Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Σε ΠΕΑ που έχω να βγάλω για κουρείο με

Ε=37 τμ (διαστασεις  9,80 * 3,70)

έχω σύστημα θέρμανσης σόμπα πέλλετ η οποία είναι τοποθετημένη στο ένα άκρο του κουρείου και έχει ισχύ 10kw. (Δεν υπάρχουν καλοριφέρ συνδεδεμένα με τη σόμπα) 

Θεωρώ ότι η σόμπα καλύπτει όλη την επιφάνεια του κουρείου η πρέπει να προσθέσω και σαν θέρμανση συμπληρωματικη το αιρκοντίσιον ? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι σε καλύπτει γιατί είναι 8.600 Kcal/h, που είναι αρκετά μεγάλη θερμική ισχύ για χώρο ~ 40τμ.

Για επιβεβαίωση, κάνε μα δοκιμή με το Pgen για αμόνωτο χώρο να δεις τι βγάζει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μια ισόγεια μονοκατοικία χωρίς σύσταση οριζοντίων που αποτελείται από δύο ανεξάρτητα διαμερίσματα και το κλιματοστάσιο με τον κοινόχρηστο διάδρομο που να χωρίζει και δηλώνεται σαν μονοκατοικία με το συνολικό εμβαδό. Μπορώ να εκδόσω ΠΕΑ για το ένα διαμέρισμα που πρόκειται να μισθωθεί σαν ανεξάρτητη κριριακή μονάδα μονοκατοικίας? Η' θα πρέπει να βγεί ένα ΠΕΑ για τη μονοκατοικία?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

Περίπτωση ΠΕΑ συνενωμένου χώρου 6 καταστημάτων.

Πρόκειται να γίνει ΠΕΑ για ενοικιαστήριο του ενός καταστήματος (από τα 6). Το ΠΕΑ θα βγεί για όλο τον ωφελούμενο χώρο. Πως θα ξέρω εγώ αν κάποιος από τους υπολοίπους ιδιοκτήτες δεν έχει κάνει κάποιο άλλο ΠΕΑ. Μιλώντας με τον ενοικιαστή κατά την αυτοψία, μου είπε ότι πρώτη φορά ενημερώνεται για την διαδικασία αυτή οπότε θεωρώ ότι τουλάχιστον από αυτήν την εκδοχή δεν έχει κάνει κάποιος άλλος. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που έχει κάποιος άλλος ιδιοκτήτης με ΠΕΑ "από απόσταση" ?

Εκτός κι αν δεν παίζει ρόλο!

Edited by liumier
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια οριζόντια ιδιοκτησία που ο ιδιοκτήτης της την χώρισε σε δυο διαμερίσματα χωρίς να κάνει διαμερισματωση και νομιμοποίηση, υπάρχει δυνατότητα να κάνω ΠΕΑ στο ένα διαμέρισμα από τα δυο αν και ανήκουν και τα δυο διαμερίσματα στην ίδια οριζόντια ιδιοκτησία ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω είναι σωστό. εγώ θα έκανα εφόσον τα 2 διαμερίσματα είναι ανεξάρτητα και κατοικούνται/νοικιάζονται ξεχωριστά.

Κτιριακή μονάδα το καθένα και ο ενδιάμεσος τοίχος αδιαβατικός.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, persepolis88 said:

Πιστεύω είναι σωστό. εγώ θα έκανα εφόσον τα 2 διαμερίσματα είναι ανεξάρτητα και κατοικούνται/νοικιάζονται ξεχωριστά.

Κτιριακή μονάδα το καθένα και ο ενδιάμεσος τοίχος αδιαβατικός.

Υπάρχει ενα χωλ που τα χωρίζει και εχουν ανεξάρτητες πόρτες που μπαίνεις μέσα στο κάθε ένα, με δρομικό τοίχο, στην οριζόντια ιδιοκτησία φαίνεται μια κατοικία, τα χώρισε αυθαίρετα από μόνος του και θέλει ΠΕΑ μόνο για το ένα απο τα δύο, μπορεί να πραγματοποιηθεί ή όχι ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ε ωραία αυτό το χωλ μθχ θα το θεωρήσεις να φανταστώ. Αν το κάθε διαμέρισμα χωριζόταν από το χωλ με τίποτε γυψοσανίδες ή πετάσματα ξύλινα κλπ να το ξανασκεφτόμασταν, τώρα που είναι με σταθερό τοίχο εσύ που πας σαν επιθεωρητής βλέπεις ένα κανονικό διαμέρισμα ανεξαρτήτως πως είναι οι οριζόντιες, Ε9 κλπ.

Εγώ θα έβγαζα πεα για το 1 μόνο, τώρα αν θες περίμενε να δεις τι θα σου πουν και παλαιότεροι φορουμίτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.