Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Με βάση τον πίνακα 3.7 ναι.

Άποψη δική μου βέβαια ότι θα έπρεπε να δίνεται τρόπος και για αναλυτικό υπολογισμό σε παλιό κτίριο. Εμένα προσωπικά στα ΠΕΑ με καταρρακώνει το +0.2 αν κάνω σενάριο που δε διακόπτεται η μόνωση (που μπορεί να είχα και αρνητικούς συντελεστές ψ για τις θερμογέφυρες σε ΜΕΑ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι , σε διώροφη οικοδομή του 1995 έχω αυθαίρετη προσθήκη περίπου 12 m2 στον 1ο όροφο . Περιμετρικά το σπίτι είναι χτισμένο με τούβλα και κολώνες αλλά στο τμήμα της προσθήκης εξωτερικά έχει τσιμεντοσανίδα χωρίς μόνωση . Για τους τοίχους της τσιμεντοσανίδας ακολουθώ τον πίνακα 3.5α της         ΤΟΤΕΕ 20701-1/2017 αλλά τι δομικό υλικό να χρησιμοποιήσω ;;;;  Επίσης στο τμήμα της προσθήκης έχει βάλει λαμαρίνα για στέγη χωρίς καμία μόνωση και πάλι θέλω την βοήθεια σας για το τι να χρησιμοποιήσω από τον πίνακα 3.5β της ΤΟΤΕΕ , (ενώ το νόμιμο τμήμα του κτιρίου έχει πλάκα από μπετό ) . Ευχαριστώ πολύ ! 

Χωρίς τίτλο.png

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι πρέπει να υπολογίσεις αναλυτικά τον συντ. θερμοπερατότητας U με βάση την ΤΟΤΕΕ-2, όπου υπάρχει μεθοδολογία για τον υπολογισμό των τοιχοπετασμάτων και πίνακες τιμών για τα χαρακτηριστικά των υλικών.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι , σε κτίρια με κανονισμό θερμομόνωσης ακολουθείται την μελέτη θερμομόνωσης ( αν υπάρχει ) ή ακολουθείτε τον πίνακα 3.6 της ΤΟΤΕΕ με kmax ;;; Ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

Σε τμήμα κτιρίου (διαμέρισμα) με ατομικό σύστημα θέρμανσης (λέβητας φ.α.), κατά τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης του συστ. θέρμανσης ποιες επιφάνειες συμμετέχουν στον υπολογισμό της παράπλευρης επιφάνειας Α; 

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, mos said:

Σε τμήμα κτιρίου (διαμέρισμα) με ατομικό σύστημα θέρμανσης (λέβητας φ.α.), κατά τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης του συστ. θέρμανσης ποιες επιφάνειες συμμετέχουν στον υπολογισμό της παράπλευρης επιφάνειας Α; 

Όλες οι επιφάνειες.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά το κέλυφος του διαμερίσματος, έτσι; Δηλαδή τοιχοποιίες προς εξ. αέρα + τοιχ. προς όμορα διαμερίσματα και μθχ του ίδιου κτιρίου + τοιχ. προς άλλα κτίρια + δάπεδα και οροφές προς εξ. αέρα και άλλους χώρους του ίδιου κτιρίου.

Οι τοίχοι προς μθχ πολλαπλασιάζονται με 0,5 λόγω του ότι εξετάζεται τμήμα κτιρίου; Αν υπάρχουν στοιχεία σε επαφή με έδαφος (δάπεδο ή τοίχος) πολλαπλασιάζονται επίσης με 0,5;

Edited by mos
Link to comment
Share on other sites

@mos

Εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα τοίχους ή δάπεδα ή οροφή προς διαμερίσματα του ίδιου κτιρίου. Σε όλα τα άλλα συμφωνώ μαζί σου.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ κι από μένα: Σε γραφείο 45 τ.μ. που δεν έχει κανένα σύστημα ψύξης ή θέρμανσης, βάζω τα θεωρητικά. Στο σενάριο προτείνω ένα 18άρι aircondiotion inverter. Αυτό λογικά θα το βάλω όμως όχι μόνο στην ψύξη αλλά και στη θέρμανση ως μοναδικό σύστημα πλέον, σωστά?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.