Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Καλημέρα σας, 

μπορείτε να κοιτάξετε το νόμο 4843  20/10/2021 φεκ 193 τεύχος α το άρθρο 32 το οποίο αναφέρει πληροφορίες σχετικά με την ισχύ και αντικατάσταση των πεα.

 

 

Η χρήση κεφαλαίων σε κείμενο δημοσίευσης και τίτλου δεν επιτρέπεται. Επίλεξε «επεξεργασία» (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. - akis73

Edited by john989
αλλαγή κειμένου απο κεφαλαία σε πεζά.
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, john989 said:

ΚΑΛΗΜΈΡΑ ΣΑΣ, 

ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ 4843. 20/10/2021 ΦΕΚ 193 ΤΕΥΧΟΣ Α ΤΟ ΑΡΘΡΟ 32 ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΠΕΑ

11. ΝΟΜΟΣ 4843-2021 ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΟΔΗΓΙΩΝ.pdf 564.11 kB · 7 downloads

 

Η χρήση κεφαλαίων σε κείμενο δημοσίευσης και τίτλου δεν επιτρέπεται. Επίλεξε «επεξεργασία» (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. - akis73

άρα για ριζική ανακαίνιση δεν απαιτείται ανάκληση, απλά το νέο αντικαθιστά το παλιό.

Για συνένωση όμως ή διαχωρισμό, απαιτείται πρώτα ανάκληση του παλιού ΠΕΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας σε μια απλή ερώτηση που έχω.

Στο διαμέρισμα Α' ορόφου τού οποίου παραθέτω την κάτοψη, για το ΠΕΑ, αν έχω καταλάβει καλά το κλιμακοστάστιο δεν θα συμπεριληφθεί στο εμβαδό της θερμικής ζώνης, παρακαλώ διορθώστε με προς αυτό. Τώρα για τη θερμική ζώνη θα ορίσω την περιοχή με το μπλε hatch (εμβαδού 129,19 τμ); Ή πρέπει να αφαιρέσω και την επιφάνεια του φωταγωγού;

Τέλος, δεν έχω καταλάβει ποιά είναι η διαφορά μεταξύ συνολικής και ωφέλιμης επιφάνειας, αν μπορείτε να με βοηθήσετε και ως προς αυτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

image.thumb.png.d1710181c33801773f1f962554190bff.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν το διαμέρισμα που δείχνεις στο σχέδιο είναι τμήμα πολυκατοικίας με οροφοδιαμερίσματα σε κάθε όροφο, δηλ. δεν είναι μονοκατοικία, τότε η θεώρηση σου είναι σωστή. Από το hatch το μπλε να αφαιρέσεις τον φωταγωγό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, αν το διαμέρισμα που δείχνεις στο σχέδιο είναι τμήμα πολυκατοικίας με οροφοδιαμερίσματα σε κάθε όροφο, δηλ. δεν είναι μονοκατοικία, τότε η θεώρηση σου είναι σωστή. Από το hatch το μπλε να αφαιρέσεις τον φωταγωγό.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Jakob said:

Τέλος, δεν έχω καταλάβει ποιά είναι η διαφορά μεταξύ συνολικής και ωφέλιμης επιφάνειας, αν μπορείτε να με βοηθήσετε και ως προς αυτό.

Ως προς αυτό, και επειδή ξέχασα να σου απαντήσω πιο πάνω, η συνολική επιφάνεια περιλαμβάνει τους στεαγασμένους χώρους (θερμαινόμενους και μη) ενώ η ωφέλιμη μόνο τους θερμαινόμενους. Άνοιξε το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ πάτα το F1 (help) και τα γράφει πιο λεπτομερώς στην καρτέλα "5. Κτήριο - Γενικά". Δες και το άρθρο 2, του Ν.4122/13.

Edited by akis73
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, akis73 said:

Ως προς αυτό, και επειδή ξέχασα να σου απαντήσω πιο πάνω, η συνολική επιφάνεια περιλαμβάνει τους στεαγασμένους χώρους (θερμαινόμενους και μη) ενώ η ωφέλιμη μόνο τους θερμαινόμενους. Άνοιξε το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ πάτα το F1 (help) και τα γράφει πιο λεπτομερώς στην καρτέλα "5. Κτήριο - Γενικά".

Οπότε ως συνολική επιφάνεια θα μπει 138,48 στο παράδειγμά μου αλλά ως ωφέλιμη μόνο τα τμ που θα μείνουν όταν αφαιρέσω από την συνολική το εμβαδό του φωταγωγού και του κλιμακοστασίου;

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου και εφόσον βγάλεις ΠΕΑ για τμήμα κτιρίου, τότε η συνολική σου επιφάνεια ταυτίζεται με την ωφέλιμη εφόσον δεν έχεις καθόλου μ.θ. χώρους. Η ωφέλιμη σου είναι τα 138,48 μείον τον φωταγωγό που ως επιφάνεια λογίζεται ως προς εξ. αέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω την περίπτωση οροφής καταστήματος η οποία σκιάζεται από όλες σχεδόν τις πλευρές. 1)Για κάθε προσανατολισμό έχω διαφορετικά ύψη προβόλων σε διαφορετικές αποστάσεις. Το σταθμισμένο (από τις αποστάσεις από στην σκίαση) ύψος του προβόλου που θα προκύψει θα είναι σε απόσταση 0μ από την σκίαση;

2)Για να υπολογίσω τώρα τις σκιάσεις από όλους τους προσανατολισμούς πως θα κάνω την παρεμβολή;

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δεν χρειάζεται να κάνεις παρεμβολές για το δώμα, είναι άνευ σημασίας. Μπορείς να το πας απλοποιητικά σύμφωνα με τις οδηγίες που είχαν δωθεί από το τεε παλιότερα. Δες το παρακάτω στο σημείο στην μέση που αναγράφει για σκιάσεις οριζόντιες επιφάνειες.

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/TEEKENAK_FAQ/Tab2

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.