Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

24 λεπτά πριν, akis73 said:

Γ

Καλημέρα, από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός για μελέτες.

Σας Ευχαριστώ πολύ ! 

Καλημέρα και καλό μήνα!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας.

Σε αυτοτελές ακίνητο κατοικίας, έχουν τακτοποιηθεί αυθαίρετες επεκτάσεις με χρήση αποθήκης ~15τ.μ. και λεβητοστασίου ~2,5τ.μ. αυτά 

Στην ενεργειακή επιθεώρηση οι χώροι αυτοί προσμετρώνται ή απλά τους λαμβάνω στις συνοριακές συνθήκες της θερμικής ζώνης (μη θερμαινόμενοι χώροι)?

στην περίπτωση που δεν λαμβάνονται υπόψη πειράζει που τ.μ. της επιθεώρησης δεν ταυτίζονται με αυτά της τακτοποίησης και κατοπιν της ταυτότητας κτηρίου που θα εκδοθεί?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν με τον όρο "αυτοτελές" εννοείς μονοκατοικία, οι χώροι που αναφέρεις μαζί με τα παραπάνω τετ. μέτρα που τακτοποιήθηκαν θα πρέπει να δηλωθούν ως μη θερμαινομενοι χώροι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! 

Θα ήθελα να κάνω άλλες 2 ερωτήσεις 

Σε περίπτωση  3οροφου κτιρίου, το ισόγειο βρίσκεται σε κεκλιμένο επίπεδο(ανηφορικός δρόμος) η μια πλευρά, η άλλη πλευρά στον αέρα και οι άλλες δυο σε επαφή με έδαφος μέχρι το 1,75 και από εκεί και πάνω σε αέρα, πως υπολογίζεται το βάθος έδρασης του δαπέδου; 

Για την ίδια περίπτωση το ισόγειο είναι μια μικρή κατοικία 40 τετραγωνικών και ο Α΄όροφος 80 τετραγωνικά αρά τμήμα του δαπέδου του Α' ορόφου είναι σε θερμική ζώνη και το υπόλοιπο σε υπερυψωμένη πλάκα εφόσον είναι μπαζομένα τα άλλα 40 τετραγωνικά. όταν ορίζω το ισόγειο τον τοίχο που είναι σε επαφή με τον μπαζωμένο χώρο τον ορίζω σε επαφή με έδαφος σωστά; Και το δάπεδο του Α' οροφου που είναι σε υπερυψωμένη πλάκα που έχει μπαζωθεί από κάτω θα το ορίσω σε επαφή με ΜΘΧ και διαχωριστική το δαπεδο ; 

Το έκανα με αυτό τον τρόπο που σας είπα και μου βγάζει οτι δεν έχω ορισει κουφώματα και αερισμό για το ΜΘΧ ενώ δεν έχει τίποτα από αυτά !

Μήπως μου έχει διαφύγει κάτι γιατί στην ΤΟΤΤΕ γράφει πως αντιμετωπίζεται έτσι αυτή η περίπτωση

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Link to comment
Share on other sites

Για την πρώτη ερώτηση δες την φωτό.

Εχεις υπερυψωμένο δάπεδο που αντιμετωπίζεται σαν μθχ. Οπότε ο τοίχος του ισογείου που είναι σε επαφή παύει να θεωρείται σε επαφή με έδαφος και αντιμετωπίζεται σαν δομικό στοιχείο σε επαφή με μθχ.

Τα υπόλοιπα όπως τα έγραψες.

Για τον αερισμό και τα κουφώματα βάλε κάτι μικρό 0,0001 πχ. Και ένα κούφωμα με επιφάνεια 0,0001.

Καταγραφή.JPG

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

akis73, οκ.,δημιουργώ μη θερμαινόμενους χώρους για το λεβητοστάσιο και την αποθήκη. το αποτέλεσμα στο τέλος εμφανίζει τα τ.μ. των νόμιμων και τακτοποιημένων επιφαειών της κύριας μόνος χρήσης μονοκατοικίας που έβαλα εντός της μίας θερμικής ζώνης. στα σχέδια ωστόσο φαίνονται και οι μη θερμαινόμενοι χώροι. Δηλαδή στο πιστοποιητικό επάνω αναγράφει 100τ.μ. + 10τ.μ. (αυθαίρετα κυρια χρήση)= 110τ.μ. ενώ στην τακτοποίηση είναι και 15τ.μ. αποθήκης και 2,5τ.μ. λεβητοστάσιο (ΜΘΧ). 

Επίσης αν δω ότι κάποια τ.μ. δεν αποτυπώθηκαν στην τακτοποίηση μπορώ να τα λάβω υπόψη (είτε είναι κύριοι χώροι είτε ΜΘΧ?), θα υπάρξει πρόβλημα στη μεταβίβαση αν δεν ταυτίζονται τα τ.μ. του ΠΕΑ με την ταυτότητα που θα εκδώσει ο άλλος μηχανικός?

Καθότι την ταυτότητα κτηρίου όπως και την τακτοποίηση έχει κάνει άλλος μηχανικός μέχρι που θα πρέπει να φροντίζουμε οι ενεργειακοί επιθεωρητές για την ταύτιση των στοιχειών με την ταυτότητα που θα γίνει αμέσως μετά για τη μεταβίβαση του ακινήτου? 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι, καταρχήν άλλο θέμα η τακτοποίηση και άλλο το ΠΕΑ. Αν εσύ με την ιδιότητά του ΑΜ εντόπισες κάποιες παραλείψεις στην δήλωση του συν/φου τότε καλό είναι να ενημερώσεις προ ταυτότητος, ώστε να διορθωθεί η δήλωση. Επειδή για το ΠΕΑ εμβαδομετρούμε διαφορετικά, είναι αποδεκτές αποκλίσεις στα τετ. μέτρα, αυτό οφείλει να το γνωρίζει ο/η συμβ/φος. Όμως εδώ αυτό που περιγράφεις δεν είναι μικρο αποκλίσεις, αλλά παραλείψεις του συν/φου οπότε καλό ειναι να ενημερώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, hkamp said:

Για την πρώτη ερώτηση δες την φωτό.

Εχεις υπερυψωμένο δάπεδο που αντιμετωπίζεται σαν μθχ. Οπότε ο τοίχος του ισογείου που είναι σε επαφή παύει να θεωρείται σε επαφή με έδαφος και αντιμετωπίζεται σαν δομικό στοιχείο σε επαφή με μθχ.

Τα υπόλοιπα όπως τα έγραψες.

Για τον αερισμό και τα κουφώματα βάλε κάτι μικρό 0,0001 πχ. Και ένα κούφωμα με επιφάνεια 0,0001.

Καταγραφή.JPG

Σας ευχαριστώ παρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

akis73, ευχαριστώ, κι εγώ έτσι θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται. συγκεκριμένα επικοινώνησα με το μηχανικό της τακτοποίησης και μου είπε ότι ο πελάτης δεν θέλει ή δεν δέχεται να τακτοποιήσει και αυτά τα επιπλέον τ.μ. βεράντας. είναι περίπου 10τ.μ. επιλέον (κλειστός εξώστης) και η χρήση του θα μπορούσαμε να πουμε ότι είναι βοηθητική αποθήκη και πάλι. Σκέφτομαι λοιπόν να το βάλω στη μελέτη μου ως ΜΘΧ θα φαίνεται δηλαδή στα σχέδια ως μη θερμαινόμενος χώρος, και τα τ.μ. της θερμικής ζώνης (κύριας χρήσης δηλαδή θα ταυτίζονται και πάλι στο πιστοποιητικό με τα τμ Κύριας χρήσης της τακτοποίησης και ταυτότητας). Θα είμαι από την πλευρά μου εντάξει?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Ok τότε αφού δεν βρίσκεις ανταπόκριση από την άλλη πλευρά, τότε ενημερώνεις ότι τα πλεονάζονται τ.μ. θα συπεριληφθούν στους χώρους του ΠΕΑ. Και ναι τα μέτρα δεν θα φαίνονται στην Θ.Ζ. οπότε από αυτή την άποψη είσαι οκ όπως το περιγράφεις...

 

1 ώρα πριν, hkamp said:

Για την πρώτη ερώτηση δες την φωτό.

Εχεις υπερυψωμένο δάπεδο που αντιμετωπίζεται σαν μθχ. Οπότε ο τοίχος του ισογείου που είναι σε επαφή παύει να θεωρείται σε επαφή με έδαφος και αντιμετωπίζεται σαν δομικό στοιχείο σε επαφή με μθχ.

Τα υπόλοιπα όπως τα έγραψες.

Για τον αερισμό και τα κουφώματα βάλε κάτι μικρό 0,0001 πχ. Και ένα κούφωμα με επιφάνεια 0,0001.

Καταγραφή.JPG

Καλησπέρα Ηλία, τι κάνεις; :)

Αυτά τα ωραία σχήματα σε ποιά βιβλιογραφία βρίσκονται;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.