Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Όταν κάνουμε μια ενεργειακή επιθεώρηση σε μια μονοκατοικία που είναι κατηγόριας (Η) και με την βελτιώσει που κάνουμε παραμένει κατηγόρια (Η), αυτό είναι αποδεκτό ;  και αν είναι αποδεκτό που αναφέρεται στο ΤΟΤΕΕ

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, katrmp said:

που αναφέρεται στίς ΤΟΤΕΕ ότι πρέπει να ανεβαίνεις κατηγορία?

 

12 ώρες πριν, katrmp said:

που αναφέρεται στίς ΤΟΤΕΕ ότι πρέπει να ανεβαίνεις κατηγορία?

νομίζω ότι δεν χρειάζεται να ανέβεις κατηγορία, μπορείς να κάνεις βελτίωση και να παραμείνεις στην κατηγορία (Η), νομίζω ότι ισχύει αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς δεν είναι απαραίτητη η άνοδος σε ανώτερη κατηγορία. Απαραίτητη προφανώς είναι η βελτίωση που θα προτείνει το σενάριο σου.

Μάλλον σε μπέρδεψαν οι απαιτήσεις  των κατά καιρούς διάφορων προγραμμάτων "Εξοικονομώ" κτλ....................

Link to comment
Share on other sites

εχω μια μονοκατοικία που θέλω να εντάξω στο εξοικονομώ.

Αυτό που αναφέρει στο Παραρτημα ΙΙΙ :

ευμπληρώνεται μόνο για επιθεώρηση κτηρίου, όχι κτηριακής μονάδας)

 Για εγκατάσταση συστήματος θέρμανσης ονομαστικής θερμικής ισχύος άνω των 20kW: Η προτεινόμενη ισχύς του συστήματος .... δεν είναι μεγαλύτερη της ισχύος ………kW που προκύπτει βάσει της σχέσης 4.1 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.-20701-1/2017 (Pgen) ή της μελέτης εφαρμογής θέρμανσης του κτηρίου, συνυπολογιζόμενου η συνυπολογιζόμενου (διαγράψτε) του θερμικού φορτίου για ζεστό νερό χρήσης (ΖΝΧ).

Το Pgen που υπολογίζω είναι με Um πριν ή μετα τις παρεμβάσεις? Με αλλα λογια αναφέρεται στην υφιστάμενη κατασταση ή όχι? Γιατι αν αναφερεται μετά τις παρεμβάσεις (εφ' οσον κάνω συνδυαστικά και θερμομόνωση εξωτερικής τοιχοποιίας το Um από 3,5W/m2K πρεπει να το παρω 0,95W/m2K για την Γ κλιματική ζώνη) και προκυπτει μια ισχυς αρκετά μικρότερη των 20KW και στην αγορά δεν κυκλοφορεί λέβητας αεριου 20kw.

Νομίζω οτι αναφέρεται στην υφιστάμενη κατάσταση, ωστόσο θα ήθελα μια επιβεβαιωση.

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, katrmp said:

Δεν αναφέρεται στην υφιστάμενη. 

Υπάρχει αερίου 20kw

μπορεις να μου στειλεις χαρακτηριστικά ενος τετοιου λεβητα ή καποιο link για να μπορεσω να ψαξω περισσοτερα στοιχεία? ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Για έκδοση ΠΕΑ (λόγω συμμετοχής σε ΕΣΠΑ ενεργειακής αναβάθμισης επιχείρησης), η επιχείρηση στεγάζεται σε δύο όμορα κτίρια. παρ'ολα αυτά υπάρχει άνοιγμα εσωτερικά (μεσοτοιχία δύο κτιρίων που ενώνει λειτουργικά τους χώρους. Η άδεια λειτουργίοας είναι ότι νάναι γενικά οπότε δεν την θεωρώ αξιόπιστη πηγή.
Θα γίνουν εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης (κουφώματα, θερμομόνωση, φωτισμός) και στα δύο κτίρια.

Θα χρειαστεί λογικά να βγει ένα ΠΕΑ για κάθε κτίριο, ή μπορώ να βγάλω ένα ΠΕΑ συνολικά και για τα δύο;

Untitled-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.