Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Συνάδελφε @slalom, μην το βλέπεις με την στενή έννοια οτι ο χώρος έχει λέβητα και με τις θερμικές απώλειες της συσκευής, θερμαίνεται ο χώρος.

Σκέψου μόνο, οτι ο αερισμός του χώρου μέσω υποχρεωτικών ανοιγμάτων (θυρίδων), αρκούν για να διατηρούν την θερμοκρασία του χώρου αρκετά χαμηλά, που καθιστούν το χώρο μη κατοικήσιμο ως Θ.Ζ. κατά ΚΕΝΑΚ.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, μια μεζονετα μαλλον δεν απαιτει χωρο "λεβητοστασιου" λογω χαμηλης ισχυος, μιλαω για αποστασεις, ανοιγματα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πράγματι αν και ίσως δεν χρειάζεται πρακτικά ο χώρος, υπάρχει και έχει πολύ μικρό εμβαδό περίπου 6 τμ σε σύνολο των 180 τμ της θερμαινόμενης ζώνης. Και όντως όταν έκανα την αυτοψία προ διμήνου είχε και ζέστη μέσα λόγω του αναμμένου λέβητα. Όμως εφόσον ο χώρος υπάρχει και με βάση την χρήση, νομίζω ότι το ορθό είναι να δηλωθεί ως ΜΘΧ.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, akis73 said:

 Και όντως όταν έκανα την αυτοψία προ διμήνου είχε και ζέστη μέσα λόγω του αναμμένου λέβητα.

Άκη, υποθέτω οτι είναι άδεια με ΜΕΑ.

Δεν ξέρω αν διαπίστωσες οτι υπήρχαν ανοίγματα αερισμού όπως επιβάλλεται να υπάρχουν στο χώρο του λεβητοστασίου, αλλά για να λες είχε ζέστη (που δεν δικαιολογείται να έχει ζέστη), ... άλλος ένας συνάδελφος μηχανολόγος μηχ. που έδωσε υπ. δήλωση οτι όλες οι μελέτες έχουν εφαρμοσθεί σύμφωνα με τις εγκεκριμένες μελέτες!!!!!!!

Μπανανία στο μεγαλείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη όχι δεν είναι με ΜΕΑ, ή άδεια είναι του '06. Επειδή έχει γίνει και τακτοποίηση αυθαιρέτου ο σημερινός χώρος που εκτελεί χρέση λεβ/σιου δεν υπάρχει καν στην άδεια. Μάλιστα επειδή ο όγκος του κτιρίου είναι < 1000 κμ, νομίζω σε αυτές τις περιπτώσεις τότε από μελέτες η/μ δεν ήθελε κάποιες χωρίς να είμαι σίγουρος αν είναι και η θέρμανση μέσα. Επειδή όμως θα κάνουμε και ταυτότητα, θα πάρω όλες τις μελέτες από την Πολεοδομία και θα δω τι παίζει. Πάντως κατασκευαστικά ΔΕΝ έχει ανοίγματα...έχει απλά περσίδες η πόρτα του λεβ/σίου, όπως επίσης άλλο φάουλ είναι οτι ανοίγει προς τα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, akis73 said:

Πάντως κατασκευαστικά ΔΕΝ έχει ανοίγματα...έχει απλά περσίδες η πόρτα του λεβ/σίου, όπως επίσης άλλο φάουλ είναι οτι ανοίγει προς τα μέσα.

Ουτε καν πυραντοχη, οποτε δεν ειναι λεβητοστασιο

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, slalom said:

Ουτε καν πυραντοχη, οποτε δεν ειναι λεβητοστασιο

Οκ αλλά με βάση το σκεπτικό ότι επιθεωρούμε με βάση την υφιστάμενη κατάσταση και εφόσον ο χώρος έχει ξεχωριστή είσοδο από την υπόλοιπη κατοικία, νομίζω ότι η θεώρηση ως ξεχωριστός μθχ είναι σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Πρόκειται να αναγερθεί ισόγεια κατοικία με βατό δώμα, στο οποίο θα ανεβαίνεις μέσω κλιμ/σίου  το οποίο έχει ανεξάρτητη είσοδο από την κατοικία (βλ. φώτο).

Αν και διάβασα εδώ, και εδώ επειδή δεν μου έχει ξανατύχει ήθελα επιβεβαίωση από εσάς πως το ορθότερο είναι το κλιμ/σιο να θεωρηθεί ΜΘΧ, με τη μόνωση να τοποθετείται εξωτερικά της κατοικίας και εσωτερικά του κλιμ/σίου (στις κοινές με την κατοικία επιφάνειες).

Γιατί ο φίλτατος αρχιτέκτονας έχει μονώσει και την κατοικία και το κλιμ/σιο?

image.png.a7b4282423544c11e1f450bb5473e5bd.png

Edited by persepolis88
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, akis73 said:

Οκ αλλά με βάση το σκεπτικό ότι επιθεωρούμε με βάση την υφιστάμενη κατάσταση και εφόσον ο χώρος έχει ξεχωριστή είσοδο από την υπόλοιπη κατοικία, νομίζω ότι η θεώρηση ως ξεχωριστός μθχ είναι σωστός.

θχ ειναι σιγουρα, εγω θα το υπολογιζα σαν τοιχο διπλανης ιδιοκτησιας

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, slalom said:

θχ ειναι σιγουρα, εγω θα το υπολογιζα σαν τοιχο διπλανης ιδιοκτησιας

θχ είναι επειδή εκλεύεται θερμότητα από τον λέβητα, σωληνώσεις, μπόιλερ κλπ εντός του χώρου; Δεν το έχω σκεφτεί ποτέ έτσι να σου πω την αλήθεια...δεν είναι τραβηγμένο όμως σαν θεώρηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.