Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ακή σε ευχαριστώ.

Το ξέρω πως δεν βγάζουμε ΠΕΑ σε ημιτελές.

Άλλο λέω όμως.Εγώ κάνω το ΠΕΑ στο ισόγειο που είναι αποπερατωμένο.Ο όροφος δεν έχει κουφώματα (ημιτελές).

Επομένως για την πλάκα οροφής του ισογείου θεωρώ πως έρχεται σε επάφη με τον αέρα ή με ΜΘΧ;

Link to comment
Share on other sites

Με τον αέρα από τη στιγμή που δεν είναι κλειστός χώρος και βάζεις και τις ανάλογες σκιάσεις..

Edited by ata
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο κλιματιστικό με τα χαρακτηριστικά της φωτογραφίας στο πρόγραμμα θα δηλώνατε SCOP=0,93*5.10 και SEER=0,60*8,53; Αν δεν υπήρχε η ενεργειακή σήμανση Α+++ οι τιμές που θα δηλώνονταν θα ήταν COP=5,00 και ΕΕR=4,57;

Capture.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Το υλικό αυτό που μοιάζει με φελιζόλ χρώματος μαύρου και πάχους 3cm τοποθετήθηκε για εσωτερική θερμομόνωση σε κατοικία προ του 1980. Εάν το έχει κάποιος συναντήσει θα ήθελα τα χαρακτηριστικά του  / συντελεστής λ(W/mK). 

 

Απάντηση από αναζήτηση στο διαδίκτυο: γραφιτούχα διογκωμένη πολυστερινή με λ=0,031

20190107_105833.jpg

20190107_105841.jpg

20190107_105851.jpg

20190107_110429.jpg

20190107_110526.jpg

Edited by janus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά ..

Θεωρώ οτι είναι χρωμαστιστό φελιζόλ με λ = 0,035 ~ 0,037 ! (για να μην πω με λ = 0,040)

Το '80 δεν υπήρχε γραφιτούχο φελιζόλ αλλά σκέτο λευκό και σε κάποιες εκδόσεις άλλο χρώμα ... (έχω δεί και κίτρινο φελιζόλ !)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το φελιζόλ τώρα το τοποθέτησαν για καλύτερη μόνωση και επειδή ήταν σε πλάκες συγκεκριμένων διαστάσεων βρήκα ίδιες σε γνωστή αλυσίδα καταστημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Γραφιτούχα Διογκωμένη Πολυστερίνη

Είναι ένα υλικό ...
Με χαμηλή πυκνότητα και χαμηλή τιμή εξασφαλίζει άριστη θερμομόνωση και ηχομόνωση και πυροπροστασία σε σχέση με άλλα υλικά.
Διατίθεται σ επλάκες διαστάσεων 100x50 και 250x60 εκατοστών και πάχη από 2 έως 12 εκατοστών τόσο για το στάδιο της σκυροδέτησης όσο και για την τοιχοποία, τις στέγες και τα πατώματα. (πηγη internet: http://www.skrekas.gr/προϊόντα/θερμομόνωση/γραφιτούχα-διογκωμένη-πολυστερίνη.html )
pinakas neopor

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καινουριο προβλημα με το software ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ. 

Εχω κανει εισαγωγη στοιχειων κανονικα και μετα αποθηκευση του αρχικου xml. Προκειται για πεα εστιατοριου και δεν καταλαβαινω γιατι δεν μου εχει ενεργη την καρτελα του Φωτισμου. Δεν με αφηνει να το επιλεξω καν το "Φωτισμος" για να εμφανιστει η καρτελα.

 

Το εχει αντιμετωπισει κανεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.