Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα Άκη.

Αν είναι μονοκατοικία, το εξετάζεις ενιαία αφού ακουμπάει και το θεωρείς μια θερμική ζώνη και χώρο χωρίς θέρμανση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, dib said:

Καλησπέρα Άκη.

Αν είναι μονοκατοικία, το εξετάζεις ενιαία αφού ακουμπάει και το θεωρείς μια θερμική ζώνη και χώρο χωρίς θέρμανση.

Δημήτρη καλησπέρα και ευχαριστώ, άρα θα πάει ως κτήριο (όχι κτηριακή μονάδα προφανώς) με 1 θ.ζ. την κατοικία και 1 μθχ το λουτρό που δεν θερμαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άκη

Κτήριο / 1 ΘΖ σπίτι και λουτρό (όχι ΜΘΧ το λουτρό).

Στη θέρμανση, το λουτρό το λαμβάνεις χωρίς θέρμανση και βάζεις τοπικό ηλεκτρικό σώμα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, P_G_B said:

Επίσης, στα αδιαφανή στοιχεία που έρχονται σε επαφή με τον εξωτερικό χώρο, θα θεωρήσω την ξύλινη στέγη ως την "άνω οροφή" του Α' Ορόφου ? Δηλαδή, τον συντελεστή U θα τον υπολογίσω για ξύλινη αμόνωτη κεραμοσκεπή στέγη ?

Την πλάκα οροφής που διαχωρίζει Α' Όροφο και στέγη, θα την αγνοήσω ?

Όπως τα λέει ο gsaraf.

Και πιο αναλυτικά σύμφωνα με την παρ. 2.1.5. σελ.22 της ΤΟΤΕΕ 20701-2/2017 :

"Ο συντελεστής θερμοπερατότητας κλειστών χώρων, που διαμορφώνονται μεταξύ των οριζόντιων οροφών των τελευταίων ορόφων των κτηρίων και των κεκλιμένων επιστεγάσεών τους, οι οποίες δεν είναι θερμομονωμένες, υπολογίζεται λαμβάνοντας επιπλέον υπόψη τη θερμική αντίσταση, που προβάλλει το στρώμα αέρα αυτού του ενδιάμεσου χώρου. Η στρώση του αέρα αυτού του χώρου θεωρείται πρακτικά ομογενής και λαμβάνεται υπόψη ως πρόσθετη θερμική αντίσταση"

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Έχω να βγάλω  πεα σε ένα κτίσμα το οποίο αποτελείται από εστιατόριο και καταστημα στο ισόγειο τα οποία είναι μεν σε επαφή αλλά δεν επικοινωνούν (μπαίνεις από ξεχωριστές εισόδους ). Επίσης , υπάρχει οικία στον Α όροφο πάνω από τα μαγαζιά .

1) θα βγάλω 3 ΠΕΑ σωστά ? (Αφού έχω διαφορετικές χρήσεις ) 

2) Σε κάθε ένα ΠΕΑ που θα κάνω θα θεωρώ το εξεταζόμενο τμήμα σαν τμήμα κτιρίου η σαν ολόκληρο κτίριο  ? (Πχ θα βγάλω πεα για το εστιατόριο σαν τμήμα κτιρίου η σαν ολόκληρο κτίριο?) 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι σωστά... αλλά μπορείς και με 2 ΠΕΑ, ένα για εστιατόριο και κατάστημα (με 2 ζώνες) και ένα για την κατοικία.

2) Ναι, το κάθε ΠΕΑ αφορά τμήμα του συνόλου.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους πιο έμπειρους συναδέλφους στην έκδοση ΠΕΑ, σχετικά με το ενδεχόμενο να υπάρχει (έγκυρο) ΠΕΑ σε ιδιοκτησία όπου μας έχει ζητηθεί από τον ιδιοκτήτη η έκδοση νέου (και προφανώς δεν μας ενημερώνει ή δεν το γνωρίζει).

Διαβάζοντας και αντίστοιχο παλιότερο θέμα, δεν έχω καταλήξει ποια είναι η σωστότερη αντιμετώπιση. Θα απευθυνόμαστε κάθε φορά στο αρμόδιο σώμα να μας ενημερώνει αν υπάρχει; (ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι) Στην ΥΔ ανάθεσης του ιδιοκτήτη θα αναγράφεται ότι δεν υπάρχει ενεργό ΠΕΑ; 

Εσείς μπαίνετε σε τέτοια διαδικασία ή μόνο εγώ έχω τέτοιους προβληματισμούς βραδιάτικα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν προβλέπεται να υπάρχουν 2 ΠΕΑ για το ίδιο ακίνητο, θα πρέπει κάπως να κάνετε έρευνα μέσω του ιδιοκτήτη για αν υπάρχει τελικά ΠΕΑ. Σε περίπτωση μίσθωσης πχ, είναι σχετικά εύκολο να εντοπιστεί από το μισθωτήριο που έχει ανέβει στην ΑΑΔΕ. Η υπηρεσία σε τέτοιες περιπτώσεις είναι εκνευριστικά τυπική πιστεύω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.