Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

20 ώρες πριν, Artemiscv said:

Δεν μου έχει τύχει αλλά γενικά τρώει αρκετά κολλήματα το πρόγραμμα..ίσως πρέπει να το εγκαταστήσεις ξανά αν δεν λυθεί. Απλά με το νέο ΚΕΝΑΚ το θεωρητικό σύστημα θέρμανσης που βλέπω ότι έχεις βάλει έχει αλλάξει..τσέκαρε το

theor.JPG

Άρτεμη το δοκίμασα αλλά δεν έπιασε. Όμως μια που ανέφερες τα συστήματα θέρμανσης έχω άλλες 3 απορίες:

1. Στην καρτέλα Ζώνη ζητάει τη μέση κατανάλωση ΖΝΧ. Αυτό πως το βρίσκουμε; Υπάρχει κάποιος πίνακας στην ΤΟΤΕΕ;

2. Έναν ενιαίος τοίχος που έχει διαδοχικά οπτοπλινθοδομή- σκυρόδεμα- οπτοπλινθοδομή, εισάγεται ως τρεις τοίχοι σωστά;

3. Για τα στοιχεία του κελύφους μετράμε την εσωτερική τους επιφάνεια, την εξωτερική ή τα μετράμε αξονικά;

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι είναι από τον Πίνακα 2.5 της ΤΟΤΕΕ . Στη μια στήλη σου δίνει τιμή lt/ατομο/ημέρα και στην άλλη m3/υπνοδωμάτιο/έτος. Εσύ ανάλογα με τη χρήση και τα άτομα ή τα υπνοδωμάτια που έχει το εξεταζόμενο κτίριο πρέπει να  κάνεις αναγωγή σε m3/έτος. Αν έχεις δηλαδή 2 άτομα είναι (2x50x365)/100=36,50 m3/έτος ή γενικά να ξέρεις ότι 1 υπνοδωμάτιο αντιστοιχεί σε 1,5 άτομα.

2)Αν θες να αποφύγεις να βάλεις 500 τοίχους εγώ θα σου έλεγα να υπολογίζεις τι εμβαδόν της όψης καταλαμβάνει το Ο/Σ τι εμβαδόν καταλαμβάνει η πλινθοδομή και να κάνεις σταθμισμένο μέσο όρο. Uτελ = (UΟ/Σ x EΟ/Σ + Uπλινθ x Eπλινθ)/ Εόψης .Εμβαδόν συνολικό εννοώ το καθαρό αφού έχεις αφαιρέσει τα ανοίγματα.

3) Τις διαστάσεις του κελύφους τις μετράμε εξωτερικά.

znx.JPG

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Για ενεργειακή αναβάθμιση αυθαιρέτου 4495 που έχει γίνει σε μία δήλωση, (ίσως έχει ξαναπαντηθεί εδώ, αλλά δε βρίσκω κάτι) τα δεδομένα είναι τα εξής:

Ισόγειο κατάστημα 140 τμ, Α όροφος 140 τμ κατοικία, Β' 140 τμ κατοικία

Σύνολο: 140 τμ κατάστημα - 280 τμ κατοικίες

Η αναβάθμιση γίνεται στο σύνολο του κτιρίου.

Άνω 250 τμ για κατοικίες η έκπτωση ειναι 30% και κάτω από 500 τμ για κατάστημα 50%.

Δεδομένου ότι το σύστημα των αυθαιρέτων "διαβάζει" τα συνολικά αυθαίρετα τμ και σου κάνει την ανάλογη έκπτωση, στη συγκεκριμένη περίπτωση, που υπάρχουν 2 ειδών εκπτώσεις (30 κ 50%) ποια έκπτωση θα σου κάνει? Έχει κάνει καποιος κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ερώτημα μου νωρίτερα.

Έστειλα μήνυμα στην eyepen και μου τηλεφώνησε υπάλληλος του Υπουργείου Περιβάλλοντος ονόματι κος Γαληνός, ο οποίος μου είπε:

α) επειδή πρόκειται για εργαστήριο παραγωγής καλλυντικών απαλλάσσεται της υποχρέωσης έκδοσης ΠΕΑ.

β) θα χρειαστεί ωστόσο ΠΕΑ στον ά όροφο που είναι χώροι γραφείων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Μου ζητήθηκε ΠΕΑ για την εικονιζόμενη τρώγλη.

Κατά τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη είναι χτισμένο το 1952, χωρίς Ο.Α., χωρίς συμβόλαιο και χωρίς να καταγράφεται στο Ε9 του (στη 2η σελίδα του Ε9 που αφορά τα γήπεδα, καταγράφεται μόνο το οικόπεδο).

1. Μπορώ να κάνω ΠΕΑ εφόσον το κτίσμα δεν είναι έστω στο Ε9;

2. Αν ναι τι χρήση θα θεωρήσω; Ο ιδιοκτήτης μου είπε προφορικά πως θέλει να το νοικιάσει εικονικά σαν κατοικία στην νύφη του προκειμένου για κάποιο επίδομα αν κατάλαβα καλά. Έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ από συναδέλφους που συστήνουν να ζητάμε υπεύθυνη δήλωση από ιδιοκτήτες για τη χρήση του κτιρίου. Πρέπει να κάνω αυτό; Επίσης αν υπάρχει κάποιο υπόδειγμα τέτοιας δήλωσης;

3. Ο ένας εξωτερικός τοίχος είναι κολλητός με κτιστή δεξαμενή συλλογής όμβριου νερού για άρδευση. Πως το χειριζόμαστε αυτό για το ΠΕΑ;

 

4. Υπάρχει και ρολόι της ΔΕΗ! Γίνεται να πάρει ρεύμα ένα κτίσμα που στα χαρτιά δεν υφίσταται;

ευχαριστώ πολύ

20200226_112203.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε ισόγειο κτίριο με τρία καταστήματα (κουρείο και δύο εμπορικά καταστήματα) μπορεί να εκδοθεί ένα ΠΕΑ για όλο το κτίριο ή πρέπει να βγει ένα για κάθε κατάστημα;

Πρόκειται για συμβόλαιο πώλησης και η συμβολαιογράφος μου ζητάει ένα ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

@persepolis88

1) Στα ΠΕΑ δεν εξετάζουμε νομιμότητα ... οτι βλέπεις κάνεις ΠΕΑ αρκεί να είναι στις προβλεπόμενες κατηγορίες και χρήσεις

2) Υποθέτω μονοκατοικία... αλλά αν ''μπάζει'' απο κάπου, δηλαδή λείπουν τζάμια στα παράθυρα, τρύπα στη στέγη, κλπ, δηλαδή δεν πληροί τον ορισμό του ολοκληρωμένου κελύφους, δεν κάνεις τίποτα, πρώτα θα πρέπει να αποκατασταθούν και στη συνέχεια κάνες το ΠΕΑ

3) Σε επαφή με ΜΘΧ (θα πρέπει να τον περιγράψεις)

4) Δεν το εξετάζεις και ούτε σε αφορά ...είναι πρόβλημα του  ιδιοκτήτη.

Edited by dib
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, polimixanos said:

Καλησπέρα,

σε ισόγειο κτίριο με τρία καταστήματα (κουρείο και δύο εμπορικά καταστήματα) μπορεί να εκδοθεί ένα ΠΕΑ για όλο το κτίριο ή πρέπει να βγει ένα για κάθε κατάστημα;

Πρόκειται για συμβόλαιο πώλησης και η συμβολαιογράφος μου ζητάει ένα ΠΕΑ.

Μπορείς και 1 ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.