Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ!

Υπολογίζωντας την θερμοπερατότητα της πλάκας Ο.Σ. της οροφής προκύπτει πολύ μεγάλο ποσό (10,06)-υπάρχει κάποιο πάνω όριο;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Skrats said:

Σε ευχαριστώ πολύ!

Υπολογίζωντας την θερμοπερατότητα της πλάκας Ο.Σ. της οροφής προκύπτει πολύ μεγάλο ποσό (10,06)-υπάρχει κάποιο πάνω όριο;

Τι ακριβώς πας να υπολογίσεις όσον αφορά την θερμ/τα και το 10,06 τι αφορά; Το U; Κάτι λάθος κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Τι χρονολογίας είναι το κτίριο; Έχει και έτοιμα U από πίνακες, θα το γνωρίζεις αυτό, εκτός αν έχεις κτίριο που έγινε επί εποχής ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι προ ΚΕΝΑΚ και θέλω να υπολογίσω το U της οροφής τμήμα της οποίας έχει και επιφάνεια σε επαφή με ΜΘΧ-για αυτό προσπάθησα να μην χρησιμοποιήσω τα έτοιμα.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι και επειδή το νούμερο που παρέθεσες δεν βγάζει άκρη, πάρτα έτοιμα από τους Πίνακες, εκτός αν το κτίριο ειναι επί εποχής ΚΘΚ και έχεις την μελέτη θερμ/σης πρόχειρη για να ελέγξεις τι έχει υπολογιστεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο κατάστημα υπάρχει ένα κλιματιστικό μόνο το οποίο είναι παλιό και δεν φαίνοτνται τα στοιχεία του. Έχω βρει μόνο το scop = 1.7-τα υπόλοιπα πως συμπληρώνονται; Που πρέπει να διαβάσω;

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Skrats said:

Στο ίδιο κατάστημα υπάρχει ένα κλιματιστικό μόνο το οποίο είναι παλιό και δεν φαίνοτνται τα στοιχεία του. Έχω βρει μόνο το scop = 1.7-τα υπόλοιπα πως συμπληρώνονται; Που πρέπει να διαβάσω;

Υποθέτω ότι το cop = 1,70 το έβαλες επειδή θεώρησες ότι ειναι πριν το '90 απο την σελίδα 111; Για την ισχύ δες χοντρικά από τις διαστάσεις της εσωτ. μονάδας...λογικά θα είναι κάτι ψιλο στάνταρτ.

Δίκτυο διανομής δεν έχεις οπότε βα=1 και ισχύ ότι βρεις από πάνω. Για τα τερματικά δες σελ. 130, γενικά ισχύει βα = 0,93/0,97.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Skrats said:

Όταν δεν υπάρχει διάταξη ΖΝΧ στην ισχύ καταχωρούμε 0;

Βασικά τι χρήση έχεις και τι ανακάλυψες κατά την αυτοψία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.