιά ισόγεια οικία που δεν υπάρχει κανένα σύστημα θέρμανσης, ούτε ψύξης ούτε ΖΝΧ και για όλα αυτά βάζω τιμές θεωρητικού συστήματος, είναι λογικό στο ΠΕΑ :

1) στην 1η σελίδα να έχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ=Ο και

2)στη 2η σελ να έχει ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΜΕΝΗ ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΕΛΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ μόνο για ηλεκτρική ενέργεια και μηδέν για πετρέλαιο?

αφού στο θεωρητικό σύστημα τα πάντα είναι με ηλεκτρική ενέργεια, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Συντομη ερωτηση, περα απο τον ελεγχο εγκυροτητας πιστοποιητικου μεσα απο το buildingcert, μπορουμε να κατεβασουμε ολοκληρο το ΠΕΑ εχοντας Α/Α και Αρ. Πρωτ οπως για παραδειγμα γινεται καιμε τις δηλωσεις υπαγωγης μεσα απο το συστημα αυθααιρετων του ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2018 at 8:07 ΜΜ, Roukat said:

Καλησπέρα, σε παλιά ισόγεια οικία που δεν υπάρχει κανένα σύστημα θέρμανσης, ούτε ψύξης ούτε ΖΝΧ και για όλα αυτά βάζω τιμές θεωρητικού συστήματος, είναι λογικό στο ΠΕΑ :

1) στην 1η σελίδα να έχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ=Ο και

2)στη 2η σελ να έχει ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΜΕΝΗ ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΕΛΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ μόνο για ηλεκτρική ενέργεια και μηδέν για πετρέλαιο?

αφού στο θεωρητικό σύστημα τα πάντα είναι με ηλεκτρική ενέργεια, σωστά?

Ξέρει κάποιος να μου επιβεβαιώσει αν είμαι σωστή???? πρέπει να παραδώσω το ΠΕΑ αύριο πρωί και έχω αγχωθεί.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι είναι σωστό, και σε αντίστοιχη περίπτωση που είχα το ίδιο αποτέλεσμα είχα πάρει. δεν έχω μεγάλη εμπειρία βέβαια οπότε σ' το λέω με κάθε επιφύλαξη..

σελ1.JPG

σελ2.JPG

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.