Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

Μιας είμαι σχετικά νέος ενεργειακός επιθεωρητής θα ήθελα, εάν μπορούσε κάποιος, να μου απαντήσει/επιβεβαιώσει τα παρακάτω:

Σε διαμέρισμα που διαθέτει μόνο παραδοσιακό τζάκι στο σαλόνι, θερμοπομπούς σε σαλόνι/δωμάτια και ένα αερόθερμο στο μπάνιο τότε:

1. Το παραδοσιακό τζάκι επειδή είναι εφεδρικό σύστημα θέρμανσης θα το αγνοήσω και δεν θα το εισάγω καθόλου στο σύστημα θέρμανσης, θα βάλω όμως μία καμινάδα

2. Οι θερμοπομποί και το αερόθερμο θα εισαχθούν κανονικά στα σύστημα θέρμανσης ως τοπικές ηλεκτρικές μονάδες, με ισχύ το άθροισμα των επιμέρους ισχύων των θερμοπομπών+αερόθερμων και με Β.Απ./COP = 1 και 1 σε όλους τους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, persepolis88 said:

Ευχαριστώ @geomast84

Σχετικά με το ίδιο ερώτημα μου είπαν από ΥΔΟΜ πως αυτό εξαρτάται από τον τελικό έλεγχο που έκανε ο β' ελεγκτής. Στην περίπτωσή μου ο έλεγχος έγινε για το σύνολο της πολυκατοικίας.

Γνωρίζει κάποιος άλλος συνάδελφος εάν μπορώ να εκδώσω επιμέρους ΠΕΑ?

αρα από Υδομ σου είπαν εμμέσως να πας 1 ΠΕΑ για πολυκατοικία? αυτό κατάλαβα ... εγώ θα έκανα ένα. Α τάξης είμαι κ γω καταλαβαίνω το προβληματισμό σου...Όμως για να έχεις πλήρη εικόνα πάρε αυτόν τον αριθμό κ ρωτά ... είναι από το building cert... 2108070112

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα!

Ασχολούμαι σχετικά λίγο καιρό με τα ΠΕΑ.

Έχω ένα διώροφο σπίτι που χωρίς τα τμ της εσωτερικής σκάλας (που δεν μετράει στη δόμηση) είναι κάτω από τα 250 τμ που είναι το όριο που μπορώ να κάνω. Με τη σκάλα ξεπερνάει, οπότε πρέπει να το κάνει κάποιος επιθεωρητής Β΄ τάξης. Στη σελίδα του ΚΕΝΑΚ βρήκα το εξής:

Πως υπολογίζονται τα τετραγωνικά μέτρα του ακινήτου;

Η συνολική επιφάνεια ενός κτιρίου είναι το σύνολο των τετραγωνικών μέτρων του κτιρίου, όπως αυτά προσμετρούνται στην οικοδομική άδεια (σύμφωνα με τον συντελεστή δόμησης), καθώς επίσης και τα τετραγωνική του κτιρίου που έχουν νομιμοποιηθεί ή τακτοποιηθεί με τις ισχύουσες διατάξεις (π.χ. κλειστός ημιυπαίθριος).

Επειδή έχω μπερδευτεί και θέλω να είμαι σίγουρος, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο συγκεκριμένο θέμα;

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θες, ανέβασε μια κάτοψη να δούμε και να καταλάβουμε που βρίσκεται η εσωτερική σκάλα, ανεξάρτητα αν μετράει ή όχι στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, dib said:

Αν θες, ανέβασε μια κάτοψη να δούμε και να καταλάβουμε που βρίσκεται η εσωτερική σκάλα, ανεξάρτητα αν μετράει ή όχι στη δόμηση.

Καλημέρα! Δυστυχώς, δεν έχω κάνει την αποτύπωση ακόμα, γιατί δεν ξέρω αν θα το αναλάβω. Η σκάλα είναι εσωτερική και ενώνει ουσιαστικά το ισόγειο με τον 1ο όροφο. Δεν ξέρω αν σας βοηθάει αυτό ή αν μπορείτε να καταλάβετε ακριβώς. Τα στοιχεία που σας ανέφερα για τα τμ είναι της αδείας και δεν έχουν κάτοψη. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, DimosVerg said:

Έχω ένα διώροφο σπίτι που χωρίς τα τμ της εσωτερικής σκάλας (που δεν μετράει στη δόμηση) είναι κάτω από τα 250 τμ που είναι το όριο που μπορώ να κάνω. Με τη σκάλα ξεπερνάει, οπότε πρέπει να το κάνει κάποιος επιθεωρητής Β΄ τάξης. Στη σελίδα του ΚΕΝΑΚ βρήκα το εξής:

Πως υπολογίζονται τα τετραγωνικά μέτρα του ακινήτου;

Η συνολική επιφάνεια ενός κτιρίου είναι το σύνολο των τετραγωνικών μέτρων του κτιρίου, όπως αυτά προσμετρούνται στην οικοδομική άδεια (σύμφωνα με τον συντελεστή δόμησης), καθώς επίσης και τα τετραγωνική του κτιρίου που έχουν νομιμοποιηθεί ή τακτοποιηθεί με τις ισχύουσες διατάξεις (π.χ. κλειστός ημιυπαίθριος).

 

Ο ΚΕΝΑΚ, η ΜΕΑ και το ΠΕΑ, εξετάζουν εξωτερικές διαστάσεις κτηρίου ή κτηριακής μονάδας.

Ανεξάρτητα αν μετράει ή όχι η εσωτερική σκάλα στη δόμηση, εσυ έχεις μια κάτοψη ορόφου (φαντάζομαι μεζονέτα), πχ 125 τμ Χ 2 ορόφους = 250τμ ή όποιος άλλος συνδυασμός των 250τμ, μπορείς κανονικά να κάνεις το ΠΕΑ.

Αν όμως η εσωτερική σκάλα είναι σε κλιμακοστάσιο, τότε η συνολική επιφάνεια προσμετράει και αυτός ο χώρος (σαν κάτοψη), ξεπερνάει τα 250τμ και πρέπει να βρεις συνάδελφο Β' κατηγορίας.

Αφού δεν έχεις σχέδια, αν θες κάνε ενα σκαρίφημα με το χέρι και δείξε που βρίσκεται η εσωτερική σκάλα για πιο σιγουριά, μήπως έχω καταλάβει λάθος.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Σε διαμέρισμα του τελευταιου ορόφου συμφωνα με την αδεια (εκδοθηκε το 1994)  έπρεπε να εχει γίνει στεγη κεραμοσκεπής, όμως τελικά δεν υλοποιηθηκε αυτη. (Στο τευχος θερμομόνωσης δίνει U για την κεραμοσκεπή)

Για να υπολογίσω το U του δωματος τελικά οπως είναι σήμερα :

α) Να το πάρω απο τον πινακα 3,5 (ανεπαρκης θερμομονωτική προστασία) --> U=0.95 W/(m2·K)?

β) Να το πάρω απο τον πινακα 3,6 (max επιτρεπομενος συντελεστής θερμοπερατότητας για τη ζωνη Γ) U=0.50[W/(m2·K)]?

γ) Κατι αλλο? 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα U=0,50 χωρίς μελέτη θερμομόνωσης κατά ΚΘΚ.

Θα κοίταζα για σημάδια υγρασίας και το πάχος του δώματος και θα επέλεγα μεταξύ U=3.05 και 0,95, από τον Πιν. 3.5β.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.