Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απαντηση @persepolis88

Να ρωτησω και κατι αλλο να δω εαν το έχω καταλάβει σωστά  σχετικα με το ποτε χαρακτηρίζεται μια αδιαφανης επιφανεια (τοιχος)  σαν "μεσοτοιχία" : 

α) Εαν επιθεωρούμε ολόκληρο κτίριο (μονοκατοικία ή οικοδομή ) και έχουμε επαφή τοιχου με ομορο κτίσμα που είναι θερμαινόμενο λόγω χρήσης τότε χαρακτηρίζουμε τον τοίχο μεσοτοιχία 

β) Εαν επιθεωρούμε αυτοτελή ιδιοκτησία (πχ διαμέρισμα πολυκατοικιας)  και έχουμε επαφή τοιχου με ομορο κτίσμα που είναι θερμαινόμενο λόγω χρήσης τότε ο τοιχος είναι αδιαβατικός (δε δηλώνεται στο προγραμμα) 

γ) Σε οποιαδήποτε επιθεωρηση εαν εχουμε επαφή τοιχου με ομορο κτίσμα που είναι ΜΗ θερμαινόμενο λόγω χρήσης τότε χαρακτηρίζουμε την επιφανεια αυτη  ως "τοιχο" δηλαδη σαν σε επαφη με αερα  (και μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την απλοποιητική παραδοχή οτι το U είναι U/2)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

α) Συμφωνώ, αν είναι το όμορο θερμαινόμενο λόγω χρήσης δεν είναι δηλαδή π.χ. βιομηχανικό κτίριο, αποθήκη κλπ. τότε εξετάζουμε το δ.σ. μόνο για την θερμομονωτική επάρκεια και κατά τα άλλα είναι αδιαβατικό.

β) Συμφωνώ.

γ) Νομίζω ότι η παραδοχή του U/2 χρησιμοποείται μόνο αν ο ΜΘΧ είναι τμήμα του ίδιου κτιρίου με το επιθεωρούμενο κτίριο (π.χ. διαμέρισμα & κλιμακοστάσιο).

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2022 at 3:34 ΜΜ, dib said:

Ο ΚΕΝΑΚ, η ΜΕΑ και το ΠΕΑ, εξετάζουν εξωτερικές διαστάσεις κτηρίου ή κτηριακής μονάδας.

Ανεξάρτητα αν μετράει ή όχι η εσωτερική σκάλα στη δόμηση, εσυ έχεις μια κάτοψη ορόφου (φαντάζομαι μεζονέτα), πχ 125 τμ Χ 2 ορόφους = 250τμ ή όποιος άλλος συνδυασμός των 250τμ, μπορείς κανονικά να κάνεις το ΠΕΑ.

Αν όμως η εσωτερική σκάλα είναι σε κλιμακοστάσιο, τότε η συνολική επιφάνεια προσμετράει και αυτός ο χώρος (σαν κάτοψη), ξεπερνάει τα 250τμ και πρέπει να βρεις συνάδελφο Β' κατηγορίας.

Αφού δεν έχεις σχέδια, αν θες κάνε ενα σκαρίφημα με το χέρι και δείξε που βρίσκεται η εσωτερική σκάλα για πιο σιγουριά, μήπως έχω καταλάβει λάθος.

 

 

On 26/5/2022 at 4:56 ΜΜ, slalom said:

Θα μετρησει, αφου ειναι σκαλα μεζονετας

Καλησπέρα σε όλους! 

Έπειτα από αρκετό ψάξιμο και επικοινωνία και με το ΤΕΕ κτλ, κατέληξα στο ότι δεν μπορώ να το αναλάβω καθώς ουσιαστικά μετρούν οι εξωτερικές διαστάσεις του κτηρίου και η σκάλα εφόσον είναι εντός του σπιτιού μετράει κανονικά στα τμ της οικίας παρά το γεγονός ότι δεν μετράει στη δόμηση. Οπότε θα το αναλάβει κάποιος συνάδελφος Β' Τάξης.

Σε κάθε περίπτωση, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας!

Link to comment
Share on other sites

@DimosVergσε νιώθω μιας και μου έτυχε πρόσφατα.

Το έκανα ωστόσο εγώ και μου το υπέγραψε συνάδελφος β' τάξης, φυσικά με το αζημίωτο.

Μια ερώτηση είναι αν το buildingcert δεν σου επιτρέπει να κάνεις οριστική υποβολή εφόσον διαβάζει >250 τ.μ. και διασταυρώνει ότι είσαι α' τάξης ή αν απλά το παίρνεις πάνω σου, υποβάλεις και ζεις επικίνδυνα!

Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει!

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, persepolis88 said:

@DimosVergσε νιώθω μιας και μου έτυχε πρόσφατα.

Το έκανα ωστόσο εγώ και μου το υπέγραψε συνάδελφος β' τάξης, φυσικά με το αζημίωτο.

Μια ερώτηση είναι αν το buildingcert δεν σου επιτρέπει να κάνεις οριστική υποβολή εφόσον διαβάζει >250 τ.μ. και διασταυρώνει ότι είσαι α' τάξης ή αν απλά το παίρνεις πάνω σου, υποβάλεις και ζεις επικίνδυνα!

Αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει!

Δυστυχώς, δεν το ξέρω αυτό!

Link to comment
Share on other sites

@persepolis88

Αν θυμάμαι καλά (έχει περάσει καιρός) και δεν έχει αλλάξει κάτι, κάνει έλεγχο και δεν το δέχεται αν δεν είναι εντός της κατηγορίας που μπορείς να υπογράψεις.

Κάνε ένα test αυξάνοντας την επιφάνεια σε κάποιο άλλο xml και φόρτωσε το στο buildingcert για να το διαπιστώσεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας.

Επανέρχομαι σ' ένα θολό, τουλάχιστον για μένα, σημείο της ΤΟΤΕΕ.

Βαθμός απόδοσης Α/Θ στο ΖΝΧ.

Το δελτίο προϊόντος της Α/Θ (DAIKIN) δίνει Ενεργειακή απόδοση θέρμανσης νερού (ηwh) στα 3 κλίματα, διαφορετική από την Εποχιακή απόδοση θέρμανσης χώρου (s) (ηs).

Η ΤΟΤΕΕ αναφέρει ότι καταχωρούμε τον ονομαστικό SCOP της Α/Θ (δεν δίνεται στο δελτίο προϊόντος της Α/Θ) λαμβάνοντας τους περιορισμούς του άρθρου 8 του ΚΕΝΑΚ, που για εμένα είναι ακατανόητοι.

Ποια η άποψή σας για το βαθμό απόδοσης της Α/Θ που πρέπει να καταχωρηθεί στην καρτέλα ΖΝΧ του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

το ίδιο θολό είναι και για μένα. Αυτό που καταλαβαίνω από την ΤΟΤΕΕ είναι να βάλω το ίδιο με αυτό που βάζω στη θέρμανση. Βέβαια στη θέρμανση και σε θερμό κλίμα ο συντελεστής μπορεί να φτάσει στο 5.00-6.00 ακόμα και σε υψηλές θερμοκρασίες, που μου φαίνεται ακραίο.

Από την άλλη, αντλίες θερμότητας μόνο για ΖΝΧ δίνουν συντελεστή μεταξύ 2.90-3.20. Σε περιπτώσεις ΜΕΑ για να είμαι καλυμμένος, βάζω αυτή την τιμή ως πιο λογική, αλλά δεν ξέρω αν τα καταλαβαίνω σωστά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

1. Ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με την εισαγωγή κλιματιστικών για θέρμανση και ψύξη, γιατί έχω μπερδευτεί. 
Έχω μία περίπτωση οικίας με ένα κλιματιστικό, το οποίο αποτελεί το μόνο σύστημα τόσο για θέρμανση όσο και για ψύξη. Από το ταμπελάκι της εξωτερικής μονάδας έχω ότι Cooling Capacity 3150 W και Rated Input 1450 W και για τη θέρμανση Heating Capacity 3500 W και Rated Input 1500 W.
Για τη θέρμανση, βάζω Ισχύς =  Heating Capacity = 3500 W και SCOP = 3500/1500 = 2.33.
Για τη ψύξη, βάζω Ισχύς =  Cooling Capacity 3150 W και  SEER = 3150/1450 = 2.172.
Σωστά;
 
2. Επίσης, σε άλλη περίπτωση οικίας, έχουν επίσης κλιματιστικά και ένα ενεργειακό τζάκι, τα στοιχεία του οποίου δεν γνωρίζουν ούτε έχουν κάποιο φυλλάδιο κτλ και είναι αυτό που χρησιμοποιούν κυρίως για θέρμανση το χειμώνα. Σε αυτή την περίπτωση, δηλώνω τα κλιματιστικά για θέρμανση και ψύξη, χρησιμοποιώντας την απάντηση του ΤΕΕ για τις εστίες καύσης ("Όταν η εστία καύσης (τζάκι) είναι εφεδρική μονάδα θέρμανσης δεν δηλώνεται ως μονάδα θέρμανσης. Όταν η εστία καύσης καλύπτει τμήμα του κτηρίου ή όλο το κτήριο γιατί δεν υπάρχει άλλη συμβατική μονάδα για την θέρμανση χώρων, τότε δηλώνεται ως κανονικό σύστημα θέρμανσης.") ή πρέπει να δηλώσω το τζάκι ως σύστημα θέρμανσης και τα κλιματιστικά ως σύστημα ψύξης μόνο; 
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, DimosVerg said:

Καλημέρα σας!

1. Ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με την εισαγωγή κλιματιστικών για θέρμανση και ψύξη, γιατί έχω μπερδευτεί. 
Έχω μία περίπτωση οικίας με ένα κλιματιστικό, το οποίο αποτελεί το μόνο σύστημα τόσο για θέρμανση όσο και για ψύξη. Από το ταμπελάκι της εξωτερικής μονάδας έχω ότι Cooling Capacity 3150 W και Rated Input 1450 W και για τη θέρμανση Heating Capacity 3500 W και Rated Input 1500 W.
Για τη θέρμανση, βάζω Ισχύς =  Heating Capacity = 3500 W και SCOP = 3500/1500 = 2.33.
Για τη ψύξη, βάζω Ισχύς =  Cooling Capacity 3150 W και  SEER = 3150/1450 = 2.172.
Σωστά;
 
2. Επίσης, σε άλλη περίπτωση οικίας, έχουν επίσης κλιματιστικά και ένα ενεργειακό τζάκι, τα στοιχεία του οποίου δεν γνωρίζουν ούτε έχουν κάποιο φυλλάδιο κτλ και είναι αυτό που χρησιμοποιούν κυρίως για θέρμανση το χειμώνα. Σε αυτή την περίπτωση, δηλώνω τα κλιματιστικά για θέρμανση και ψύξη, χρησιμοποιώντας την απάντηση του ΤΕΕ για τις εστίες καύσης ("Όταν η εστία καύσης (τζάκι) είναι εφεδρική μονάδα θέρμανσης δεν δηλώνεται ως μονάδα θέρμανσης. Όταν η εστία καύσης καλύπτει τμήμα του κτηρίου ή όλο το κτήριο γιατί δεν υπάρχει άλλη συμβατική μονάδα για την θέρμανση χώρων, τότε δηλώνεται ως κανονικό σύστημα θέρμανσης.") ή πρέπει να δηλώσω το τζάκι ως σύστημα θέρμανσης και τα κλιματιστικά ως σύστημα ψύξης μόνο; 
 

1. Δεν προβλέπεται από την ΤΟΤΕΕ αυτός ο τρόπος υπολογισμού, βλ. 5.1.2.2 (σελ. 111) κ' 5.2.2.1 (σελ. 117), αντίστοιχα

2. Μπορείς να δηλώσεις το ενεργειακό τζάκι στη θέρμανση με β.α. 50%, βλ. 5.1.2.7

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.