Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Συναδελφοι καλημέρα... Έχω ένα ερώτημα γιατί κόλλησα, με την κατάσταση που επικρατεί σήμερα.

Το ελενίτ έχει κάποια άλλη ονομασία; Προσπαθώ να βγάλω το U για τοίχους και οροφή ενός αυθαιρέτου (τακτοποιημένου) τμήματος σε διαμέρισμα με το Excel που έχω κατεβάσει από εδώ... και δεν βρίσκω το ρημάδι το Ελενίτ στα υλικά!

Εκτός αν δεν υπάρχει επειδή έχει καταργηθεί. Το συγκεκριμένο αυθαιρετάκι έγινε το 1992. Έιναι Ελενίτ, από κάτω κενό 30εκ, κάποια πρόχειρα αφρολέξ και επένδυση κόντρα πλακέ τελική επιφάνεια από κάτω. Επίσης, μου είπε ο ιδιοκτήτης ότι έχει Ελενίτ στους τοίχους (?) και από μέσα επίσης επένδυση ξύλου.

Thanks in advance και καλό κουράγιο σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, uptight said:

....

Το ελενίτ έχει κάποια άλλη ονομασία; ...

....

Εκτός αν δεν υπάρχει επειδή έχει καταργηθεί. ...

Έχει καταργηθεί η δυνατότητα χρήσης του.

και ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ και δεν επιτρέπεται πια να μπει αλλά και όπου υπάρχει είναι υποχρεωτικό να αντικατασταθεί (με τις ειδικές μάλιστα διαδικασίες)

 

Στην πράξη για κάποιες πιο επαρχιακές περιοχές σε αφαιρέσεις (χωρίς φυσικά τις ειδικές διαδικασίες) το επαναχρησιμοποιούν για πιο "φτηνιάρικες" κατασκευές.... (αποθήκες σε χωράφια, στάνες για πρόβατα ή και άλλα)

(σορυ αλλά άσχετο όλο αυτό με το ΠΕΑ σου.... )

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Didonis said:

Έχει καταργηθεί η δυνατότητα χρήσης του.

και ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ και δεν επιτρέπεται πια να μπει αλλά και όπου υπάρχει είναι υποχρεωτικό να αντικατασταθεί (με τις ειδικές μάλιστα διαδικασίες)

 

Στην πράξη για κάποιες πιο επαρχιακές περιοχές σε αφαιρέσεις (χωρίς φυσικά τις ειδικές διαδικασίες) το επαναχρησιμοποιούν για πιο "φτηνιάρικες" κατασκευές.... (αποθήκες σε χωράφια, στάνες για πρόβατα ή και άλλα)

(σορυ αλλά άσχετο όλο αυτό με το ΠΕΑ σου.... )

Το ξέρω ότι έχει καταργηθεί... Και μάλιστα ο άνθρωπος θέλει να το βγάλει τώρα με το Εξοικονομώ. Απλά προσπαθώ να βρω το u του για τους υπολογισμούς μου.

Μου φαίνεται ότι θα βάλω απλά την οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη να τελειώνω. 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, panosges said:

Σε μια οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα) που υπάρχει επικαρπωτής και ψιλός κύριος μπορούμε στο ΠΕΑ να βάλουμε μόνο τα στοιχεία του επικαρπωτή ;

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, panosges said:

 

Κανονικά στο ΠΕΑ μπαίνουν όλοι οι συνιδιοκτήτες. Δεν ξέρω όμως αν είναι για στατιστικούς ή άλλους λόγους. 

Πάντως το ΠΕΑ αφορά στο ακίνητο και όχι στον ιδιοκτήτη. 

Αν δηλαδή ένα ΠΕΑ το εκδώσει ο Α ιδιοκτήτης για να πουλήσει το ακίνητο στον Β, ο Β μπορεί να το χρησιμοποιήσει ως έχει π.χ. για να νοικιάσει το ακίνητο. 

Link to comment
Share on other sites

σε διαμερισμα τριτου οροφου ,για το εξοικονομω αυτονομω,μπορω να κανω θερμομονωση μονο στον εναν τοιχο?(επειδη δυο αλλες πλευρες ειναι σε επαφη με ΘΧ ,μενει μονο μια πλευρα που δεν θα γινει θερμομονωση ,πηγαινει ομως απο την Η κατηγορια στην Γ)

Edited by EL111
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι λίγο τη βοήθειά σας γιατί βραχυκύκλωσα.

Έχω περίπτωση υπερυψωμένης ισόγειας κατοικίας. Ορίζω και περιγράφω τον ΜΘΧ του μπαζωμένου τμήματος κάτω από την κατοικία. Επίσης, ορίζω τη διαχωριστική επιφάνεια μεταξύ της κατοικίας και του μπαζώματος κάτωθεν αυτής (το δάπεδο ουσιαστικά της κατοικίας). Στο κέλυφος της κατοικίας πρέπει να βάλω το δάπεδο σε επαφή με ΜΘΧ ή όχι; Αρκεί η εισαγωγή του δαπέδου στην καρτέλα της διαχωριστικής επιφάνειας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

2η απορία .

Στα σενάρια εξοικονόμησης όπου προβλέπεται να τοποθετηθεί εξωτερική θερμομόνωση, το τελικό U πως υπολογίζεται;

Να αναφέρω ότι έχω μελέτη με τον ΚΘΚ του 79' όπου μετατρέπω τα k σε U και προσθέτω 0,20 w/m2K για τις θερμογέφυρες. 

Έχω για παράδειγμα μέσο Uαρχικό τοίχου 0,454+0,20 = 0,654 w/m2k. 

Το τελικό U με προσθήκη θερμομόνωση 0,08m και λ=0,036 θα υπολογιστεί με το 0,654 ή με το 0,454 και στο τέλος θα προστεθούν 0,20w/m2k λόγω θερμογεφυρών;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , για το βαθμό απόδοσης του δικτύου διανομής του λέβητα χρησιμοποιούμε το πίνακα 4.11 , της ΤΟΤΕΕ , αν η ισχύς του δικτύου διανομής είναι κάτω από τα 20 kw τότε ο βαθμός απόδοσης είναι 1 ;;; Ευχαριστώ !! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.